dziewica i zakonnica, założycielna
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
21 listopada
Wspomnienie w Polsce:
25 listopada
Życiorys bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza
Błogosławiona Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza (w świecie Franciszka Siedliska) urodziła się 12 grudnia 1842 roku, w Roszkowskiej Woli koło Rawy Mazowieckiej (Polska). Pochodziła z zamożnej rodziny ziemiańskiej. Jej rodzice, Adolf i Cecylia z Morawskich dbali aby ich córka żyła w dostatku, ale nie troszczyli się o sprawy jej wiary i życia wewnętrznego. Ojciec marzył dla niej o karierze artystycznej, dlatego oprócz guwernantek Franciszka miała nauczycielki muzyki i tańca.
Jednak mimo wygodnego życia dzieciństwo Franciszki naznaczone było ciężką chorobą kręgosłupa. Wyjeżdżała na leczenie do wielu słynnych zagranicznych miejscowości uzdrowiskowych. Jednak ciągle odczuwała silne bóle, które w miarę upływu czasu przerodziły się w chorobę chroniczną.
Do sakramentów I Komunii świętej i bierzmowania przygotowywał ją kapucyn, o. Leander Lendzian, który w latach 1854 – 1879 był jej kierownikiem duchowym. To właśnie on rozpoznał jej powołanie i utwierdzał wolę założenia nowej rodziny zakonnej.
W 1864 roku Franciszka złożyła w Cannes prywatny ślub czystości i zdecydowanie sprzeciwiła się planom matrymonialnym snutym przez ojca. Jej zamiarem było całkowite poświęcenie się Bogu. Przyrzekła jednak ojcu, że pozostanie z rodziną, dopóki on będzie żył. Adam Siedliski powrócił przed śmiercią do zaniedbanych praktyk religijnych i umarł pojednany z Bogiem w 1870 roku. W tym samym roku Franciszka wstąpiła do zakonu.
Najpierw była tercjarką franciszkańską, potem utworzyła i zorganizowała nowe zgromadzenie zakonne Najświętszej Rodziny z Nazaretu, zwane popularnie nazaretankami. W 1873 roku przybyła do Rzymu i przedstawiwszy papieżowi Piusowi IX projekt swego dzieła otrzymała błogosławieństwo. Ponieważ w kraju, po kasacie zakonów oficjalna działalność nie była możliwa, w 1875 roku powstał w Rzymie pierwszy dom zakonny nowego zgromadzenia. Założycielka przybrała imię Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza. W pracach organizacyjnych wspomagali ją ojciec jezuita Lanrencot i zmartwychwstaniec ojciec Semenenko, który ułożył pierwszy projekt reguły Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.
W 1881 roku powstał dom zakonny w Krakowie, gdzie siostry otaczały opieką pracujące dziewczęta. Zgromadzenie podjęło pracę w szkołach, sierocińcach, ochronkach, internatach. Służyło moralności i religijnemu odrodzeniu rodziny. Wychodziło też naprzeciw każdej ludzkiej biedzie moralnej i materialnej. Siostry otaczały swą opieką ludzi biednych, chorych, samotnych oraz niepełnosprawnych. Troszczyły się o wychowanie, zwłaszcza religijne dzieci zaniedbanych. Zajmowały się samotnymi matkami i broniły życia nienarodzonych.
W 1885 roku kierownik Misji Polskiej w Ameryce poprosił Marię, aby zaopiekowała się przebywającymi tam Polakami. Chociaż Zgromadzenie miało wówczas jedynie 22 siostry, założycielka zabrała połowę z nich na drugi kontynent. Nowe placówki powstały także we Francji i Anglii. Siostry pomagały emigrantom w prowadzeniu życia religijnego, zapewniały opiekę chorym w szpitalach, dzieciom w tworzonych przez siebie ochronkach, stały na straży ducha narodowego i ojczystego języka. Obejmowały swą serdeczną troską nie tylko Polonię, ale wszystkich potrzebujących pomocy.
Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza zmarła 21 listopada 1902 roku w Rzymie. Młodemu Zgromadzeniu pozostawiła duchowy testament, którego istotę wyrażają słowa: Miłości, miłości Siostry moje… Franciszka Siedliska swą duchową moc czerpała z całkowitego zatopienia się w Bogu i ukochania Jego woli. Wpatrzona we wzór Najświętszej Rodziny z Nazaretu szła tą drogą do końca swego życia. Pozostawiła po sobie Dziennik duchowy. Marię od Pana Jezusa Dobrego Pasterza beatyfikował 23 kwietnia 1989 roku w Rzymie Ojciec Święty Jan Paweł II.
Myśli bł. Franciszki Siedliskiej
„Serce Twoje niech będzie Nazaretem przez udoskonalenie spraw codziennych. Niech będzie Kalwarią przez znoszenie małych krzyżyków. Niech będzie Wieczernikiem przez wierność dobrym natchnieniom. Niech będzie Niebem przez Ducha Adoracji, Czci i Wdzięczności.”
„Jedno ziarenko łaski Pana Jezusa więcej znaczy niż tysiące moich wysiłków”.
„Bez Pana Jezusa nie istniałbym nawet przez chwilę…”
„Znośmy innych, jak Pan Jezus nas znosi”.
„Twoją siłą, Twoim światłem, Twoją obroną jest Pan Jezus”.
Czego uczy nas bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza dziś?
Dzisiejszy świat jest pełen wielu zagrożeń. Doświadczają ich mężczyźni i kobiety, małżeństwa, młodzież i dzieci. Najbardziej jednak zagrożona jest współczesna rodzina. Nie możemy się jednak zniechęcać. Im więcej jest trudności, tym większa jest potrzeba wiary, nadziei i miłości, modlitwy i świadectwa życia chrześcijańskiego. Błogosławiona Franciszka Siedliska wskazuje nam jako wzór życia Najświętszą Rodzinę z Nazaretu: Jezusa, Maryję i Józefa. Wpatrujmy się więc i kontemplujmy tajemnice Najświętszej Rodziny, którą Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza nazywała Królestwem Bożej Miłości.
Modlitwa do bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza
Boże, Ty obdarzyłeś błogosławioną Marię od Pana Jezusa Dobrego Pasterza szczególnym charyzmatem życia według wzoru Najświętszej Rodziny z Nazaretu, udziel nam tej łaski, abyśmy za jej przykładem umieli budzić w rodzinach chrześcijańskich pragnienie życia godnego ich powołania, dla większej chwały Twojej i dla rozszerzania Twego Królestwa na ziemi. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Modlitwa o otrzymanie łask przez wstawiennictwo bł. Franciszki Siedliskiej
Najświętsza Trójco, uwielbiamy Ciebie i dziękujemy za przykład, jaki nam dała Twoja służebnica, błogosławiona Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, naśladując życie i cnoty Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Udziel nam tej łaski, o którą prosimy za jej wstawiennictwem, dla większej chwały Twojej, uświęcenia dusz i rozszerzenia Królestwa Twego na ziemi. Amen.