pustelnica, rekluza
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
14 marca
Życiorys bł. Ewy z Liège
Błogosławiona Ewa urodziła się około 1200 roku w Liége (Leodioum) w Belgii. O jej życiu niestety nie wiemy zbyt wiele. Była pustelnicą-rekluzą (żyła w zamknięciu) przy kościele św. Marcina w swym rodzinnym mieście. Przyjaźniła się ze św. Julianą z Liége i popierała jej starania o wprowadzenie i nadanie szczególnego znaczenia uroczystości Bożego Ciała ustanowionej dla Leodium w 1246 roku.
Nawiązała także kontakt z Jakubem z Troyes, wówczas archidiakonem w Leodium, który jednak wkrótce poprzez godności legata papieskiego, biskupa Verdun i patriarchy Jerozolimy wstąpił na stolicę piotrową jako Urban IV.
Ewa z Liège starała się także o rozszerzenie tego święta na inne kraje. Od Hugona z Saint-Cher uzyskała je dla krajów podległych jego legacji, między innymi dla Polski. Papież Urban IV docenił ten wkład i w 1264 roku wysłał jej osobiste pozdrowienia i przekazał odpis bulli oraz nowe oficjum sporządzone przez św. Tomasza z Akwinu. Było to prawdopodobnie na krótko przed jej śmiercią.
Kult Ewy z Liège pojawił się zaraz po jej śmierci, a jego szczególny rozkwit związany jest zwłaszcza z okresem baroku. W 1622 roku dokonano urzędowego rozpoznania relikwii, które później złożono pod ołtarzem Najświętszego Sakramentu. Dopiero w 1902 roku Leon XIII zaaprobował formalnie jej kult jako błogosławionej. W ikonografii Ewę z Liége można zobaczyć albo samą, albo z Julianą z Liége, z bullą papieską ustanawiającą uroczystość Bożego Ciała w dłoni. W diecezji leodyjskiej była czczona zawsze 14 marca.
Modlitwa do Ewy z Liège
Boże, Ty co roku dajesz nam radość ze wspomnienia świętej Ewy z Liège, spraw, abyśmy ją naśladowali, prowadząc życie prawdziwie chrześcijańskie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.