W tym roku, zgodnie z wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski, nie zaleca się organizowania tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów w kościołach w Wielką Sobotę. Zamiast tego proponuje się wiernym obrzęd błogosławieństwa pokarmów w domu, przed śniadaniem wielkanocnym. Można w tym celu skorzystać z poniższych modlitw.
Obrzęd błogosławieństwa pokarmów
na stół wielkanocny
OBRZĘDY WSTĘPNE
Ojciec rodziny, matka, lub ktoś z członków rodziny (P) zapala świecę i mówi:
P: Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!
Wszyscy (W) odpowiadają:
W: Prawdziwe zmartwychwstał! Alleluja!
Następnie przewodniczący rozpoczyna modlitwę znakiem krzyża:
P: W imię Ojca i Syna, i Ducha świętego.
Zebrani żegnają się odpowiadając:
W: Amen.
Potem przewodniczący mówi:
P: Bóg Ojciec przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna pojednał świat ze sobą i napełnił nas radością. Chwalmy Go i wywyższajmy na wieki.
W: Amen.
P: Jezus umarł i zmartwychwstał dla nas i dla naszego zbawienia abyśmy żyli Bożym życiem i uczestniczyli w wielkiej paschalnej radości. Dziś, w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, mamy się również radować podczas wspólnego świątecznego posiłku w naszym rodzinnym domu. Dlatego chcemy pobłogosławić te pokarmy, które będziemy spożywać i tych, którzy je przygotowali.
CZYTANIE SŁOWA BOŻEGO
Przewodniczący lub ktoś z domowników jedne z poniższych fragmentów Pisma Świętego.
Dz 2, 44-47a: Przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca
Posłuchajmy słów Dziejów Apostolskich.
Ci wszyscy, co uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne. Sprzedawali majątki i dobra i rozdzielali je każdemu według potrzeby. Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca. Wielbili Boga, a cały lud odnosił się do nich życzliwie.
Albo
Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?
Posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.
PROŚBY
P: Bóg Ojciec wie, czego potrzebujemy do życia i zbawienia. Z ufnością przeto zanieśmy do Niego nasze pokorne prośby w intencji Kościoła, świata i za nas tu zgromadzonych. Wołajmy do niego:
– Wysłuchaj nas Panie.
P: Módlmy się za wszystkie narody ziemi, aby Bóg zachował je od klęski nieurodzaju, suszy i głodu.
W: Wysłuchaj nas Panie.
P: Módlmy się za wszystkich wierzących w Chrystusa, aby zabiegając o chleb powszedni, szukali nade wszystko skarbu królestwa Bożego.
W: Wysłuchaj nas Panie.
P: Módlmy się za rządzących państwami, aby dóbr tej ziemi nie trwonili na wojny i zbrojenia, ale sprawiedliwie dbali o chorych, pokrzywdzonych i ubogich.
W: Wysłuchaj nas Panie.
P: Módlmy się za ludzi starszych i osamotnionych, aby dzięki dobroci sąsiadów i bliskich mogli zaznać radości świat Zmartwychwstania Pańskiego.
W: Wysłuchaj nas Panie.
P: Módlmy się za wszystkich chorych i cierpiących, szczególnie z powodu koronawirusa, aby dobry Bóg okazał im swoją łaskę i miłosierdzie.
W: Wysłuchaj nas Panie.
P: Módlmy się za nas tu zgromadzonych, abyśmy byli wdzięczni za wszystkie dary, jakie otrzymujemy od Boga i kochających nas ludzi.
W: Wysłuchaj nas Panie.
Można także dodać swoje własne intencje.
Po prośbach wszyscy razem odmawiają modlitwę „Ojcze nasz”
Następnie przewodniczący mówi:
P: Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
W: Amen.
Na koniec można zaśpiewać pieśń wielkanocną np. „Zwycięzca śmierci”