Jeszcze na początku nowego roku nikt się nie spodziewał, że tak będzie wyglądał w 2020 roku Wielki Post, Triduum Paschalne i święta wielkanocne. Niestety, życie często pisze inny scenariusz niż byśmy chcieli, krzyżuje nasze codzienne plany i pokazuje jacy jesteśmy mali w odniesieniu do chociażby mikroskopowego wirusa, dumnie zwanego koronawirusem.
Wyludniły się ulice, zamarło życie towarzyskie, umilkł śmiech dzieci w szkole i na placach zabaw, kościoły opustoszały, a życie duchowo – religijne przeniosło się do Internetu. Skryci za maseczkami przestaliśmy się uśmiechać i podawać sobie ręce na powitanie, nawet wtedy, gdy mamy jednorazowe rękawiczki.
Najgorsze jest to, że nikt nie wie ile jeszcze potrwa ten „serial” i jakie będzie miał zakończenie, choć pewnie w necie (nie sprawdzałem) krąży wiele różnych teorii spiskowych na ten temat 🙂 Ja jednak mocno wierzę, że Pan Bóg nawet z najtrudniejszych sytuacji potrafi wyprowadzić dobro. I choć trzeba było odwołać wielkopostne rekolekcje, choć pozbawiono wiernych możliwości udziału w przepięknych tradycyjnych nabożeństwach pasyjnych, choć przed nami Triduum Paschalne okrojone z pięknej liturgii i praktycznie bez udziału wiernych, to jednak zachęcam, aby te święta wielkanocne nie były tylko czasem spędzonym przed telewizorem, czy na transmisjach w Internecie. Zachęcam do rodzinnej modlitwy oraz jeśli są takie możliwości w Waszych parafiach do skorzystania a Adoracji Najświętszego Sakramentu.
Jak dobrze przeżyć Triduum Paschalne w obecnej sytuacji i nie zmarnować łaski płynącej ze świąt wielkanocnych?
Wielki Czwartek
Jest to dzień poświęcony sakramentowi Eucharystii i Kapłaństwa. Rano można wspólnie z rodziną odmówić Jutrznię, czyli poranna modlitwę Kościoła. W tym dniu w swoich modlitwach pamiętajmy szczególnie, aby dziękować za Sakrament Ciała i Krwi Chrystusa, do którego w ostatnim czasie dostęp mamy tak mocno utrudniony.
Gorącą modlitwą ogarnijmy też w tym dniu naszych drogich księży. Niech nasza modlitwa będzie nie tylko wyrazem wdzięczności za ich posługę, ale także umocnieniem w tym trudnym czasie, gdy nie mają możliwości pełnego kontaktu ze swymi wiernymi.
W Wielki Czwartek po wieczornej liturgii (można obejrzeć transmisję w telewizji lub Internecie) następuje przeniesienie Pana Jezusa do tzw. ciemnicy. W wielu parafiach Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie trwała całą noc, aby umożliwić parafianom czas na osobistą modlitwę. Wiem, że w niektórych kościołach organizowane są zapisy na półgodzinne adoracje. Sprawdź jak to wygląda w Twojej parafii. Może także będzie możliwość przyjęcia Komunii świętej w tym dniu? Warto skorzystać.
Wielki Piątek
To szczególny dzień w roku, w którym wspominamy mękę i śmierć Chrystusa. W tym dniu Kościół nie sprawuje Mszy świętej, a liturgia koncentruje się na odczytaniu opisu Męki Pana Jezusa z Ewangelii wg św. Jana oraz na Adoracji Krzyża. W tym dniu obowiązuje post ścisły, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz przyjęcie jednego posiłku do syta i dwóch lekkich posiłków. Post ścisły obowiązuje wiernych, pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Mimo koronawirusa nie ma od niego dyspensy!
Ten dzień również proponuję rozpocząć od rodzinnej Jutrzni. W ciągu dnia, jeśli jest taka możliwość, warto skorzystać z Adoracji Najświętszego Sakramentu i przystąpić do Komunii świętej. Można również przeczytać i rozważyć opis Męki Pana Jezusa czy odprawić Drogę Krzyżową. Ponieważ w tym roku nie będzie możliwości Adoracji Krzyża podczas liturgii przez jego ucałowanie zachęcam, aby taką adorację z ucałowaniem Krzyża przeprowadzić w domu.
W Wielki Piątek rozpoczynamy także nowennę, czyli 9 dniowe modlitewne przygotowanie do Święta Miłosierdzia Bożego, które zostało ustanowione przez św. Jana Pawła II, a przypada na pierwszą niedzielę po Wielkanocy.
Po liturgii Wielkiego Piątku (można obejrzeć transmisję w telewizji lub Internecie) następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. I tak jak w Wielki Czwartek w wielu kościołach będzie się odbywać całonocna Adoracja. Dowiedz się jak to będzie wyglądało w Twojej parafii.
Wielka Sobota
Wielka Sobota, to czas przebywania Jezusa w grobie. To czas ciszy i zadumy. Rozpocznijmy ten dzień również wspólnym odmówieniem Jutrzni. I choć w tym roku nie możemy się wybrać do kościoła, aby tradycyjnie poświęcić pokarmy na wielkanocny stół (zobacz obrzęd poświęcenia pokarmów w domu) to zachęcam, aby w miarę możliwości udać się na Adorację Najświętszego Sakramentu do kościoła i przyjąć Komunię świętą. Jest to także drugi dzień nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego.
Liturgia Wielkiej Soboty, zwana też Wigilią paschalną, koncentruje się na symbolu światła (poświęcenie ognia, zapalenie paschału, zapalenie naszych świec), rozbudowanej liturgii słowa Bożego i symbolu wody (poświęcenie wody, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych). Jeśli nie będziemy mieli możliwości uczestniczenia w liturgii, przeczytajmy fragmenty Pisma Świętego przybliżające nam historię zbawienia i wspólnie w domu, trzymając zapalone świece odnówmy nasze przyrzeczenia chrzcielne.
Chciałbym jeszcze dodać, że choć zgodnie z przepisami prawa kanonicznego w Wielką Sobotę nie obowiązuje już post (w niektórych regionach Polski jest post zwyczajowy), to może w tym roku warto podjąć takie dodatkowe umartwienie i ofiarować je w intencji o oddalenie pandemii koronawirusa.
Niedziela Zmartwychwstania
Bijące dzwony mają nam ogłosić zmartwychwstanie Chrystusa. Nie będzie jednak tradycyjne procesji rezurekcyjnej. Ten dzień również rozpocznijmy Jutrznią. Potem zbierzmy się na wspólne, wielkanocne śniadanie, które rozpocznijmy od błogosławieństwa pokarmów znajdujących się na naszym stole. W tym celu może pobrać obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny, lub skorzystać z innej modlitwy przed posiłkiem.
O godzinie 15.00 włączmy się w trzeci dzień nowenny przez świętem Bożego Miłosierdzia i kontynuujmy tę modlitwę, każdego następnego dnia, aż do Niedzieli Bożego Miłosierdzia.
Mimo nakazu pozostania w domu przeżywajmy ten dzień w wielkiej radości, dziękując Jezusowi za Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Zadzwońmy do naszych bliskich, znajomych i dzielmy się z nimi radością wielkanocną. Niech w tym dniu w naszych domach rozbrzmiewa radosne Alleluja!
Zamiast zakończenia
Na koniec jeszcze dwie bardzo ważne sprawy.
Po pierwsze warto wiedzieć, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami państwowymi w poszczególnych Mszach świętych oraz we wszelkich innych celebracjach może uczestniczyć:
a) do dnia 11 19 kwietnia 2020 r. – maksymalnie 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę;
b) od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania – maksymalnie 50 osób, wliczając w to uczestników i sprawujących posługę.
Ze względu na dynamiczną sytuację należy jednak śledzić przepisy państwowe, dotyczące zgromadzeń religijnych i ściśle się do nich stosować.
Druga sprawa dotyczy specjalnego odpustu. Penitencjaria Apostolska na mocy uprawnień udzielonych jej przez Ojca Świętego postanowiła o udzieleniu odpustu wiernym dotkniętym chorobą CoVID-19, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób, także w modlitwie, o nich się troszczą. Odpust zupełny udzielany jest wiernym dotkniętym przez koronawirusa, poddanym reżimowi kwarantanny w szpitalach lub we własnych domach.
By otrzymać odpust należy odrzucić wszelkie przywiązanie do grzechu, uczestniczyć we Mszy poprzez środki masowego przekazu lub po prostu pomodlić się. Powinno być to połączone z wolą spełnienia zwykłych warunków odpustu, czyli przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, Komunii świętej oraz odmówienia modlitwy według intencji Ojca Świętego, kiedy to stanie się możliwe – czytamy w dekrecie.
Penitencjaria Apostolska udziela także odpustu osobom nawiedzającym i adorującym Najświętszy Sakrament czy też czytającym Pismo Święte przez co najmniej pół godziny, odmawiającym Różaniec Święty, pobożnie odprawiającym Drogę Krzyżową, albo odmawiającym Koronkę do Bożego Miłosierdzia, aby błagać Boga Wszechmogącego o ustanie epidemii, ulgę dla cierpiących i wieczne zbawienie, dla tych, których Pan Bóg wezwał do siebie.
Życzę wszystkim błogosławionego przeżywania czasu Triduum Paschalnego i świąt wielkanocnych.