papież
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
8 listopada
Życiorys św. Adeodata I
Święty Adeodat I, znany także w wykazach papieskich pod imieniem Deusdedit, urodził się w Rzymie (Włochy) i był synem subdiakona Stefana. Kiedy w 615 roku wybrano go na papieża, miał już za sobą 40 lat pracy kapłańskiej. Był też pierwszym, od czasu Jana II, księdzem, któremu powierzono rządy w Kościele. Pontyfikat Adeodata (68. biskupa Rzymu) nie należał do łatwych, bo w tym czasie Rzym nawiedziło poważne trzęsienie ziemi i epidemia świerzbu.
W odróżnieniu od swoich poprzedników Adeodat ograniczył przywileje mnichów, w tym również benedyktynów rzymskich, na rzecz kleru diecezjalnego. Wyświęcił czternastu kapłanów (były to pierwsze święcenia kapłańskie od śmierci Grzegorza I Wielkiego). Jego pragnieniem było, aby księża więcej się modlili. Zapoczątkował więc specjalne nabożeństwo wieczorne dla kleru, coś na wzór nieszporów. Wszystkim kapłanom zezwolił na odprawianie dwóch Mszy świętych dziennie.
Za pontyfikatu Adeodata zaczęto po raz pierwszy używać pieczęci ołowianej na dekretach papieskich i bullach. Już za jego życia uważano go za cudotwórcę, który w sposób niezwykły przywracał chorym zdrowie i łagodził ich cierpienia. Na łożu śmierci Adeodat I dokonał zapisu papieskiego na rzecz kleru rzymskiego, w wysokości rocznego stypendium mszalnego dla każdego księdza.
Zmarł w Rzymie 8 listopada 618 roku. Pochowano go w Bazylice św. Piotra. Długo szukano nowego kandydata na kolejnego papieża, który byłby podobny do Adeodata. Dopiero po 13 miesiącach wybrano na ten urząd Bonifacego V.
Szlachetne cechy charakteru papieża Adeodata sławił Honoriusz I w epitafium ułożonym na jego cześć, podkreślając jego prostotę, pobożność, mądrość i bystrość umysłu. Pisał również o jego pokojowym usposobieniu i o tym, że podczas zarazy osobiście niósł chorym pomoc i pocieszenie.
Modlitwa do św. Adeodata I
Wiekuisty Pasterzu, wejrzyj łaskawie na Swoją trzodę i otocz ją nieustanną opieką za przyczyną świętego Adeodata, papieża, którego ustanowiłeś pasterzem całego Kościoła. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.