Izaak z Kordoby
Święty Izaak z Kordoby, męczennik, urodzony w Kordobie. Urzędnik publiczny na dworze Maurów, a następnie mnich w klasztorze Tabonos.
Święty Izaak z Kordoby, męczennik, urodzony w Kordobie. Urzędnik publiczny na dworze Maurów, a następnie mnich w klasztorze Tabonos.
Święty Zozym z Lyonu zginął śmiercią męczeńską w 177 roku. Wspomina go Martyrologium Romanum 2 czerwca razem innymi męczennikami z Lyonu.
Święty Zotyk z Lyonu jest postacią mało znaną. Martyrologium Romanum wymienia go w grupie 48 męczenników z Lyonu, którzy zginęli w 177 roku.
Święty Zachariasz z Lyonu był kapłanem. Śmierć męczeńską poniósł w 177 roku poturbowany na arenie przez zwierzęta. Wspominany 2 czerwca.
Święty Wetiusz Epageta należy do grupy 48 męczenników z Lyonu. Wiemy, że był członkiem miejscowej rady i przodkiem św. Grzegorza z Tours.
Święty Witalis z Lyonu poniósł śmierć męczeńską w 177 roku. Martyrologium wspomina go razem pozostałymi męczennikami z Lyonu w dniu 2 czerwca.
Święty Ulpiusz z Lyonu jest jednym z 48 męczenników z Lyonu. Śmierć męczeńską poniósł w 177 roku podczas prześladowania za Marka Aureliusza.
Święty Tytus z Lyonu jest postacią mało znaną. Wiemy, że należał do grupy czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu, którzy zginęli w 177 roku.
Święty Sylwiusz z Lyonu jest postacią mało znaną. Wiemy jedynie, że poniósł śmierć męczeńską w 177 roku za panowania cesarza Marka Aureliusza.
Święty Sanktus był mieszkańcem Lyonu. Wiemy, że był diakonem, nad którym znęcano się w sposób okrutny. Śmierć męczeńską poniósł w 177 roku.
Święty Prymus z Lyonu jest wspominany w Martyrologium Romanum 2 czerwca w grupie 48 męczenników z Lyonu, umęczonych w 177 roku.
Święty Potyn (lub Fotyn) z Lyonu urodził się około 87 roku. Był pierwszym biskupem w starożytnym Lugdunum (obecnie Lyon we Francji).
Święty Pontyk z Lonu był małym chłopcem mającym zaledwie 5 lat. Mimo tortur nie ugiął się i oddał życie za Chrystusa w 177 roku w Lyonie.
Święty Oktober z Lyonu jest postacią mało znaną. Wiemy jedynie, że zginął śmiercią męczeńską w 177 roku wraz z innymi męczennikami z Lyonu.
Święty Maturus był nowo nawróconym mieszkańcem Lyonu. Mężnie znosił wszystkie tortury i zginął śmiercią męczeńską w 177 roku.
Święty Makary z Lyonu jest jednym z męczenników z Lyonu. Śmierć męczeńską poniósł w czasie prześladowania w 177 roku.
Święty Korneliusz z Lyonu oddał życie za Chrystusa w 177 roku w czasie prześladowania za cesarza Marka Aureliusza.
Święty Juliusz z Lyonu jest wspominany w Martyrologium Romanum 2 czerwca jako jednym z czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu ze 177 roku.
Święty Kominius z Lyonu poniósł śmierć męczeńską w 177 roku w czasie prześladowania za cesarza Marka Aureliusza.
Święty Istus jest jednym z czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu. Nie posiadamy żadnych wiadomości o jego życiu. Zginął w 177 roku.
Święty Geminus z Lyonu poniósł śmierć męczeńską w 177 roku podczas prześladowania za cesarza Marka Aureliusza. Wspominany jest 2 czerwca.
Święty Geminian z Lyonu jest jednym z czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu, którzy zginęli w 177 roku, za cesarza Marka Aureliusza.
Święty Filomen z Lyonu należy do grupy czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu, którzy zginęli w 177 roku, za cesarza Marka Aureliusza.
Święty Atella z Lyonu jest postacią mało znaną. Wiemy, że pochodził z Pergamonu i miał rzymskie obywatelstwo. Ścięty mieczem w 177 roku.
Święty Asclibniades z Lyonu jest jednym z czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu. Wiemy jedynie, że śmierć męczeńską poniósł w 177 roku.
Święty Arysteusz z Lyonu jest jednym z czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu, którzy oddali życie za Chrystusa w 177 roku.
Święty Apolloniusz z Lyonu jest jednym z grupy męczenników z Lyonu. Wiemy tylko że oddał życie za Chrystusa w 177 roku.
Święty Aleksander Frygijczyk jest wspominany w grupie 48 męczenników z Lyonu. Wiemy, że z zawodu był lekarzem. Zginął w 177 roku.
Święty Antoni Maria Gianelli urodzony pod koniec XVIII wieku, biskup Bobbio. Kanonizowany 21 października 1951 roku przez Piusa XII.
Święty Robert z Newminster, opat żyjący w XII wieku. Najpierw był benedyktynem, a po reformie św. Bernarda z Clairvaux został cystersem.
Święty Artemiusz z Rzymu, był mężem św. Kandydy i ojcem św. Pauliny. Po nawróceniu na wiarę w Chrystusa poniósł śmierć męczeńską w 302 roku.
Święty Ceratus z Grenoble urodził się około 400 r. Był 6 biskupem Grenoble. Wraz z innymi biskupami napisał list do papieża Leona Wielkiego.
Święty Besarion z Egiptu, pustelnik żyjący w IV wieku. Nie należał do żadnej grupy mnichów. Był wędrowcem, który praktykował ascezę i pokutę.
Błogosławiony Sankcjusz z Kordoby, męczennik, urodził się w Albi we Francji. Jako dziecko został uprowadzony przez Maurów do Hiszpanii.
Święty Illydiusz z Clermont, biskup. Starał się, aby jego stolica biskupia stała się centrum nauczania religijnego i pobożności w regionie.
Święty Doroteusz z Tyru, biskup, który za cesarza Juliana Apostaty został aresztowany i po ciężkich torturach zabity 5 czerwca 362 roku.
Święty Petrok z Kornwalii, opat pochodzący z Walii, żyjący na przełomie V/VI wieku. Wspominany w Martyrologium Romanum w dniu 4 czerwca.
Święty Optat z Mileve, biskup, jeden z najwybitniejszych chrześcijańskich apologetów Kościoła Afryki Północnej w IV wieku.
Święty Metrofan z Bizancjum, biskup, syn Domecjusza, który był bratem cesarza Probusa. Zmarł w 325 roku w Konstantynopolu (obecnie Turcja).
Święty Jan Grande z Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego, żyjący z XVI w. w Hiszpanii, opiekun biednych, chorych, więźniów i ludzi z marginesu.
Święty Morand, mnich, urodzony około 1050 roku w okolicach Wormacji. Następnie pracował w Owernii i Alzacji. Zmarł 3 czerwca około 1115 roku.
Święty Piotr, egzorcysta, poniósł śmierć męczeńską w 304 roku podczas prześladowań za cesarza Dioklecjana. Wspominany razem ze św. Marcelinem.
Święty Marcelin, kapłan, poniósł śmierć męczeńską podczas prześladowań za cesarza Dioklecjana w 304 roku. Wspominany razem ze św. Piotrem.
Błogosławiony Teobald Roggeri urodzony we Włoszech, pod wpływem Ewangelii wybrał skromne życie szewca, a później tragarza w Albie.
Święty Winstan angielski męczennik urodzony pod koniec VIII w. Zginął ponieważ sprzeciwiał się kazirodczemu małżeństwu swojej matki, wdowy.
Święty Ronan, biskup, urodził się w VI wieku w Anglii. Głosił Ewangelię w Kornwalii, a następnie w Bretanii (Francja), gdzie zmarł.
Święty Kaprazjusz z Lerynu, pustelnik i opat, pochodzący z Galii (obecnie Francja). Zmarł około 430 roku. Pochowany w opactwie Aulla.
Błogosławiony Alan de Solminihac urodzony w 1593 roku we Francji, biskup Cahors. Brał udział w Soborze Trydenckim. Zmarł 31 grudnia 1659 r.
Święty Egwin urodził się w VII wieku w Anglii. W latach 692-693 był biskupem Worcester. Założył klasztor w Evesham, gdzie był opatem.
Święty Anizjusz z Tesaloniki był biskupem i wikariuszem apostolskim za papieży Damazego, Syrycjusza, Anastazego i Innocentego. Zmarł w 406 r.
Święty Marceli Akojmeta żyjący w V wieku, opat klasztoru akojmetów (akemitów). Zmarł 485 roku w Konstantynopolu (obecnie Turcja).
Święty Trofim z Arles jest postacią mało znaną. Uważany za pierwszego biskupa Arles w Galii i niesłusznie uważany za ucznia apostolskiego.
Święty król Dawid, postać biblijna, po Mojżeszu jedna z najważniejszych postaci Starego Testamentu. Jest autorem licznych psalmów biblijnych.
Święty Kasper del Bufalo, żyjący we Włoszech w XIX wieku, kapłan, zakonnik, założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa.
Święty Zozym, papież pochodzący z Grecji. Na stolicy Piotrowej zasiadał od 417 r. Jego pontyfikat trwał niecały rok. Zmarł 26 grudnia 418 r.
Święty Dionizy, papież pochodzący z Grecji. Na Stolicy Piotrowej zasiadł po śmierci Sykstusa II 22 lipca 259 roku. Zmarł 26 grudnia 268 roku.
Święty Brat Albert Chmielowski, artysta-malarz, powstaniec styczniowy, zakonnik i założyciel braci albertynów i sióstr albertynek.
Święty Ursycyn z Jury, pustelnik żyjący na przełomie V/VI wieku, pochodzący z Irlandii, przyjaciel św. Kolumbana Młodszego.
Święty Sturmi z Fuldy, opat żyjący w VIII wieku. Zmarł 17 grudnia 779 roku. Został pochowany w klasztorze w Fuldzie obok św. Bonifacego.
Błogosławiony Honorat Koźmiński, kapłan z zakonu kapucynów, założyciel wielu zgromadzeń bezhabitowych i habitowych. Beatyfikowany w 1988 roku.
Święty Teobald z Le Dorat, kapłan żyjący w latach 990 – 1070. Uczeń św. Izraela i troskliwy kustosz kościoła kolegialnego w Le Dorat.
Święty Izrael żyjący w latach 950 – 1014, kapłan i kanonik regularnym w klasztorze Le Dorat we Francja. Nauczyciel św. Teobalda.
Święty Eustachy White, męczennik z XVI wieku, czczony jako jeden z czterdziestu męczenników Anglii i Walii. Kanonizowany w 1970 roku.
Święty Edmund Gennings, męczennik z XVI wieku, czczony jako jeden z czterdziestu męczenników Anglii i Walii. Kanonizowany przez Pawła VI.
Święty Switun Wells, męczennik z XVI wieku, czczony jako jeden z czterdziestu męczenników Anglii i Walii. Kanonizowany przez papieża Pawła VI.
Święty Grzegorz III, papież pochodzący z Syrii. Jako człowiek był ceniony przez wszystkich za swoje cnoty i wielką wiedzę.
Święty Juan Diego, świecki mężczyzna, któremu w 1531 roku objawiła się Matka Boża z Guadalupe. Pierwszy święty Indianin.
Błogosławiony Alojzy Liguda, kapłan ze zgromadzenia werbistów, jeden ze 108 Męczenników II wojny światowej. Zginął w obozie w Dachau.
Święty Atenodor był mnichem w Mezopotamii. Podczas prześladowań za Dioklecjana został poddany okrutnym torturom, a potem skazany na ścięcie.
Święty Sabin ze Spoleto, biskup i męczennik. Jego wspomnienie obchodzone jest w Kościele katolickim 7 grudnia.
Błogosławiony Filip Rinaldi urodzony w 1856 roku we Włoszech. Kapłan ze zgromadzenia salezjanów. Współpracownik św. Jana Bosko.
Błogosławiony Narcyz Putz, kapłan urodzony w Polsce. Jedne ze 108 Męczenników II wojny światowej beatyfikowany przez Jana Pawła II.
Święty Osmund urodzony we Francji. W 1066 przybył do Anglii gdzie został biskupem Salisbury. Dokończył budowę katedry. Zmarł w 1099 roku.
Święty Sola z Eichstätt, mnich z Anglii, który około 743 roku przybył do Niemiec. Uczeń i wiernym naśladowca cnót św. Bonifacego.
Święty Biryn z Dorchesteru urodzony w Rzymie. Jako misjonarz wysłany do Anglii, gdzie został biskupem. Zmarł w 650 roku.
Święty Kasjan z Tangeru, męczennik żyjący w III lub IV wieku. Święty Kościoła katolickiego wspominany 3 grudnia.
Święty Sofoniasz, postać biblijna, jeden z proroków mniejszych. Prawdopodobnie należał do pokolenia Judy i miał królewski rodowód.
Święty Sylweriusz, urodzony we Frosinone, syn papieża Hormizdasa. Po śmierci papieża Agapita I, wybrany w czerwcu 536 roku na papieża.
Święty Chromacjusz był biskupem Akwilei. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych teologów swojej epoki. Zmarł około 407 roku.
Święty Pimen z Rzymu, kapłan i męczennik żył na przełomie III/IV wieku. W Martyrologium Romanum wspominany 2 grudnia.
Święty Habakuk, postać biblijna, jeden z proroków, których tradycja określa mianem „proroków mniejszych”. W Piśmie św. jest księga Habakuka.
Święty Ageryk z Verdun, biskup żyjący w VI wieku we Francji. Budował kościoły i baptysteria oraz zasłynął z miłosierdzia wobec ubogich.
Święty Domnulus z Le Mans we Francji, biskup, który zasłynął przykładem niezwykłej mądrości i duchowej dyscypliny. Zmarł 1 grudnia 581 roku.
Święty Kastrycjan był biskupem Mediolanu. Nie wiemy kiedy dokładnie żył, choć hagiografowie są zgodni, że zmarł 1 grudnia.
Święty Galgano urodził się w 1148 roku w Chiusdino w pobliżu Sieny (Włochy). Zmarł 30 listopada 1181 roku, w wieku trzydziestu trzech lat.
Święty Tutwal był synem króla Hoëla I. Pochodził z Walii. W VI wieku, jako mnich, przybył z Anglii do Bretanii (Francja).
Święty Filomen z Ancyry jest postacią mało znaną. Poniósł śmierć męczeńską w III wieku panowania cesarza Aureliana.
Święty Irenarch urodził się na początku IV w.. Pochodził z Sebasty. Był oficjalnym katem, który zabijał chrześcijan za cesarza Dioklecjana.
Święty Siffridus z Carpentras początkowo mnich w opactwie Lérins, a następnie biskup Carpentras we Francji. Zmarł około 540 roku.
Święty Jakub Pers według passio był on dworzaninem i oficerem króla Jezdegerda I. Śmierć męczeńską poniósł 27 listopada 420 roku.
Święty Maksym z Riez urodził się około 388 roku. W 433 roku mianowany biskupem Riez. Budował kościoły i tworzył dyscyplinę kościelną.
Święty Walerian objął stolicę biskupią w Akwilei około roku 368 lub 369 roku. był gospodarzem i przewodniczył synodowi w Akwilei w 381 roku.
Święty Bellinus, biskup urodził się w Padwie (Włochy) pod koniec XI wieku. Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Zmarł w 1147 roku.
Święty Nikon, który zdobył przydomek Metanoita urodził się około 930 roku. Był mnichem. Zmarł w Spracie 26 listopada 998 roku.
Święty Konrad z Konstancji żył w X wieku. Od 934 roku był biskupem. Trzykrotnie pielgrzymował do Ziemi Świętej. Zmarł 26 listopada 976 roku.
Święty Alipiusz Słupnik, diakon, żył w VII wieku. Najpierw był mnichem, potem pustelnikiem. Na koniec wiódł surowe życie stylity (słupnika).
Święty Mojżesz Rzymki, kapłan i męczennik, znany nam dzięki wiarygodnym informacjom, które pochodzą z listów św. Cypriana z Kartaginy.
Bł. Józef Ulma urodzony w Markowej w 1900 roku, oddał swoje życie wraz całą rodziną za ukrywanie Żydów. Beatyfikowany 10 września 2023 roku.
Święty Klemens żył w I wieku w Rzymie. Trzeci po św. Piotrze Apostole biskup w Wiecznym Mieście. Przypuszcza się, że był niewolnikiem.
Święty Pragmacjusz był biskupem Autun. 6 września 517 roku wziął udział w synodzie w Epaone. Zmarł przed synodem orleańskim z 533 roku.