Pierwsi Męczennicy Polski (5 braci)
Pierwsi Męczennicy Polski – bracia Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn zostali zabici w nocy z 10 na 11 listopada 1003 roku.
Pierwsi Męczennicy Polski – bracia Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn zostali zabici w nocy z 10 na 11 listopada 1003 roku.
Święty Marcin z Tours urodził się w 317 roku w Panonii (współcześnie Węgry). Jego rodzice byli poganami. W wieku 15 lat wstąpił do armii.
Święty Leon Wielki urodził się około 400 roku w Toskanii (Włochy). Papież Celestyn I mianował go archidiakonem.
Święta Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej (właściwie Elżbieta Catez) urodziła się 18 lipca 1880 roku w Avor niedaleko Bourges (Francja).
Święty Agrypin jest postacią mało znaną. Tradycja podaje, że pochodził z Neapolu (Włochy) i był szóstym biskupem swego rodzinnego miasta.
Święty Klarus z Tours jest postacią mało znaną. W zasadzie wiemy tylko, że był zamożnym obywatelem Tours (Francja).
Święty Prosdocym był wczesnochrześcijańskim biskupem Padwy. Brak jest jednak wiarygodnych źródeł historycznych opisujących jego życie.
Święty Leonard z Noblat (znany też jako Leonard z Limoges) urodził się pod koniec V wieku we Francji (wówczas Galia).
Święty Feliks z Thinisa (Afryka Północna, obecnie Algeria) żył na przełomie III i IV wieku. Śmierć męczeńską poniósł w Thinisa w Numidii.
Święty Domnin z Cezarei Palestyńskiej jest postacią mało znaną. Wiemy jedynie, że był młodym, dobrze wykształconym lekarzem.
Święty Witalis był niewolnikiem. Żył pod koniec III wieku w Bolonii. Jego pan, św. Agrykola, darował mu wolność i przygotował do chrztu.
Święty Agrykola był obywatelem rzymskim. Żył w Bolonii pod koniec III wieku, gdy chrześcijanie cierpieli z powodu prześladowań religijnych.
Święta Sylwia urodziła się około 520 roku w Rzymie, lub na Sycylii. Była żoną wysokiego urzędnika rzymskiego – Gordiana Anicjusza.
Święty Papul z Tuluzty jest postacią mało znaną. Nie figuruje w żadnym martyrologium, a jego postać ukazał dopiero Bernard Guy.
Święty Sebastian urodził się w Narbonne (Francja), ale kształcił się w Mediolanie, gdzie otrzymał staranne wykształcenie.
Święty Elpidefor należy do grupy Męczenników z Isfahanu w Persji, którzy ponieśli śmierć w 345 roku, za panowania króla Sapora II.
Święty Aftoniusz należy do grupy Męczenników z Isfahanu w Persji, którzy ponieśli śmierć w 345 roku, za panowania króla Sapora II.
Święty Anempodyst należy do grupy Męczenników z Isfahanu w Persji, którzy ponieśli śmierć w 345 roku, za panowania króla Sapora II.
Święty Pegazjusz należy do grupy Męczenników z Isfahanu w Persji, którzy ponieśli śmierć w 345 roku, za panowania króla Sapora II.
Święty Acyndyn należy do grupy Męczenników z Isfahanu w Persji, którzy ponieśli śmierć w 345 roku, za panowania króla Sapora II.
Święci Męczennicy z Isfahanu w Persji (obecnie Iran) zginęli za wiarę w Chrystusa w 345 roku, za panowania króla Sapora II.
Święty Wiktoryn był biskupem Poetavium, miasta położonego w ówczesnej Panonii, nad Dunajem (dziś Ptuj, w Słowenii).
Święty Cezary z Terraciny prawdopodobnie pochodził z Afryki Północnej i należał do znamienitej rodziny rzymskiej.
Święty Benigny (Benignus) jest postacią mało znaną. Wspomina go św. Grzegorz z Tours w dziełku “De gloria martyrum” i w “Historii Franków”.
Święty Fulko Scotti urodził się w Piacenzy około 1164 roku. Rodzice pochodzili ze Szkocji i stąd właśnie ich nazwisko.
Święty Rustyk z Narbonne urodził się w Marsylii w 394 roku. Po chrześcijańskiej edukacji w Galii i Rzymie w 413 r. został mnichem i kapłanem.
Święty Antoni Maria Klaret (Claret) urodził się 23 grudnia 1807 roku w Sallent. Był piątym z jedenaściorga dzieci katalońskiego tkacza.
Św. Seweryn Boecjusz (właściwie Anicius Manlius Severinus Boethius) urodził się w Rzymie około 480 r. Pochodził z rzymskiego rodu Anicjuszów.
Święta Celina jest postacią mało znaną. Prawdopodobnie była córką rzymskiego namiestnika Galii. Jej synami był św. Remigiusz i św. Pryncypiusz
Święty Teofil z Antiochii pochodził prawdopodobnie z Syrii. Urodził się w rodzinie pogańskiej. Otrzymał wykształcenie helleńskie.
Święty Wolfgang z Ratyzbony urodził się około 924 r. w Pfullingen. Zdobył gruntowne wykształcenie i sam od 956 r. prowadził szkołę katedralną.
Święty Alfons Rodriguez urodził się 25 lipca 1532 roku w Segowii (Hiszpania). Był drugim z jedenastu synów kastylijskiego kupca wełny.
Święty Dodo z Wallers pochodził z Vaux pod Lille (Francja). Przez jakiś czas był uczniem św. Ursmara, opata w Lobbes w Belgii.
Święty Narcyz z Jerozolimy jest nam znany przede wszystkim dzięki Euzebiuszowi. Pochodził z Grecji. Około 195 r. został biskupem Jerozolimy.
Święty Juda Tadeusz należał do grona Apostołów, choć o jego życiu nie wiemy prawie nic. Ewangeliście nadali mu przydomek Tadeusz (odważny).
Święty Szymon Apostoł jest chyba najmniej znaną postacią z grona Dwunastu. Jest wspominany razem ze św. Judą Tadeuszem.
Święty Chryzant wspominany jest w Martyrologium Romanum razem ze swoją żoną św. Darią. Do Rzymu przybył z Egiptu.
Święta Daria, według tradycji hagiograficznej, żyła w III wieku i pochodziła ze szlachetnego rodu z Grecji. Była żoną św. Chryzanta.
Święty Donat z Fiesole pochodził z zamożnej rodziny. Najprawdopodobniej urodził się w Irlandii pod koniec VIII wieku.
Święty Ewaryst według “Liber Pontificalis” pochodził z helleńskiej rodziny, lecz jego ojciec był Żydem z Betlejem (Palestyna).
Święty Witalis z Salzburga jest postacią mało znaną. Był na pewno uczniem św. biskupa Ruperta z Salzburga, który uczynił go swoim następcą.
Święty Waro z Kemet (lub Waro z Egiptu) jest postacią mało znaną. Przedstawiały go dwie greckie pasje, które jednak są mało wiarygodne.
Święty Amabilis z Riom, znany także jako Amabilis z Owernii jest wspominany przez Grzegorza z Tours.
Święty Łukasz Ewangelista urodził się w Antiochii Syryjskiej. Tam zdobył wykształcenie humanistyczne i zawodowe jako lekarz. Był poganinem.
Święty Ignacy Antiocheński jest postacią mało znaną. O jego dzieciństwie i młodości nie wiemy prawie nic. Prawdopodobnie pochodził z Syrii.
Święta Jadwiga Śląska urodziła się w 1174 r. na zamku rodowym w Bawarii, jako jedna z córek Bertolda IV i Agnieszki, córki margrabiego Miśni.
Święta Teresa od Jezusa urodziła się 28 marca 1515 roku w Avili (Hiszpania). Po śmierci matki, ojciec umieścił ją w klasztorze augustianek.
Święty Kalikst I urodził się w Rzymie. Był niewolnikiem u chrześcijanina, Karpofora, który był urzędnikiem na dworze cesarza Kommodusa.
Święta Domnina z Anazarbos jest postacią mało znaną. W Martyrologium Romanum czytamy, że śmierć męczeńską poniosła w Licji.
Święty Bruno z Kolonii, zwany także Wielkim, urodził się w 925 roku. Był trzecim synem króla Niemiec Henryka Ptasznika i królowej św. Matyldy.
Święty Pinitos z Knossos urodził się w Grecji. Żył w czasach panowania Marka Aureliusza i Kommoda. Był biskupem Knossos.
Święty Sabin z Lavedan żył w V wieku. Pochodził z Barcelony (Hiszpania), ale przywędrował do Galii i przebywał u krewnych pod Poitiers.
Święta Reparata z Cezarei Palestyńskiej jest postacią mało znaną, choć już od III wieku, obchodzono wspomnienie jej męczeństwa.
Święta Pelagia z Antiochii jest postacią mało znaną. Według świadectwa św. Jana Chryzostoma Pelagia żyła na przełomie III i IV wieku.
Święta Justyna z Padwy jest postacią mało znaną. Wspominał ją Wenancjusz Fortunat, który w VI wieku wybudował nad jej grobem bazylikę.
Święty Renat jest postacią mało znaną. Według niepewnego życiorysu był on prawdopodobnie biskupem w Sorrento (Włochy).
Święty Attilan (Attilanus) urodził się przed 939 r. w Tarazonie. Był synem szlachetnych rodziców, którzy poczęli go po okresie bezpłodności.
Święta Aurea jest postacią mało znaną. Urodziła się w Syrii, skąd następnie wyemigrowała do Francji. Wspominana 4 października.
Święta Kandyda Rzymska jest postacią mało znaną. Jedyną wzmiankę o niej znajdujemy w starożytnych spisach męczenników z 3 października.
Święty Dionizy Areopagita jest nam znany z Pisma Świętego. Jego imię przekazały nam Dzieje Apostolskie (Dz 17, 34).
Święty Saturiusz według tradycji urodził się w 493 roku w Sorii (obecnie Hiszpania) w bogatej rodzinie wizygockiej.
Święty Bawo (Bawon) żył na przełomie V i VI wieku. Na świat przyszedł w Brabancji (prowincja dzisiejszej Belgii). Był bogatym szlachcicem.
Święty Hieronim urodził się w 347 roku, w Strydonie, miasteczku na pograniczu Dalmacji i Pannonii w bogatej chrześcijańskiej rodzinie.
Święty Michał Archanioł jest jednym z trzech Archaniłów, których czcimy 29 września. Na kartach Pisma Świętego spotykamy go pięć razy.
Święty Charyton pochodził z Ikonium (Azja Mniejsza). W czasie prześladowania za Aureliana odważnie wyznał swą wiarę w Chrystusa.
Święta Hiltruda z Liessies była córką hrabiego Wiberta, który pochodził z Poitou. Zmarła 27 września między 785 a 790 rokiem.
Święty Kosma jest wspominany w “Martyrologium Romanum” razem ze swoim bratem św. Damianem. Prawdopodobnie byli oni bliźniakami.
Święty Damian jest wspominany w “Martyrologium Romanum” razem ze swoim bratem św. Kosmą. Prawdopodobnie byli oni bliźniakami.
Święty Kleofas żył w I wieku i najprawdopodobniej pochodził z Emamus. Jemu po swoim zmartwychwstaniu objawił się Chrystusa w drodze do Emaus.
Święty Gerard Sagredo urodził się około 980 roku, w zamożnej rodzinie w Wenecji W młodym wieku wstąpił do benedyktynów w Wenecji.
Święta Emerita z Rzymu była dziewicą konsekrowaną, która poniosła śmierć męczeńską w Rzymie około 259 r. w czasie prześladowań za Waleriana.
Święty Kwadrat (Kwadratus) był uczniem apostolskim. Mieszkał w Magnezji (Azja Mniejsza). Zasłynął z obrony wiary chrześcijańskiej.
Święty Mateusz Apostoł, syn Alfeusza, był celnikiem w Kafarnaum. MIędzy 50 a 60 rokiem napisał pierwszą z czterech Ewangelii.
Święty Eustachy (Eustachiusz) urodził się w Rzymie (Włochy) w I wieku, w rodzinie pogańskiej. Początkowo nosił imię Placyd.
Święty January jest postacią mało znaną. Urodził się około 270 roku. Wiadomo, że był biskupem Benewentu (Włochy).
Święty Ocean jest postacią mało znaną. Prawdopodobnie był chrześcijańskim żołnierzem, który poniósł śmierć męczeńską w 310 roku.
Święta Eufemia pochodziła z Chalcedonu (Azja Mniejsza). Urodziła się około 290 roku w zamożnej, arystokratycznej i pobożnej rodzinie.
Święty Cyprian z Kartaginy urodził się około 210 roku w Afryce Północnej. Wywodził się z bogatej, ale pogańskiej rodziny.
Święty Korneliusz był synem Kastjusza z rodu Cornelia. Już jako kapłan rzymski należał do bliskich współpracowników papieża św. Fabiana.
Święty Nikomedes z Rzymu jest postacią mało znaną. Wiemy, że był jednym z męczenników wczesnochrześcijański.
Święta Notburga z Eben urodziła się w 1265 roku w Rottenburgu (Tyrol, Austria), jako córka zamożnych i bogobojnych rodziców.
Święty Albert Avogadro, zwany tez Albertem Jerozolimskim urodził się w 1149 roku w Parmie (Włochy). Pochodził z hrabiowskiej rodziny.
Święty Amat z Remiremont urodził się około 567 roku w okolicach Grenoble (Francja). Na początku był mnichem w St. Moritz.
Święty Gwidon z Anderlechtu urodził się około 950 roku. Pochodził z chłopskiej rodziny z Barbancji (dzisiejsza Belgia).
Święty Sacerdos z Lyonu urodził się w 487 roku. Pochodził z zamożnej, burgundzkiej rodziny. Był żonaty i miał syna.
Święty Hiacynt z Rzymu jest wspominany razem ze św. Protem z Rzymu. O ich męczeńskiej śmierci mówią liczne starożytne pomniki pisane.
Święty Prot z Rzymu jest wspominany razem ze św. Hiacyntem z Rzymu. O ich męczeńskiej śmierci mówią liczne starożytne pomniki pisane.
Święta Pulcheria urodziła się 19 stycznia 399 roku w Konstantynopolu (obecnie Turcja) jako jedno z pięciorga dzieci cesarza Arkadiusza.
Święty Nemezjusz z Aleksandrii jest nam znany dzięki Euzebiuszowi, który w swej Historii zachował list Diogenesa z Aleksandrii.
Święty Gorgoniusz Rzymski jest wspominany w Depositio martyrum z połowy IV wieku. Poniósł on śmierć męczeńską przy via Labicana.
Święty Korbinian z Freisingu urodził się około 670 roku w miejscowości dotąd nie zidentyfikowanej, może w pobliżu Paryża (Francja).
Święty Sergiusz I był z pochodzenia Syryjczykiem, ale urodził się w Palermo (Sycylia). Wybrany na papieża w 687 roku.
Święty Sozon z Pompeiopolis jest postacią mało znaną. Zachowały się dość wczesne oznaki jego kultu zachowane w Konstantynopolu.
Święta Regina z Alesii jest postacią mało znaną, choć jej kult trwa bo dzień dzisiejszy. Urodziła się w III wieku w Alesii.
Święty Onezyfor jest nam znany z Listu św. Pawła Apostoła do Tymoteusza (por. 2 Tm 1,16n.; 4,19). Najprawdopodobniej pochodził z Efezu.
Święty Zachariasz należy do grupy proroków zwanych mniejszymi. Był synem Barachiasza, a wnukiem Addona.
Święta Teresa z Kalkuty urodziła się 26 sierpnia 1910 roku w należącym wówczas do Serbii mieście Skopje (obecnie stolica Macedonii).
Święta Ida z Herzfeldu urodziła się około 775 roku. Była wnuczką Karola Młota i krewną Karola Wielkiego, który wydał ją za mąż za Ekberta.
Święty Bonifacy I należał do kleru rzymskiego. W 418 roku, po śmierci papieża Zozyma, został wybrany na Stolice Piotrową.
Święta Feba jest znana wyłącznie z Listu św. Pawła do Rzymian (Rz 16,1n). Apostoł mówi o niej z najwyższym uznaniem i wdzięcznością.