Izaak z Kordoby
Święty Izaak z Kordoby, męczennik, urodzony w Kordobie. Urzędnik publiczny na dworze Maurów, a następnie mnich w klasztorze Tabonos.
Święty Izaak z Kordoby, męczennik, urodzony w Kordobie. Urzędnik publiczny na dworze Maurów, a następnie mnich w klasztorze Tabonos.
Święty Zozym z Lyonu zginął śmiercią męczeńską w 177 roku. Wspomina go Martyrologium Romanum 2 czerwca razem innymi męczennikami z Lyonu.
Święty Zotyk z Lyonu jest postacią mało znaną. Martyrologium Romanum wymienia go w grupie 48 męczenników z Lyonu, którzy zginęli w 177 roku.
Święty Zachariasz z Lyonu był kapłanem. Śmierć męczeńską poniósł w 177 roku poturbowany na arenie przez zwierzęta. Wspominany 2 czerwca.
Święty Wetiusz Epageta należy do grupy 48 męczenników z Lyonu. Wiemy, że był członkiem miejscowej rady i przodkiem św. Grzegorza z Tours.
Święty Witalis z Lyonu poniósł śmierć męczeńską w 177 roku. Martyrologium wspomina go razem pozostałymi męczennikami z Lyonu w dniu 2 czerwca.
Święty Ulpiusz z Lyonu jest jednym z 48 męczenników z Lyonu. Śmierć męczeńską poniósł w 177 roku podczas prześladowania za Marka Aureliusza.
Święty Tytus z Lyonu jest postacią mało znaną. Wiemy, że należał do grupy czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu, którzy zginęli w 177 roku.
Święta Trofima z Lyonu należy do grupy chrześcijan, którzy ponieśli śmierć męczeńską w 177 roku podczas prześladowania za Marka Aureliusza.
Święty Sylwiusz z Lyonu jest postacią mało znaną. Wiemy jedynie, że poniósł śmierć męczeńską w 177 roku za panowania cesarza Marka Aureliusza.
Święty Sanktus był mieszkańcem Lyonu. Wiemy, że był diakonem, nad którym znęcano się w sposób okrutny. Śmierć męczeńską poniósł w 177 roku.
Święta Rodana z Lyonu wspominana jest w Martyrologium Romanum 2 czerwca. Wiemy jedynie, że należała do grupy 48 męczenników z Lyonu (177 rok).
Święty Prymus z Lyonu jest wspominany w Martyrologium Romanum 2 czerwca w grupie 48 męczenników z Lyonu, umęczonych w 177 roku.
Święty Potyn (lub Fotyn) z Lyonu urodził się około 87 roku. Był pierwszym biskupem w starożytnym Lugdunum (obecnie Lyon we Francji).
Święta Potamia z Lyonu jest jedną z grupy czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu wspominanych w Martyrologium Romanum w dniu 2 czerwca.
Święty Pontyk z Lonu był małym chłopcem mającym zaledwie 5 lat. Mimo tortur nie ugiął się i oddał życie za Chrystusa w 177 roku w Lyonie.
Święta Pompeja Starsza z Lyonu należy do grupy 48 męczenników z Lyonu, którzy zginęli w 177 roku za cesarza Marka Aureliusza.
Święta Pompeja z Lyonu należy do grupy czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu ze 177 r., których Martyrologium Romanum wspomina 2 czerwca.
Święty Oktober z Lyonu jest postacią mało znaną. Wiemy jedynie, że zginął śmiercią męczeńską w 177 roku wraz z innymi męczennikami z Lyonu.
Święty Maturus był nowo nawróconym mieszkańcem Lyonu. Mężnie znosił wszystkie tortury i zginął śmiercią męczeńską w 177 roku.
Święta Materna z Lyonu jest jedną z grupy czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu. Wiemy, że śmierć męczeńską poniosła w 177 roku.
Święty Makary z Lyonu jest jednym z męczenników z Lyonu. Śmierć męczeńską poniósł w czasie prześladowania w 177 roku.
Święta Kwartila z Lyonu należy do grupy czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu. Śmierć męczeńską poniosła za Marka Aureliusza w 177 roku.
Święty Korneliusz z Lyonu oddał życie za Chrystusa w 177 roku w czasie prześladowania za cesarza Marka Aureliusza.
Święty Juliusz z Lyonu jest wspominany w Martyrologium Romanum 2 czerwca jako jednym z czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu ze 177 roku.
Święty Kominius z Lyonu poniósł śmierć męczeńską w 177 roku w czasie prześladowania za cesarza Marka Aureliusza.
Święta Justa z Lyonu jest postacią mało znaną. Martyrologium Romanum wspomina ją w grupie męczennikami z Lyonu ze 177 roku.
Święta Julia Starsza z Lyonu jest wymieniana w Martyrologium Romanum w dniu 2 czerwca jako jedna z czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu.
Święta Julia z Lyonu, wspominana w Martyrologium Romanum 2 czerwca, jest postacią mało znana. Wiemy, że poniosła śmierć męczeńską 177 roku.
Święta Jamnika z Lyonu jest postacią mało znaną. Wiemy jedynie, że śmierć męczeńską poniosła w 177 roku kiedy panował cesarz Marek Aureliusz.
Święty Istus jest jednym z czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu. Nie posiadamy żadnych wiadomości o jego życiu. Zginął w 177 roku.
Święta Helpis (Elpis) z Lyonu, męczennica, zamęczona w 177 roku. Niestety nic nie wiemy o jej życiu. Wspomniana w Martyrologium 2 czerwca.
Święta Grata z Lyonu jest jedną z grupy 48 męczenników z Lyonu. Niestety nic nie wiemy o jej życiu. Śmierć męczeńską poniosła w 177 roku.
Święty Geminus z Lyonu poniósł śmierć męczeńską w 177 roku podczas prześladowania za cesarza Marka Aureliusza. Wspominany jest 2 czerwca.
Święty Geminian z Lyonu jest jednym z czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu, którzy zginęli w 177 roku, za cesarza Marka Aureliusza.
Święty Filomen z Lyonu należy do grupy czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu, którzy zginęli w 177 roku, za cesarza Marka Aureliusza.
Święta Emilia Starsza wspominana jest Martyrologium Romanum w grupie męczenników z Lyonu, którzy zginęli śmiercią męczeńską w 177 roku.
Święta Emilia męczennica z Lyonu. Nie zachowały się żadne informacje o jej życiu. Wiemy jedynie, że śmierć męczeńską poniosła w 177 roku.
Święta Domna z Lyonu jest jedną z grupy 48 męczenników z Lyonu. Nic nie wiemy o jej życiu. Zginęła śmiercią męczeńską w 177 roku.
Święta Blandyna z Lyonu była młodą niewolnicą, jednym z 48 męczenników, którzy zginęli w 177 roku w starożytnym Lugdunum (Lyon).
Święta Biblis z Lyonu była żoną wschodniego kupca. Na początku zaparła się wiary, ale ostatecznie zginęła śmiercią męczeńską w 177 roku.
Święta Ausona z Lyonu należy do grupy męczenników z Lyonu. Śmierć męczeńską poniosła w 177 roku za cesarza Marka Aureliusza.
Święty Atella z Lyonu jest postacią mało znaną. Wiemy, że pochodził z Pergamonu i miał rzymskie obywatelstwo. Ścięty mieczem w 177 roku.
Święty Asclibniades z Lyonu jest jednym z czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu. Wiemy jedynie, że śmierć męczeńską poniósł w 177 roku.
Święty Arysteusz z Lyonu jest jednym z czterdziestu ośmiu męczenników z Lyonu, którzy oddali życie za Chrystusa w 177 roku.
Święty Apolloniusz z Lyonu jest jednym z grupy męczenników z Lyonu. Wiemy tylko że oddał życie za Chrystusa w 177 roku.
Święta Antonia z Lyonu należy do grupy 48 chrześcijan zamęczonym w 177 roku w czasie prześladowania za cesarza Marka Aureliusza.
Święty Aleksander Frygijczyk jest wspominany w grupie 48 męczenników z Lyonu. Wiemy, że z zawodu był lekarzem. Zginął w 177 roku.
Święta Albina poniosła śmierć męczeńską w 177 roku. W Martyrologium Romanum wspominana 2 czerwca w grupie pozostałych męczenników z Lyonu.
Święci Męczennicy z Lyonu ponieśli śmierć w 177 roku. Ich męczeństwo zapisano w Liście, który w swej Historii Kościelnej zamieścił Euzebiusz.
Święty Antoni Maria Gianelli urodzony pod koniec XVIII wieku, biskup Bobbio. Kanonizowany 21 października 1951 roku przez Piusa XII.
Święty Robert z Newminster, opat żyjący w XII wieku. Najpierw był benedyktynem, a po reformie św. Bernarda z Clairvaux został cystersem.
Święci Artemiusz i Paulina z Rzymu, ojciec i córka, którzy po nawróceniu ponieśli śmierć męczeńską w 302 roku. Wspominani razem 6 czerwca.
Święta Paulina z Rzymu córka św. Artemiusza i św. Kandydy. Po nawróceniu poniosła śmierć męczeńską wraz ze swymi rodzicami w 302 roku.
Święty Artemiusz z Rzymu, był mężem św. Kandydy i ojcem św. Pauliny. Po nawróceniu na wiarę w Chrystusa poniósł śmierć męczeńską w 302 roku.
Święty Ceratus z Grenoble urodził się około 400 r. Był 6 biskupem Grenoble. Wraz z innymi biskupami napisał list do papieża Leona Wielkiego.
Święty Besarion z Egiptu, pustelnik żyjący w IV wieku. Nie należał do żadnej grupy mnichów. Był wędrowcem, który praktykował ascezę i pokutę.
Święty Illydiusz z Clermont, biskup. Starał się, aby jego stolica biskupia stała się centrum nauczania religijnego i pobożności w regionie.
Święty Doroteusz z Tyru, biskup, który za cesarza Juliana Apostaty został aresztowany i po ciężkich torturach zabity 5 czerwca 362 roku.
Święty Petrok z Kornwalii, opat pochodzący z Walii, żyjący na przełomie V/VI wieku. Wspominany w Martyrologium Romanum w dniu 4 czerwca.
Święty Optat z Mileve, biskup, jeden z najwybitniejszych chrześcijańskich apologetów Kościoła Afryki Północnej w IV wieku.
Święty Metrofan z Bizancjum, biskup, syn Domecjusza, który był bratem cesarza Probusa. Zmarł w 325 roku w Konstantynopolu (obecnie Turcja).
Święty Jan Grande z Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego, żyjący z XVI w. w Hiszpanii, opiekun biednych, chorych, więźniów i ludzi z marginesu.
Święty Morand, mnich, urodzony około 1050 roku w okolicach Wormacji. Następnie pracował w Owernii i Alzacji. Zmarł 3 czerwca około 1115 roku.
Święty Piotr, egzorcysta, poniósł śmierć męczeńską w 304 roku podczas prześladowań za cesarza Dioklecjana. Wspominany razem ze św. Marcelinem.
Święty Marcelin, kapłan, poniósł śmierć męczeńską podczas prześladowań za cesarza Dioklecjana w 304 roku. Wspominany razem ze św. Piotrem.
Święci Marcelin i Piotr, męczennicy, którzy ponieśli śmierć męczeńską podczas prześladowań za cesarza Dioklecjana w 304 roku.
Święty Winstan angielski męczennik urodzony pod koniec VIII w. Zginął ponieważ sprzeciwiał się kazirodczemu małżeństwu swojej matki, wdowy.
Święty Ronan, biskup, urodził się w VI wieku w Anglii. Głosił Ewangelię w Kornwalii, a następnie w Bretanii (Francja), gdzie zmarł.
Święty Kaprazjusz z Lerynu, pustelnik i opat, pochodzący z Galii (obecnie Francja). Zmarł około 430 roku. Pochowany w opactwie Aulla.
Święta Katarzyna Laboure żyjąca we Francji w XIX wieku, siostra szarytka związana z objawieniami Matki Bożej i Cudownym Medalikiem.
Święta Melania Młodsza urodziła się w 383 roku w Rzymie. Pobożna kobieta, żona, która założyła klasztor na Górze Oliwnej.
Święty Egwin urodził się w VII wieku w Anglii. W latach 692-693 był biskupem Worcester. Założył klasztor w Evesham, gdzie był opatem.
Święty Anizjusz z Tesaloniki był biskupem i wikariuszem apostolskim za papieży Damazego, Syrycjusza, Anastazego i Innocentego. Zmarł w 406 r.
Święty Marceli Akojmeta żyjący w V wieku, opat klasztoru akojmetów (akemitów). Zmarł 485 roku w Konstantynopolu (obecnie Turcja).
Święty Trofim z Arles jest postacią mało znaną. Uważany za pierwszego biskupa Arles w Galii i niesłusznie uważany za ucznia apostolskiego.
Święty król Dawid, postać biblijna, po Mojżeszu jedna z najważniejszych postaci Starego Testamentu. Jest autorem licznych psalmów biblijnych.
Święty Kasper del Bufalo, żyjący we Włoszech w XIX wieku, kapłan, zakonnik, założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa.
Święta Fabiola Rzymska, wdowa, która po grzesznym życiu podjęła publiczną pokutę i pojednała się z Bogiem i Kościołem. Zmarła w 399 roku.
Święty Zozym, papież pochodzący z Grecji. Na stolicy Piotrowej zasiadał od 417 r. Jego pontyfikat trwał niecały rok. Zmarł 26 grudnia 418 r.
Święty Dionizy, papież pochodzący z Grecji. Na Stolicy Piotrowej zasiadł po śmierci Sykstusa II 22 lipca 259 roku. Zmarł 26 grudnia 268 roku.
Święty Brat Albert Chmielowski, artysta-malarz, powstaniec styczniowy, zakonnik i założyciel braci albertynów i sióstr albertynek.
Święty Ursycyn z Jury, pustelnik żyjący na przełomie V/VI wieku, pochodzący z Irlandii, przyjaciel św. Kolumbana Młodszego.
Święta Wiwina, zakonnica żyjąca w latach 1109 – 1176, pierwsza opatka klasztoru Grand-Bigard w pobliżu Brukseli.
Święty Sturmi z Fuldy, opat żyjący w VIII wieku. Zmarł 17 grudnia 779 roku. Został pochowany w klasztorze w Fuldzie obok św. Bonifacego.
Święta Maria od Krzyża di Rosa, dziewica, założycielka Zgromadzenia Służebnic Miłosierdzia. Kanonizowana 12 czerwca 1954 roku przez Pius XII.
Święty Teobald z Le Dorat, kapłan żyjący w latach 990 – 1070. Uczeń św. Izraela i troskliwy kustosz kościoła kolegialnego w Le Dorat.
Święty Izrael żyjący w latach 950 – 1014, kapłan i kanonik regularnym w klasztorze Le Dorat we Francja. Nauczyciel św. Teobalda.
Święty Eustachy White, męczennik z XVI wieku, czczony jako jeden z czterdziestu męczenników Anglii i Walii. Kanonizowany w 1970 roku.
Święty Edmund Gennings, męczennik z XVI wieku, czczony jako jeden z czterdziestu męczenników Anglii i Walii. Kanonizowany przez Pawła VI.
Święty Switun Wells, męczennik z XVI wieku, czczony jako jeden z czterdziestu męczenników Anglii i Walii. Kanonizowany przez papieża Pawła VI.
Święty Grzegorz III, papież pochodzący z Syrii. Jako człowiek był ceniony przez wszystkich za swoje cnoty i wielką wiedzę.
Święta Gorgonia z Nazjanzu urodzona około 329 roku w Nazjanzie w Kapadocji (dzisiejsza Turcja). Wspominana w Kościele katolickim 9 grudnia.
Święty Juan Diego, świecki mężczyzna, któremu w 1531 roku objawiła się Matka Boża z Guadalupe. Pierwszy święty Indianin.
Święta Narcyza od Jezusa Martillo Moran urodzona w 1832 roku w Ekwadorze. Zmarła 8 grudnia 1869 roku. Kanonizowana przez Benedykta XVI.
Święta Maria Józefa Rossello, dziewica, założycielka zgromadzenia Córek Matki Bożej Miłosierdzia. Zmarła 7 grudnia 1880 roku.
Święty Atenodor był mnichem w Mezopotamii. Podczas prześladowań za Dioklecjana został poddany okrutnym torturom, a potem skazany na ścięcie.
Święty Sabin ze Spoleto, biskup i męczennik. Jego wspomnienie obchodzone jest w Kościele katolickim 7 grudnia.
Święty Osmund urodzony we Francji. W 1066 przybył do Anglii gdzie został biskupem Salisbury. Dokończył budowę katedry. Zmarł w 1099 roku.
Święty Sola z Eichstätt, mnich z Anglii, który około 743 roku przybył do Niemiec. Uczeń i wiernym naśladowca cnót św. Bonifacego.