biskup, doktor Kościoła
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
18 marca
Życiorys św. Cyryla Jerozolimskiego
Święty Cyryl urodził się około 313 roku w Jerozolimie (Palestyna). Pochodził z rodziny bardzo chrześcijańskiej, która była przywiązana do wiary. Święcenia diakonatu przyjął w 334 roku z rąk biskupa Jerozolimy św. Makarego. Następnie, w roku 344 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa św. Maksyma. Po jego śmierci Cyryl został wyświęcony na biskupa przez Akacjusza – wpływowego metropolitę Cezarei Palestyńskiej, a zarazem zwolennika arianizmu.
Z powodu zdecydowanej postawy wobec arian był trzykrotnie zsyłany na wygnanie. Najpierw wystąpił przeciwko niemu Akacjusz. Skłonił on ariańskiego cesarza Konstancjusza, żeby ten skazał Cyryla jako „heretyka” na wygnanie. Cyryl został zesłany do Tarsu, rodzinnego miasta św. Pawła Apostoła. Tamtejszy biskup przyjął go z wielką czcią. Synod w Seleucji potępił arianizm, Akacjusza skazał na wygnanie, a Cyryla odwołał z banicji.
Akacjusz jednak nie myślał ustąpić. Korzystając z ponownej życzliwości cesarza wymógł na nim, by na synodzie w Konstantynopolu Cyryl został ponownie potępiony i skazany na wygnanie. Tym razem tułaczka biskupa nie trwała długo, bo w kilka miesięcy potem kolejny cesarz, Julian Apostata, pozwolił mu powrócić.
Żył spokojnie przez 19 lat. W tym czasie rozwinął pełną działalność, aby przywrócić jedność Kościołowi w Jerozolimie. Wtedy powstała większość jego katechez, czyli mów, w których wyjaśnił całokształt prawd wiary Chrystusowej.
Po rychłej śmierci Juliana Apostaty panowanie objął znowu cesarz ariański, Walens. Cyryl musiał po raz trzeci opuścić swoją owczarnię. Pozostał na banicji przez 8 lat, aż do swojej śmierci, bowiem następca cesarza Walensa, Walentynian, także arianin, nie pozwolił mu wrócić.
Cyryl Jerozolimski zmarł 18 marca 386 roku. Brał udział w Soborze Konstantynopolitańskim I w roku 381, który biskupom Konstantynopola przyznał pierwsze miejsce po Rzymie. W swojej spuściźnie literackiej zostawił dwie serie katechez: dla katechumenów i dla ochrzczonych. Leon XIII ogłosił go doktorem Kościoła w 1882 roku.
Modlitwa do św. Cyryla
Boże, Ty przez nauczanie świętego Cyryla, biskupa Jerozolimy, doprowadziłeś Kościół do głębszego poznania misteriów zbawienia, za jego wstawiennictwem daj nam tak poznać Twojego Syna, abyśmy w pełni uczestniczyli w Jego życiu. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.
Myśli św. Cyryla Jerozolimskiego
„Niebem mogliby być równie dobrze ci, którzy noszą w sobie obraz świata niebieskiego i w których Bóg mieszka i żyje”.
„Kto chce mówić o istocie Boga, niech wpierw opisze granice świata”.
„Pokusa podobna jest do głębokiej i trudnej do przejścia wody”.
„Kiedy słońce ukaże się temu, który do tej pory pozostawał w ciemnościach, to otrzymuje światło dla swoich cielesnych oczu i wyraźnie widzi to, czego przedtem nie dostrzegał. Podobnie i ten, który został uznany godnym daru Ducha Świętego, zostaje oświecony na duszy i wyniesiony ponad to, co ludzkie, widzi to, co dotąd było mu nieznane.”