biskup i doktor Kościoła, założyciel wizytek
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
24 stycznia
Życiorys św. Franciszka Salezego
Święty Franciszek Salezy przyszedł na świat 21 sierpnia 1567 roku w Château de Thorens (Francja). Był synem hrabiego Sales w Sabaudii. Studia teologiczne, biblijne i prawnicze na uniwersytetach w Paryżu oraz Padwie zakończył doktoratem. Po powrocie do domu przyjął święcenia kapłańskie, na co rodzice niechętnie udzielili mu zgody. Pracował w kalwińskim okręgu Chablais. Na murach i parkanach rozlepiał ulotki – zwięzłe wyjaśnienia prawd wiary. W epoce fanatyzmu i zaciekłych sporów objawiał wprost wyjątkowy umiar i łagodność. Jego ujmująca uprzejmość i takt spowodowały, iż nazwano go „światowcem pośród świętych”.
W wieku 35 lat został biskupem Genewy. Stworzył nowy ideał pobożności – życie duchowe, wewnętrzne, praktykowane w klasztorach, wydobył z ukrycia, aby „wskazywało drogę tym, którzy żyją wśród świata”. Ze św. Joanną de Chantal założył zakon Sióstr Nawiedzenia NMP (wizytki).
Zmarł 28 grudnia 1622 roku w Lyonie (Francja). Został pochowany w bazylice Nawiedzenia NMP w Annecy, natomiast jego serce zostało pochowane jako relikwia w Lyonie. Podczas rewolucji francuskiej jego serce zostało przeniesione do Wenecji (Włochy). Beatyfikował go 8 stycznia 1662 roku, a następnie kanonizował 19 kwietnia 1662 roku papież Aleksander VII. Ojciec Święty Pius IX ogłosił go w roku 1877 Doktorem Kościoła, a papież Pius XI w 1923 roku patronem pisarzy i dziennikarzy.
W ikonografii święty Franciszek Salezy przedstawiany jest w stroju biskupim – w rokiecie i mantolecie lub w stroju pontyfikalnym z mitrą na głowie. Jego atrybutami są: gorejąca ośmiopłomienna kula, księga, pióro, serce przeszyte strzałą i otoczone cierniową koroną trzymane w dłoni.
Myśli
„Więcej much się złapie na kroplę miodu aniżeli na całą beczkę octu”.
„Życie to czas, w którym szukamy Boga. Śmierć to czas, w którym Go znajdujemy. Wieczność to czas, w którym Go posiadamy”.
„Nie troszcz się o dzień jutrzejszy, myśl raczej, by dzień dzisiejszy dobrze przeżyć”.
„Można powiedzieć, że każde kłamstwo, choćby wydawało się nieznacznym, sprawia zawsze ból albo nam samym, albo innym; narusza bowiem prawdę i prostotę serca. Człowiek, kłamiący, choćby w żarcie, dowodzi dwulicowości. Niech więc mowa wasza będzie szczerą i prawdziwą, jeśli chcecie być dziećmi Tego, który jest Ojcem prawdy i Prawdą samą”.
„Kocham i jestem kochany, więc jestem”.
„Aby zostać świętym, wystarczy mało teorii, ale potrzeba dużo praktyki”.
„Więcej much się złapie na kroplę miodu aniżeli na całą beczkę octu”.
„Dobra rada to ta, która jest najłatwiejsza do zastosowania”.
„Nie ma nic trudniejszego niż pozostawać w pokoju ducha w trudnych czasach”.
„Nie ma nic piękniejszego niż być pokornym wobec Boga i łagodnym wobec ludzi”.
„Dobrze jest mieć wielkie marzenia, ale jeszcze lepiej jest je realizować”.
Modlitwa do św. Franciszka Salezego
Boże, z Twojej woli dla zbawienia ludzi święty Franciszek Salezy, biskup, stał się wszystkim dla wszystkich, spraw, abyśmy za jego przykładem służyli bliźnim i dawali im odczuć Twoją ojcowską miłość. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Franciszek Salezy jest patronem wizytek, salezjanów i salezjanek; miast: Annecy, Chabery, Genewy, Baker, Columbus, Cincinnati, Oakland oraz dziennikarzy, pisarzy oraz prasy katolickiej.