dziewica i zakonnica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
16 listopada
Życiorys św. Gertrudy Wielkiej
Święta Gertruda Wielka urodziła się 6 stycznia 1256 roku w Turyngii (Niemcy). Prawdopodobnie była sierotą. Gdy miała 5 lat, powierzono ją ówczesnym zwyczajem na wychowanie benedyktynkom w Helfta. Spędziła tam całe życie – najpierw jako uczennica, a później jako mniszka.
Gertruda była wybitnie zafascynowana wiedzą. I chociaż praktycznie nic nie wiemy o jej pochodzeniu, to za to sporo wiemy o jej młodzieńczych pasjach. Pociągały ją literatura, muzyka i śpiew oraz sztuka miniatury. Miała silny, zdecydowany, bezpośredni i impulsywny charakter. Często mówiła o sobie, że jest niedbała. Zawsze uznawała swoje błędy i prosiła pokornie o ich wybaczenie. Z pokorą prosiła też o radę, a także modlitwy o swe nawrócenie. Pewne cechy temperamentu i wady towarzyszył jej do końca życia. Była tak pochłonięta nauką, że prawie straciła z oczu Boga.
Bóg jednak upomniał się o Gertrudę. W wieku 26 lat rozpoczęły się jej widzenia. Skupiały się one przede wszystkim na tajemnicy miłości Serca Jezusowego. Swoje modlitwy i objawienia Gertruda zapisała w pismach, które zachowały się do naszych czasów. Z pochodzących z nich informacji wiemy, że w czasie jednego z objawień Bóg zapytał ją, czy pragnie zdrowia, czy cierpienia. Gertruda odpowiedziała: Wszechmogący Boże, proszę, daj mi to, co podoba się Tobie. Nie dbaj o moje pragnienia. Ja wierzę, że to, co od Ciebie otrzymam, będzie dla mnie najlepszym darem.
Gertruda Wielka zmarła 13 lub 17 listopada 1302 roku. Kult świętej Gertrudy, na prośbę króla polskiego Augusta II Sasa, rozciągnął na cały Kościół papież Klemens XII w 1732 roku. W ikonografii Gertruda Wielka przedstawiana jest w stroju mniszki, często opatki z pastorałem i księgą w ręku, a prawie zawsze z gorejącym sercem i Dzieciątkiem Jezus. Często też ma siedem pierścieni na prawej ręce.
Niestety nie posiadamy relikwii św. Gertrudy, gdyż zostały one zniszczone w 1346 roku. Święta przeszła do historii przez swoje dzieło Objawienia, które daje jej miano największych mistyków Kościoła. Dzieło to zostało przetłumaczone na wszystkie języki europejskie, tak że należało do najbardziej znanych i upowszechnionych. Ponadto Święta zostawiła jeszcze inne pisma, jak na przykład: Ćwiczenia duchowne, Modlitwy i Listy. Napisane są one w języku łacińskim, który wówczas był w powszechnym użyciu. Większość pism dyktowała. Pierwszy druk pism św. Gertrudy ukazał się w Kolonii w 1536 roku.
Patronat
Święta Gertruda Wielka jest patronką Peru, diecezji Magdeburg (Niemcy), miast: Tarragony (Hiszpania) i Neapolu (Włochy).
Modlitwa do św. Gertrudy Wielkiej
Boże, Ty upodobałeś sobie przebywanie w sercu świętej Gertrudy, dziewicy, za jej wstawiennictwem oświeć ciemności naszego serca, abyśmy z radością doświadczali, że jesteś w nas obecny i działasz. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Litania do św. Gertrudy Wielkiej
Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, Jedyny Boże,
Święta Maryjo, módl się za nami.
Święta Boża Rodzicielko,
Święta Panno nad pannami,
Święta Gertrudo, córko Ojca Przedwiecznego,
Święta Gertrudo, Oblubienico Chrystusa,
Święta Gertrudo, Świątynio Ducha Świętego,
Święta Gertrudo, wzorze świętości,
Święta Gertrudo, Matko życia zakonnego,
Święta Gertrudo, Przykładzie życia duchowego,
Święta Gertrudo, gardząca próżnością,
Święta Gertrudo, miłośniczko ubóstwa,
Święta Gertrudo, Lilio czystości,
Święta Gertrudo, Kwiecie skromności,
Święta Gertrudo, przykładzie umartwienia,
Święta Gertrudo, wzorze posłuszeństwa,
Święta Gertrudo, zwierciadło pokory,
Święta Gertrudo, przepełniona miłością,
Święta Gertrudo, znająca Pismo Święte,
Święta Gertrudo, opiekunko Misjonarzy,
Święta Gertrudo, niewyczerpane źródło miłosierdzia,
Święta Gertrudo, opiekunko klasztorów,
Święta Gertrudo, dobrodziejko biednych,
Święta Gertrudo, wskazująca drogę pielgrzymom,
Święta Gertrudo, towarzyszko podróżnych,
Święta Gertrudo, pocieszycielko strapionych,
Święta Gertrudo, wyzwolicielko uwięzionych,
Święta Gertrudo, lekarko chorych,
Święta Gertrudo, pocieszycielko niedołężnych,
Święta Gertrudo, ostojo umierających,
Święta Gertrudo, postrachu złych duchów,
Święta Gertrudo, opiekunko nasza,
Przed chorobami, uchroń nas święta Gertrudo.
Przed nieurodzajami i katastrofami,
Przed niebezpieczeństwem wojny,
Przed niepokojami w naszym kraju,
Przed osłabieniem naszej wiary,
Przed rozluźnieniem obyczajów,
Przed lekceważeniem godności człowieka,
Przed obojętnością w życiu religijnym,
Przed odejściem od wiary,
Przed prześladowaniem Kościoła,
Przed gniewem Bożym,
Przed niespodziewaną śmiercią,
Przed wiecznym potępieniem,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
P. Módl się za nami, święta Gertrudo.
W. Abyśmy stali się godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się
Panie, prosimy Cię, wysłuchaj próśb Twojej Świętej i uchroń nas. My uwielbiamy świętą dziewicę Gertrudę, abyśmy naśladując ją na drodze ku cnocie byli godnymi jej wielkiego orędownictwa. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Modlitwa św. Gertrudy Wielkiej za zmarłych
Boże miłosierny, z tronu Twojej chwały wejrzyj na biedne dusze w czyśćcu cierpiące. Wejrzyj na ich karanie i męki, jakie ponoszą, na łzy, które przed Tobą wylewają. Usłysz ich błagania i jęki, którymi wołają do Ciebie o miłosierdzie. Zmiłuj się nad nimi i odpuść im grzechy. Wspomnij, najłaskawszy Ojcze, na Mękę, którą Twój Syn podjął dla nich. Wspomnij na Krew Przenajświętszą, którą za nich wylał. Wspomnij na gorzką śmierć Jego, którą dla nich podjął i zmiłuj się nad nimi. Za wszystkie ich przewinienia, których się kiedykolwiek dopuściły, ofiaruję Ci przenajświętsze życie i wszystkie czyny Twego najmilszego Syna. Za zaniedbania popełnione w Twojej świętej służbie ofiaruję Ci Jego gorące pragnienia. Za opuszczenie dobrych i zbawiennych spraw ofiaruję Ci nieskończone zasługi Twego Syna. Za wszystkie krzywdy, jakich od nich doznałeś, ofiaruję Ci wszystko, co Ci kiedykolwiek miłego świadczyły. Na koniec za wszystkie męki, które słusznie muszą cierpieć, ofiaruję Ci wszystkie pokuty, posty, czuwania, modlitwy, prace, boleści, Krew i Rany, mękę i Śmierć niewinną, którą z najgorętszej miłości cierpiał za nas najmilszy Twój Syn. Błagam Cię, abyś raczył przyjąć te ukochane dusze do rajskiej szczęśliwości, aby Cię tam wielbiły na wieki. Amen.
Modlitwa św. Gertrudy Wielkiej uwalniające dusze z czyśćca
W czasie jednego z objawień Jezus podyktował św. Gertrudzie modlitwę, a także obiecał, że za każdorazowe jej odmówienie uwolni z czyśćca dokładnie 1000 dusz.
Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Najdroższą Krew Boskiego Syna Twego, Pana naszego Jezusa Chrystusa w połączeniu ze wszystkimi Mszami świętymi dzisiaj na całym świecie odprawianymi, za dusze w czyśćcu cierpiące, za umierających, za grzeszników na świecie, za grzeszników w Kościele powszechnym, za grzeszników w mojej rodzinie, a także w moim domu. Amen.