dziewica i zakonnica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
12 maja
Życiorys bł. Imeldy Lambertini
Błogosławiona Imelda Lambertini urodziła się w 1322 roku w Bolonii (Włochy). Była jedyną córką hrabiego Egano Lambertini. Jako młoda dziewczyna bardzo pragnęła przyjmować Komunię świętą. Jednak według prawa kościelnego z tamtego okresu, sakrament Eucharystii można było przyjąć po czternastym roku życia. Imelda była rozczarowana, ale zaakceptowała stanowisko Kościoła.
W wieku dziewięciu lat wstąpiła do klasztoru sióstr Dominikanek. Imelda, przekroczywszy progi klauzury zakonnej, gorliwie zaczęła przestrzegać wszystkich reguł i konstytucji. W zapale swym szybko wyprzedziła nawet doświadczone mniszki. Chętnie spełniała zalecane jej obowiązki i z radością oddawała się modlitwie chórowej i prywatnej. Robiła też wielkie postępy w dziedzinie ducha, wzbudzając podziw wśród sióstr. Szczególnie swą pobożność kierowała ku Chrystusowi Eucharystycznemu, głęboko przeżywając Msze święte i dotkliwie cierpiąc, iż nie może przyjmować Eucharystii jak inne mniszki, bo jej tego kapelan klasztoru zabronił.
12 maja 1333 roku, w wigilię święta Wniebowstąpienia Pańskiego, podczas modlitwy w kościele, nad jej głową unosiła się jaśniejąca blaskiem hostia. Siostry, które były świadkami tego zjawiska wywnioskowały, że wolą Boga jest spełnienie prośby Imeldy. Po udzieleniu sakramentu przez kapłana, dziewczyna zmarła.
Dwunastoletnia nowicjuszka została pochowana w klasztorze dominikanek w Val di Pietra pod Bolonią. Zaraz po śmierci rozpoczął się rozwijać kult młodziutkiej Imeldy. Jej grób do 1582 roku posiadał opis jej cudownej śmierci. Potem mniszki przeniosły się na inne miejsce i zabrały z sobą relikwie, które dzisiaj spoczywają w kryształowej trumnie w bolońskim kościele św. Zygmunta I (wł. Chiesa di San Sigismondo in Bologna).
Imeldę beatyfikował papież Leon XII w 20 grudnia 1826 roku. Natomiast w 1910 papież Pius X ogłosił ją patronką wszystkich przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej.
Czego uczy nas bł. Imelda Lambertini dziś?
Ta młodziutka dominikanka uczy nas przede wszystkim miłości do Jezusa ukrytego w białej hostii i kultu eucharystycznego. Może warto przez chwilę pomyśleć, czy jest we mnie pragnienie częstego przyjmowania Komunii św., czy robię to tylko sporadycznie, od święta, czy przy okazji jakiś świąt, czy uroczystości religijnych? Czy wierzę, że w tabernakulum jest żywy i prawdziwy Bóg? Czy znajduję czas na udział w nabożeństwach eucharystycznych, adoracji?
Modlitwa do bł. Imelda Lambertini
Panie Jezu Chryste, przyjąłeś do wiecznej chwały błogosławioną Imeldę, gdy w cudowny sposób przyjęła pierwszą komunię świętą. Pozwól nam z podobnym uczuciem przystępować do stołu Pańskiego, byśmy i my pragnęli być rozwiązani i zasłużyli być razem z Tobą. Który żyjesz i królujesz, Bóg na wieki wieków. Amen.
Patronat
Błogosławiona Imelda Lambertini jest patronką wszystkich przystępujących do Pierwszej Komunii św..