zakonnica, dominikanka
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
18 stycznia
Życiorys św. Małgorzaty Węgierskiej
Święta Małgorzata urodziła się w 1242 roku. Była córką królewskiego rodu Arpadów na Węgrzech, mocno skoligaconego z Piastami. Do jej przodków i krewnych należeli święty Stefan I, święty Emeryk, święty Władysław, święta Elżbieta, święta Jadwiga, święty Ludwik biskup Tuluzy, błogosławiona Salomea, błogosławiona Joanna Portugalska. Rodzonymi jej siostrami były błogosławiona Kinga (Kunegunda), błogosławiona Jolanta i błogosławiona Konstancja.
Rodzice jej, król Bela IV i Maria Laskaris, ofiarowali ją Bogu jeszcze przed jej narodzeniem w intencji ocalenia Węgier od zalewu tatarskiego. Gdy Małgorzata miał pięć lat przyjęła w klasztorze w Veszprem habit Zakonu Kaznodziejskiego (dominikański). Przeniesiona w 1252 roku do nowo wybudowanego przez króla klasztoru na Wyspie Zajęczej na Dunaju odrzuciła propozycję małżeństwa z Bolesławem Pobożnym, księciem polskim i złożyła śluby zakonne na ręce bł. Humberta de Romanis. Mimo dyspensy z Rzymu jeszcze dwukrotnie odrzucała propozycje małżeńskie.
Zadziwiała pokorą i ubóstwem oraz miłością dla chorych sióstr. Oprócz brewiarza odmawiała wielką ilość modlitw ustnych. Oddawała się ostrej pokucie w intencji Kościoła świętego. Zmarła 18 stycznia 1270 roku w Budapeszcie. Za życia i po śmierci zdziałała wiele cudów. Beatyfikował ją 28 lipca 1789 roku papież Pius XI, a kanonizował 19 listopada 1943 roku Pius XII.
Jej relikwie znajdowały się u sióstr Klarysek w Pozsony (obecnie Bratysława, Słowacja), choć w większości zostały zniszczone. Niektóre nadal są zachowane na Węgrzech.
W ikonografii przedstawiana jest w habicie dominikańskim, z królewską koroną złożoną u jej stóp, w ręku trzyma lilię i księgę. Jej atrybutami są także stygmaty.
Czego uczy nas św. Małgorzata Węgierska dziś?
Czytając Bullę kanonizacyjną Piusa XII, aż trudno uwierzyć, że w św. Małgorzacie Węgierskiej Bóg złożył tak wiele swoich darów i łask. Dlatego możemy się od niej tak wiele nauczyć. Jest dla nas wzorem pokory, ciężkiej pracy, służby bliźnim – szczególnie chorym i najbardziej potrzebującym, przykładem nieustannej i wytrwałej modlitwy, surowej pokuty i umartwienia, apostolskiej gorliwości, szlachetności obyczajów i czystości duszy.
Modlitwa do św. Małgorzaty
Boże, Ty mieszkasz w czystych sercach, za wstawiennictwem świętej Małgorzaty Węgierskiej, dziewicy, udziel nam łaski do prowadzenia życia zgodnego z Ewangelią, abyś mógł w nas zamieszkać. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Małgorzata Węgierska wzywana jest przy powodziach.