męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
26 czerwca
Życiorys św. Pawła z Rzymu
Święty Paweł pochodził z Rzymu. Martyrologium Romanum wspomina go razem ze św. Janem z Rzymu. Nie wykluczone, że byli braćmi, ale brak na ten temat wystarczających świadectw. Żyli w IV wieku.
Według legendy obaj byli urzędnikami pałacowymi u Konstancji, córki Konstantyna Wielkiego. Po jej śmierci mieli odmówić posłuszeństwa nowemu władcy – Julianowi Apostacie, za co ten kazał ich zamordować, a ciała pogrzebać w ich domu na wzgórzu Coelius. Imiona męczenników zostały wpisane do kanonu rzymskiego (pierwszej modlitwy eucharystycznej), a ich kult szerzył się w Wiecznym Mieście już od VI wieku. Ich relikwie znajdują się oprócz Rzymu również w Wenecji, Fuldzie, Wiedniu, Awinionie, Tours i w Mitterzell na wyspie Reichenau.
Ponieważ ich wspomnienie zbiega się z letnim przesileniem słonecznym, męczennicy są uważani za patronów od pogody. W wielu miejscach w krajach niemieckich jeszcze dziś w dniu ich wspomnienia poświęca się czarne świece pogodowe. Procesje błagalne o dobra pogodę praktykowano od XVI wieku. W ikonografii przedstawia się ich jako rzymskich urzędników pałacowych lub jako rycerzy. Ich atrybuty to: miecz i palma, księga bądź zwój snop zboża lub deszczowe i gradowe chmury.
Modlitwa do św. Pawła z Rzymu
Wszechmogący i miłosierny Boże obchodzimy dzień zwycięstwa Twojego męczennika Pawła, któremu dałeś nieugiętą stałość w cierpieniach, otocz nas swoją opieką i wybaw od zasadzek nieprzyjaciół. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Paweł z Rzymu jest patronem wzywanym w przypadku burzy, niepogody i gradobicia; w modlitwach o deszcz albo ustanie deszczu; w przypadku zarazy.