biskup, doktor Kościoła, założyciel redemtorystów
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
1 sierpnia
Życiorys św. Alfonsa Marii Liguori
Święty Alfons Maria Liguori urodził się 27 września 1696 roku w Marinelli pod Neapolem (Włochy) w zamożnej rodzinie szlacheckiej. Był wszechstronnie uzdolnionym malarzem, poetą i muzykiem. Mając 17 lat skończył studia uzyskując doktorat obojga praw. Pewne niepowodzenie w trakcie wykonywania zawodu adwokata spowodowało jednak zmianę jego zainteresowań.
Po studiach teologicznych w 1726 roku przyjął święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską wśród ludu neapolitańskiego. Głosił misje ludowe i pełnił bezustanną posługę w konfesjonale. Z myślą o tego rodzaju stałej pracy założył 9 listopada 1732 roku zgromadzenie zakonne Najświętszego Odkupiciela – popularnie zwanymi redemptorystami.
W wieku 66 lat został mianowany biskupem diecezji Santa Agata dei Goti. Prace pasterza wypełniał z nadzwyczajną gorliwością. Prowadził surowy tryb życia. Swoje dochody oddawał ubogim. Kiedy nastał głód, sprzedał sprzęty i naczynia z biskupiego domu, aby za to kupić chleb dla głodujących. Po 13 latach pracy biskupiej choroba przykuła go do fotela. Zwolniony z obowiązków ordynariusza, powrócił do swego zakonu, gdzie wiele wycierpiał od współbraci i z powodu własnych skrupułów.
Alfons Liguori był ekspertem w tym, co dzisiaj nazywane jest teologią pastoralną. Napisał ponad 100 książek i rozpraw dotyczących moralności, ascetyki, pobożności i modlitwy, które cieszyły się wielką popularnością. Np. jego Teologia moralna miała 82 wydania, a Nawiedzenie Najświętszego Sakramentu 2000 wydań. Jego prace zostały przetłumaczone na 72 języki. Nauczanie duchowe św. Alfonsa zdominowało życie chrześcijańskie Italii XVIII wieku.
Alfons Liguori zmarł w Pagani l sierpnia 1787 roku. Beatyfikował go 15 września 1816 roku papież Pius VII, a kanonizował 26 maja 1839 roku Ojciec Święty Grzegorz XVI. 23 marca 1871 roku Pius XII ustanowił go doktorem Kościoła. Jego relikwie spoczywają w kościele w Pagani niedaleko Salerno.
W ikonografii Święty przedstawiany jest w czarnej, zakonnej sutannie lub w szatach biskupich. Czasami trzyma krzyż lub ma różaniec na szyi. Bywa, że stoi przy nim anioł z pastorałem i mitrą.
Patronat
Święty Alfons Maria Liguori jest patronem zakonu redemptorystów, adwokatów, profesorów teologii moralnej, osób świeckich, spowiedników.
Myśli św. Alfonsa Marii Liguori
„Cała świętość i doskonałość duszy polega na umiłowaniu Jezusa Chrystusa, naszego Boga, naszego najwyższego Dobra i naszego Odkupiciela. Ta miłość zespala i podtrzymuje wszystkie cnoty, czyniąc człowieka doskonałym”.
„Nadzieja sprawia, że rośnie miłość, a miłość sprawia, że rośnie nadzieja. Z pewnością nadzieja w Boską dobroć sprawia, że rośnie miłość ku Jezusowi Chrystusowi”.
„W pobliżu Najświętszego Sakramentu radują się zasmuceni, prości ludzie stają się mądrymi, silni słabymi, a bogatymi ubodzy”.
„Kto się modli, ten się zbawi. Kto się nie modli, ten się potępi”.
„[…] wśród wszystkich form pobożności adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie jest pierwszą po sakramentach, najbardziej miłą Bogu i najbardziej pożyteczną dla nas. […] Och, jak cudownie jest trwać z wiarą przed ołtarzem […] i przedstawiać Mu swoje potrzeby, jak przyjaciel Przyjacielowi, w którym pokłada całe zaufanie.”
„Bóg nie odmawia nikomu łaski modlitwy, poprzez którą człowiek otrzymuje pomoc do przezwyciężenia wszelkiej pożądliwości i każdej pokusy. Mówię i powtarzam, i będę powtarzał zawsze, dopóki będę żył, że całe nasze zbawienie tkwi w modlitwie.”
Czego uczy nas św. Alfons Maria Liguori dziś?
Święty Alfons Maria Liguori jest przykładem gorliwego pasterza, który nie tylko przepowiada Ewangelię, ale także nią żyje na co dzień. Tym samym zaprasza nas do wzrastania w wierze i przeżywania z miłością i radością naszego bycia chrześcijanami w zwykłych codziennych czynnościach, aby podążać drogą świętości, do której każdy z nas jest powołany: zakonnik jako zakonnik, człowiek świecki jako świecki, kapłan jako kapłan, małżonek jako małżonek, kupiec jako kupiec, żołnierz jako żołnierz, i tak można by wymienić przedstawicieli każdego stanu. (św. Alfons Maria Liguori, Umiłowanie Jezusa w życiu codziennym, Wydawnictwo Homo Dei, 2016, str. 83)
Modlitwa do św. Alfonsa Marii Liguori
Boże, Ty nieustannie dajesz swojemu Kościołowi nowe przykłady życia chrześcijańskiego, spraw, abyśmy naśladowali świętego Alfonsa Marię w apostolskiej gorliwości i razem z nim osiągnęli nagrodę w niebie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.