kapłan, doktor Kościoła
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
13 czerwca
Życiorys św. Antoniego z Padwy
Święty Antoni z Padwy urodził się w Lizbonie (Portugalia) w 1195 roku, jako Fernando Bullone. W 15 roku życia wstąpił do kanoników regularnych św. Augustyna. Po dwóch latach przeniesiono go do Coimbry, gdzie zdobył solidne wykształcenie. Z zapałem zgłębiał Pismo święte i patrologię. W 1219 roku przyjął święcenia kapłańskie. Rok później był świadkiem pogrzebu pięciu misjonarzy franciszkańskich zamordowanych na misjach w Maroku.
Zapragnął również oddać życie na misjach za Chrystusa. W tym celu wstąpił do franciszkanów, przyjmując imię Antoni. W Maroku klimat okazał się dla niego zabójczy. Przeniesiono go do Włoch i Francji. Był profesorem teologii w Bolonii, Tuluzie i Padwie. Zasłynął też jako utalentowany kaznodzieja.
Zmarł w Padwie z wyczerpania, dnia 13 czerwca 1231 roku. Kanonizował go 30 maja 1232 roku papież Grzegorz IX, a w 1946 roku Pius XII nadał mu tytuł doktora Kościoła za dzieła odznaczające się głęboką znajomością Pisma św. i tradycji Kościoła. Świety Antoni należy do najbardziej popularnych świętych. Leon XIII nazwał go „świętym całego świata”. Wierni uważają go za swojego patrona i zwracają się do Niego z wszystkimi kłopotami i trudnościami.
W ikonografii przedstawiany jest w habicie franciszkańskim; nieraz głosi kazanie, czasami trzyma Dziecię Jezus. Jego atrybutami są: księga, lilia, serce, ogień – symbol gorliwości, bochen chleba, osioł i ryba.
Warto jeszcze dodać, że w Polsce, w miejscowości Radecznica (woj. lubelskie), znajduje się jedyne na świecie udokumentowane i zatwierdzone miejsce objawienia się św. Antoniego z Padwy Szymonowi Tkaczowi. Objawienia miały miejsce w 1664 roku na wzgórzu zwanym Łysą Górą. Święty nakazał zbudować na wzgórzu świątynię, oraz poświęcił okoliczne źródło. Do dziś dnia w dzień wspomnienia Antoniego Padewskiego do Radecznicy przybywa tysiące wiernych z Polski i zagranicy.
Myśli św. Antoniego Padewskiego
„Dobroć i pokora są najmilsze Bogu i ludziom. Człowiek dojrzewa w pokorze serca. Im bardziej się on umniejsza w sobie, tym więcej Bóg wzrasta w nim.”
„O tak! Żyjmy w Kościele jak ptak w gnieździe, nie wychodźmy z niego w innym celu, niż aby wzlecieć do nieba. Niech każdy chrześcijanin prosi o dar wytrwania w wierze, modląc się: udziel mi, Ojcze niebieski, łaski życia i śmierci w wierze Apostołów i Twojego Świętego Kościoła Katolickiego.”
„Ze względu na Boga w tym, co dobre, miłujesz siebie. I tak samo powinieneś czynić w stosunku do twojego bliźniego, bo każdy człowiek jest twoim bliźnim, bo nie istnieje ktoś taki, komu wolno byłoby czynić zło.”
Modlitwa do św. Antoniego z Padwy
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś swojemu ludowi świętego Antoniego z Padwy, znakomitego kaznodzieję i orędownika ubogich, spraw, abyśmy za jego wstawiennictwem prowadzili życie zgodne z Ewangelią i we wszelkich przeciwnościach doznawali Twojej pomocy. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Litania do św. Antoniego z Padwy
Kyrie, eleison. Chryste, eleison. Kyrie, eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, jedyny Boże,
Święta Maryjo, bez zmazy pierworodnej poczęta, módl się za nami
Święty Antoni, chwało miasta Padwy,
Święty Antoni, przyjacielu serdeczny Dzieciątka Jezus,
Święty Antoni, wierny synu świętego Franciszka,
Święty Antoni, mężu świętej modlitwy,
Święty Antoni, perło ubóstwa świętego,
Święty Antoni, lilio czystości,
Święty Antoni, wzorze posłuszeństwa,
Święty Antoni, zwierciadło cnoty,
Święty Antoni, miłujący życie ukryte,
Święty Antoni, gardzący chwałą ziemską,
Święty Antoni, żarliwy apostole,
Święty Antoni, gotowy na męczeństwo za wiarę,
Święty Antoni, filarze Kościoła świętego,
Święty Antoni, przewodniku dusz,
Święty Antoni, gorliwy krzewicielu wiary,
Święty Antoni, nauczycielu prawdy,
Święty Antoni, skarbnico Pisma Świętego,
Święty Antoni, niestrudzony w głoszeniu Ewangelii,
Święty Antoni, nawracający grzeszników,
Święty Antoni, zwalczający występki,
Święty Antoni, aniele pokoju,
Święty Antoni, odnowicielu obyczajów,
Święty Antoni, zdobywający serca dla Chrystusa,
Święty Antoni, opiekunie uciśnionych,
Święty Antoni, postrachu złych duchów,
Święty Antoni, wskrzeszający umarłych,
Święty Antoni, odnajdujący rzeczy zgubione,
Święty Antoni, chwalebny cudotwórco,
Święty Antoni, ozdobo Zakonu Serafickiego,
Święty Antoni, odbierający cześć w każdej świątyni naszego kraju,
Święty Antoni, Święty całego świata,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
P.: Módl się za nami, święty Antoni.
W.: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się
Prosimy Cię, Panie, niech pomoże ludowi Twojemu ustawiczna modlitwa przezacnego Wyznawcy Twego i Doktora, świętego Antoniego, i niech nas uczyni godnymi Twej łaski na tym świecie, a w przyszłym obdarzy wieczną radością. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Antoni z Padwy jest patronem Lizbony (Portugalia), Padwy (Włochy), Jasła (od 1996 r.), Rybnika (od 2007 r.), Lipna (od 2009 r.), Brodnicy (od 2014 r.), Przeworska (od 2015 r.), Tomaszowa Mazowieckiego (od 2015 r.), Lublina i Drohiczyna, franciszkanów, dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, ubogich, podróżnych, osób i rzeczy zagubionych, wzywany w każdej potrzebie.