apostoł
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
24 sierpnia
Życiorys św. Bartłomieja Apostoła
Święty Bartłomiej pochodził z Kany Galilejskiej. W Ewangelii wg św. Jana Bartłomiej występuje pod imieniem Natanael. Do Jezusa przyprowadził go apostoł Filip. Przyjmując nowego ucznia do grona apostołów, Jezus powiedział: Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie podstępu (J 1,47).
Według Euzebiusza z Cezarei i innych pisarzy, przedstawicieli chrześcijańskiej tradycji, święty Bartłomiej głosił Ewangelię w najbardziej barbarzyńskich krajach wschodu i dotarł aż do Indii, gdzie jeszcze w III wieku następcy apostołów znaleźli ślady jego pracy apostolskiej. Wśród miejscowej ludności spotkali się tam ze znajomością Chrystusa.
Ostatnim polem działania św. Bartłomieja była Mezopotamia. Tam też poniósł męczeńską śmierć około 70 roku. Jedni utrzymają, że Apostoł został odarty ze skóry. Za tym opowiadaniem poszła ikonografia, przedstawiając moment tej katuszy. Inni są zdania, że został ukrzyżowany. Ciało Świętego pochowano z szacunkiem na miejscu. Od 400 roku jego relikwie przenoszono z miejsca na miejsce, chroniąc je przed Arabami, aż w 838 roku dotarły do Benewentu we Włoszech.
Patronat
Święty Bartłomiej Apostoł jest patronem Frankfurtu nad Menem, Pilzna, Altenburga, górników, introligatorów, garbarzy, rzeźników, krawców, piekarzy i pasterzy, stolarzy, szewców, sztukatorów, a we Florencji sprzedawców oliwy, serów i soli. Wzywany w przypadku chorób nerwowych, konwulsji i chorób skóry.
Modlitwa do św. Bartłomieja Apostoła
Wszechmogący Boże, utwierdź w nas szczerą wiarę, która łączyła świętego Bartłomieja Apostoła z Twoim Synem, i spraw, za jego wstawiennictwem, aby Twój Kościół stał się dla wszystkich narodów sakramentem zbawienia. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.