król
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
25 sierpnia
Życiorys św. Ludwika IX
Święty Ludwik IX urodził się 25 kwietnia 1214 roku w Poissy (Francja). Był synem Ludwika VIII i św. Blanki Kastylijskiej. Na źródło wielkości i świętości wskazywała mu właśnie matka, dzielna i pobożna kobieta. Modliła się razem z nim i wraz z nim klękała do sakramentów świętych. Nie miał nawet dwunastu lat, gdy po śmierci ojca ukoronowano go na króla Francji. Do pełnoletności rządy regencyjne z męską energią sprawowała matka.
Ludwik bardziej cenił sobie kaplicę, w której otrzymał chrzest, niż kościół, w którym go ukoronowano. W 1234 roku ożenił się z Małgorzatą, cnotliwą hrabianką. Był wzorowym mężem i ojcem rodziny. Każdego poranka brał udział w Mszy św. Codziennie ze swoim kapelanem odmawiał modlitwy zakonne. Rządził wśród ogólnego uznania w Europie. Podniósł kraj politycznie i gospodarczo. Zreformował administrację i sądownictwo oraz system finansów. Bił monety z napisem Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat. Powołał do życia parlament, popierał instytucje dobroczynne i zakony. Zgodnie z zaleceniami soboru laterańskiego IV zakazał pojedynków i wojen prywatnych. Wydał rozporządzenia przeciw lichwie i prostytucji. Osobiście rozdawał jałmużnę ubogim i opatrywał chorych. Sam też prowadził życie skromne i ascetyczne.
W 1238 roku stanął na czele wyprawy krzyżowej i wpadł w ręce Saracenów, skąd go wykupiono. W czasie następnej krucjaty w 1267 roku zmarł na dżumę 25 sierpnia 1270 roku. Już w 1297 roku Bonifacy VIII zaliczył go do grona świętych. W ikonografii przedstawiany jest w szatach królewskich, stojącego lub siedzącego na tronie, z koroną cierniową w dłoniach, krzyżem na piersiach, z liliami burbońskimi w tle, a także w towarzystwie ubogich, których wspierał i zmarłych, których miał osobiście grzebać.
Patronat
Święty Ludwik IX jest patronem III zakonu św. Franciszka, Francji, Węgier, Paryża, Monachium, Berlina, nauki, drukarzy, rzeźbiarzy, introligatorów, murarzy, malarzy pokojowych, rybaków, pielgrzymów i podróżnych, jubilerów, piekarzy i kupców lnu, fryzjerów, krzyżowców i żołnierzy, woźnych sądowych. Wzywany jest także w modlitwie o ustrzeżenie od ślepoty i głuchoty i o oddalenie zarazy.
Myśli św. Ludwika IX
„Powinieneś unikać wszystkiego, o czym wiesz, że nie jest miłe Bogu, a zatem wystrzegać się wszelkiego grzechu śmiertelnego, tak dalece, iżbyś wolał raczej ponieść cierpienie męczeństwa, niż jakikolwiek grzech popełnić”.
„Miej współczujące serce względem ubogich, nieszczęśliwych i strapionych, a w miarę swych możliwości pomagaj im i pocieszaj”.
„Dziękuj Bogu za wszystkie Jego dobrodziejstwa, abyś stał się godnym większych darów”.
Modlitwa do św. Ludwika IX
Boże, Ty przeniosłeś świętego Ludwika od trosk ziemskiego panowania do chwały królestwa niebieskiego, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy spełniając nasze doczesne obowiązki, szukali królestwa wiecznego. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.