kapłan, męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
24 kwietnia
Życiorys św. św. Fidelisa z Sigmaringen
Święty Fidelis urodził się w Sigmaringen (obecnie Niemcy) we wrześniu lub październiku 1578 roku. Na chrzcie otrzymał imię Marek. Pochodził z zamożnej mieszczańskiej rodziny. Studiował filozofię na Uniwersytecie we Fryburgu. W 1601 roku zdobył doktorat z filozofii, następnie kontynuował studia na wydziale prawa, utrzymując się z nauczania. W 1611 roku zdobył doktorat obojga praw. W latach 1604–1610 podróżował po Włoszech, Hiszpanii i Francji wraz z synami arystokracji szwabskiej, jako ich opiekun i nauczyciel.
Był syndykiem i radcą prawnym w małym miasteczku Ensisheim, ale szybko zraził się do zwyczajów tam panujących. Krętactwo i pazerność, które dostrzegł u swoich kolegów z palestry, zniechęciły go do zawodu prawnika. Postanowił wtedy wstąpić do kapucynów. Biskup Konstancji skłonił go, by najpierw przyjął święcenia kapłańskie. W 1612 roku odprawił swą prymicyjną Mszę św. i tego samego dnia przyjął habit kapucyński.
Fidelis spędził kilka lat we fryburskim klasztorze, wiele czasu poświęcał chorym, a zwłaszcza chorym dzieciom. Jednak, gdy okazało się, że jest wspaniałym kaznodzieją, przełożeni w 1618 roku wysłali go wraz z ośmioma braćmi do szwajcarskich kantonów, by tam nakłaniał protestantów do powrotu do katolickiej wiary. Na początku misja przebiegała bez przeszkód, ale w 1622 roku został wydany dekret mediolański, który zabezpieczał prawa monarchii habsburskiej, do której ten region należał. Dekret ten spowodował zamieszki w kraju, wtedy właśnie wzrosła niechęć kalwinów do katolików. Fidelis nie zaprzestał swojej pracy. Pomimo ostrzeżenia, przyjął zaproszenie do wygłoszenia kazań w Seewis. Tam właśnie 24 kwietnia 1622 roku, będąc w kościele, został pochwycony i poraniony przez fanatycznych chłopów, a następnie zabity.
Dzień wcześniej Kongregacja Rozkrzewiania Wiary nominowała go na prefekta misji na tym terenie, dlatego uznano go za pierwszego męczennika Kongregacji. Beatyfikował go w 1729 roku papież Benedykt XIII, a kanonizował w 1746 roku papież Benedykt XIV. Jego ciało złożono w katedrze w Chur, głowa natomiast przechowywana jest w Feldrich.
Modlitwa do św. Fidelisa z Sigmaringen
Boże, Ty ozdobiłeś palmą męczeństwa świętego Fidelisa, który płonąc miłością ku Tobie, szerzył wiarę, spraw za Jego wstawiennictwem, abyśmy ugruntowani w miłości razem z nim poznali potęgę zmartwychwstania Chrystusa. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.
Patronat
Święty Fidelis z Sigmaringen jest patronem prawników, miasta Sigmaringen oraz rodziny Hohenzollernów.