prorok, postać biblijna
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
2 grudnia
Życiorys św. Habakuka
Święty Habakuk jest postacią biblijną. Wszystko co o nim wiemy zawarte jest w księdze prorockiej oznaczonej jego imieniem. Był jednym z proroków, których tradycja określa mianem „proroków mniejszych”.
Z jego własnych wypowiedzi możemy wywnioskować, że żył około 645 roku przed Chrystusem, być może pod koniec panowania Manassesa. Mógł być lewitą odpowiedzialnym za śpiew w świątyni. Jego księga składa się z trzech rozdziałów.
O samym autorze nic więcej nie wiemy. Zgodnie z późniejszą tradycją żydowską był prorokiem, który odwiedził Daniela, gdy ten przebywał w jaskini lwów (Dn 14,32-34). Uważany jest za syna Szunemitki, wskrzeszonego przez Elizeusza (2 Krl 4,16-37).
Wedle Vita, która istnieje w dwóch wersjach przypisywanych Epifaniuszowi i Doroteuszowi, miał się urodzić niedaleko Betsur, w pokoleniu Judy, choć inni widzą w nim potomka Lewiego. Są także głosy, że był strażnikiem, którego syn Amosa postawił na posterunku, aby sygnalizował nadejście Medów i Persów. W czasie oblężenia schronił się ponoć u brzegów egipskich, a gdy Chaldejczycy oddalili się, wrócił i wiódł życie rolnika.
W czasach Euzebiusza pokazywano jego grób między Ceila a Gabata, niedaleko Eleutheropolis. W VI wieku Zebenios, biskup tego miasta, miał odkryć jego szczątki. W martyrologiach łacińskich na skutek pomylenia proroka z męczennikiem o podobnym imieniu został wpisany pod dniem 15 stycznia. Jednak najnowsze Martyrologium Romanum wspomina go w dniu 2 grudnia.
Modlitwa do św. Habakuka
Wszechmogący Boże, niech przykłady Twoich świętych pociągają nas do lepszego życia, spraw, abyśmy nieustannie naśladowali czyny świętego Habakuka, którego pamięć czcimy. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.