kapłan, męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
2 grudnia
Życiorys św. Pimena z Rzymu
Święty Pimen jest jednym z tych świętych, którzy są dobrze zaświadczeni we wczesnym kulcie, a jednocześnie osłonięci wieloma późniejszymi legendami. Żył na przełomie III/IV wieku. Najprawdopodobniej był kapłanem i męczennikiem, pochowanym na Cmentarzu Poncjana przy drodze do Porto.
Jego męczeństwo i wczesny kult jest potwierdzony przez zdobycze archeologii. Z danych tych należy przypuszczać, że należał do najstarszej grupy chrześcijan Rzymu (Włochy), związany być może z jednym z najstarszych pism chrześcijańskich – Psterzem Hermasa. Średniowieczne utwory hagiograficzne włączają go jednak do innych późniejszych męczenników. Uczyniono zeń również nauczyciela Juliana Apostaty (Odstępcy), który miał go skazać na wygnanie.
Gdy Pimen powrócił z Persji, a cesarz spotkał go przypadkiem na ulicy, miał mu wyrazić swoje zadowolenie, na co oślepły Pimen, miał wyrazić radość ze swego kalectwa, dzięki czemu nie musi spoglądać na zhańbionego ucznia. Cesarz kazał go wówczas wrzucić do Tybru. W opowiadaniu tym jednak można łatwo odkryć plagiat z Historii kościelnych Sokratesa i Sozomena, którzy przekazali nam dialog cesarza z Marysem, biskupem Chalcedonu.
Pimen był wspominany w martyrologiach w różnych dniach: 28 lutego, 24 marca, 20 kwietnia, 18 i 19 maja. Najnowsze Martyrologium Romanum wspomina go w dniu 2 grudnia.
Modlitwa do św. Pimena z Rzymu
Wszechmogący, wieczny Boże, z Twoją pomocą święty Pimen, kapłan, aż do śmierci walczył w obronie wiary, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy z miłości ku Tobie cierpliwie znosili wszelkie przeciwności i ze wszystkich sił dążyli do Ciebie, bo Ty jesteś prawdziwym życiem. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.