zakonnica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
24 marca
Życiorys św. Katarzyny Szwedzkiej
Święta Katarzyna urodziła się w Szwecji około 1330 roku jako córka św. Brygidy Szwedzkiej i księcia Ulfa Gudmarssona. Matka, która po latach sama dostąpiła zaszczytu świętości, wychowała ją w wierze i pobożności, a gdy córka miała siedem lat, oddała ją pod opiekę przeoryszy klasztoru w Riseberdze.
Gdy Katarzyna podrosła, rodzice postanowili wydać ją za mąż za niemieckiego wielmożę Eggarda von Kurnena. Czternastoletnia panna młoda zdołała przekonać małżonka, by wraz z nią ślubował czystość i poświęcił się służbie Bożej.
W 1350 roku Katarzyna udała się do Rzymu do matki, która właśnie starała się uzyskać od papieża pozwolenie na prowadzenie zgromadzenia zakonnego, które powołała. Wtedy właśnie zmarł Eggard i Katarzyna postanowiła, tak jak wcześniej jej matka, przywdziać szaty zakonne. Odtąd wiodła pobożne i pełne wyrzeczeń życie, spędzając długie godziny na modłach i kontemplując Mękę Pańską. Trudy postów i zakonnego życia nie odebrały Katarzynie urody i nadal wielu mężczyzn nie mogło się jej oprzeć. Byli tacy, co proponowali jej małżeństwo, byli też tacy, którzy chcieli porwać ją z klasztoru. Ona jednak pozostała nieugięta: cnota i służba Boża – oto filary jej życia.
Około roku 1372 Katarzyna towarzyszyła swej matce w pielgrzymce do Ziemi Świętej. Wkrótce po powrocie do Rzymu Brygida zmarła i córka została przełożoną zgromadzenia w Vadstenie. Starając się o kanonizację Brygidy, spędziła później jeszcze kilka lat w Rzymie, a pobyt ten tak ją wyczerpał, ze wkrótce po powrocie do Szwecji, zmarła 24 marca 1381 roku.
Legenda głosi, że gwiazda, która wzeszła nad domem Katarzyny w noc jej śmierci, świeciła aż do chwili, gdy ciało jej spoczęło w poświęconej ziemi. Katarzyna pozostawiła po sobie dziełko poświęcone życiu duchownemu pt. Sielinna Troest. W 1474 roku synod Kościoła szwedzkiego wniósł prośbę o jej kanonizację. W kilka lat później w roku 1484 papież Innocenty VIII aprobował jej kult. Kiedy w Szwecji pojawił się protestantyzm, zaczęto niszczyć ślady katolicyzmu i wówczas zaginęły bezpowrotnie relikwie św. Katarzyny.
W ikonografii św. Katarzyna Szwedzka jest najczęściej przedstawia jako pątniczka w habicie brygidek z lilią w dłoni i jeleniem przy boku. Zgodnie bowiem z legendą, pewnego razu, gdy Katarzyna odbywała pielgrzymkę, miał napaść na nią w leśnej gęstwinie mężczyzna, który chciał ją porwać i siłą zmusić do małżeństwa. Wówczas to na jego drodze pojawił się jeleń, który uniemożliwił mu te zamiary, ratując Katarzynę z opresji.
Jej wstawiennictwo chronić ma przed poronieniami i przedwczesnymi porodami. Wzywa się ją także podczas zagrożeń powodziowych, a to w związku z inną legendą, która głosi, iż to właśnie gorliwe modlitwy Katarzyny sprawić miały, że w XIV wieku nie doszło do wylania wzbierających wód Tybru, dzięki czemu Rzym został ocalony.
Modlitwa do św. Katarzyny Szwedzkiej
Boże naucz mnie, bym jak święta Katarzyna potrafił odrzucić pokusy i blichtr tego świata i całym sercem służyć Tobie i moim bliźnim. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święta Katarzyna Szwedzka jest patronką Szwecji i trudnych porodów, wzywana przeciwko poronieniom i przedwczesnym porodom.