wdowa
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
3 listopada
Życiorys św. Sylwii
Święta Sylwia urodziła się około 520 roku w Rzymie, lub jak podają inne źródła na Sycylii. Była żoną wysokiego urzędnika rzymskiego – Gordiana Anicjusza. Byli małżeństwem prawdziwie chrześcijańskim. W ich rodzinie panowała atmosfera życzliwości, wzajemnej miłości i świętości. Święci rodzice dali światu papieża – św. Grzegorza Wielkiego.
Po śmierci ojca Grzegorz przekształcił swój dom w klasztor benedyktynów, do których sam należał. Matka, święta Sylwia. zamieszkała w małym domku niedaleko kościoła św. Sabiny na Wzgórzach Awentyńskich. Tam wiodła żywot samotny, prawie klasztorny. Często wysyłała synowi jarzyny na srebrnej tacy.
Sylwia zmarła w 592 roku. Syn jej, jako papież Grzegorz Wielki i Wielki Doktor Kościoła zachodniego, kazał zawiesić jej wizerunek wraz z wizerunkiem ojca Gordiana w kościele św. Andrzeja. W swoich pismach nieraz wspomina swoją matkę Sylwię, którą otaczał zawsze wielkim szacunkiem. W 1603 roku Baroniusz otrzymał zgodę od papież Klemens VIII na wpisanie Sylwii do Martyrologium Romanum, pod dniem 3 listopada.
Patronat
Święta Sylwia jest patronką kobiet w ciąży.
Modlitwa do św. Sylwii
Boże, który każdego roku obdarzasz nas radosnym dniem świętej Sylwii, spraw, abyśmy mogli naśladować przykład jej cnót w naszym życiu. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Modlitwa do św. Sylwii za rodziny
Błogosławiony jesteś Panie, Boże nasz Ojcze, który dajesz swojemu Kościół i światu ludzi, którzy są świadkami Twojej świętości i chwały. Dziękujemy Ci, że dałeś nam św. Sylwię jako wzór życia chrześcijańskiego, wierną małżonkę i kochającą matkę, nauczycielkę modlitwy i kontemplacji oraz hojną kobietę w służbie ubogim. Niech Jej przykład pomoże naszym rodzinom żyć zjednoczonym w miłości silniejszej niż jakakolwiek słabość, niech je wspiera w przyjmowaniu życia i w jego rozwoju, w wysiłkach kierowania dziećmi drogą prawdy i wiary, tak by byli otwarci na potrzeby bliźnich. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.