postać biblijna, uczennica św. Pawła Apostoła
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
20 maja
Życiorys św. Lidii z Tiatyry
Święta Lidia żyła w czasach apostolskich w Filippi, w Macedonii, na terenie dzisiejszej Grecji. Pochodziła zapewne z Lidii i była chyba wyzwolenicą. W Tiatyrze, mieście w zachodniej części Azji Mniejszej, zajmowała się produkcją i sprzedażą purpury, materiału stanowiącego część ubioru arystokracji rzymskiej.
Kiedy około 50-go roku św. Paweł Apostoł ze św. Łukaszem Ewangelistą i św. Sylasem po raz pierwszy przybył do Filippi, Lidia była już „bojącą się Boga” (por. Dz 16,14), czyli poganką skłaniającą się ku wierze w jednego Boga. Gdy przysłuchiwała się słowom św. Pawła, Pan otworzył jej serce, tak że słuchała uważnie. Pod wpływem Bożej łaski zrozumiała jasno, że znalazła poszukiwaną prawdę. Uradowana tym przyjęła chrzest wraz z wszystkimi domownikami.
Czytając Dzieje Apostolskie dowiadujemy się, że Lidia była wielkoduszna i gościnna. Zajmując się handlem purpurą stała się osobą zamożną, właścicielką dużego domu, otwartego dla gości. Chętnie dzieliła się tym, co posiadała. Św. Paweł kilkakrotnie wspominał jej gościnność, zwracając się do Koryntian (2 Kor 11,9) i do Filipian (Flp 4,15), dziękując im za przesyłki, w których udział miała również św. Lidia. Później nic już o niej nie wiemy. Do martyrologium wprowadził ją dopiero w 1584 roku Baroniusz pod dniem 3 sierpnia. Jednak najnowsze Martyrologium Romanum wspomina ją 20 maja.
Modlitwa do św. Lidii z Tiatyry
Ześlij nam Boże, ducha mądrości i miłości, którym napełniłeś swoją służebnicę, święta Lidię, abyśmy wiernie Ci służąc, za jej wzorem podobali się Tobie przez wiarę i uczynki. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święta Lidia z Tiatyry jest patronką farbiarzy.