papież
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
19 maja
Życiorys św. Urbana I
Święty Urban I pochodził z Rzymu. Był synem Poncjana. Na Stolicy Piotrowej zasiadł w 222 roku. Jego pontyfikat przypadł na lata panowania cesarza Sewera Aleksandra, który zaniechał prześladowania chrześcijan. Natomiast chrześcijańską gminę w Rzymie rozdzierała schizma, wywołana wystąpieniami zdolnego pisarza i polemisty Hipolita. O rządach Urbana I i jego poczynaniach wobec schizmy nic jednak pewnego nie wiadomo.
Według tradycji Urban I miał ponieść śmierć męczeńską przez ścięcie, ale wiadomości na ten temat czerpiemy z pism apokryficznych. Na cmentarzu św. Kaliksta natrafiono na płytę nagrobkową z wyrytym po grecku jego imieniem. Tam też prawdopodobnie został pochowany, chociaż Liber pontyficalis wskazuje na cmentarz Pretekstata, myląc go zapewne z wyznawcą o tym samym imieniu.
Urban I cieszył się specjalnym kultem w Niemczech, gdzie wzywany był jako orędownik chroniący przed pijaństwem i artretyzmem, a także jako opiekun pól i patron hodowców winorośli. Zmarł w 230 roku. Wspominany był zawsze 25 maja, choć w najnowszym Martyrologium Romanum widnieje pod dniem 19 maja.
Modlitwa do św. Urbana I
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty wybrałeś świętego Urbana I, aby przewodził całemu Kościołowi oraz budował go słowem i przykładem, za jego wstawiennictwem strzeż i kieruj na drogę zbawienia wiecznego pasterzy Kościoła razem z ludem im powierzonym. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Urban I jest wzywany przed pijaństwem i artretyzmem, w czasie błyskawic i burz, a także jako opiekun pól i patron hodowców winorośli.