męczennica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
13 czerwca
Życiorys bł. Marianny Biernackiej
Błogosławiona Marianna Biernacka (z domu Czokało) przyszła na świat w 1888 roku w Lipsku nad Biebrzą (Polska). Niestety nie zachowały się żadne dokumenty wskazujące dokładny dzień i miesiąc jej narodzin. Pochodziła prawdopodobnie z rodziny grekokatolickiej i dorastała w rodzinnym mieście. W wieku 20 lat wyszła za Ludwika Biernackiego. Z ich związku narodziło się sześcioro dzieci, jednak czworo z nich zmarło zaraz po urodzeniu. Pozostała córka Leokadia i syn Stanisław. Marianna i Ludwik utrzymywali się z pracy na 20-hektarowym gospodarstwie. Po śmierci męża Marianna zamieszkała z synem Stanisławem, gdyż jej córka wyszła za mąż. Od lipca 1939 roku, po ślubie Stanisława z Anną Szymańczykówną, Marianna wspierała młode małżeństwo, okazywała im troskę, życzliwość i miłość.
W lipcu 1943 roku Niemcy, w odwecie za śmierć niemieckiego policjanta z rąk partyzantów, rozpoczęli masowe aresztowania mieszkańców Lipska i okolic. Wśród zatrzymanych znaleźli się Stanisław Biernacki i jego żona Anna. Gdy niemiecki żołnierz przyszedł, aby aresztować Annę, Marianna padła do jego stóp, błagając o pozwolenie pójścia na śmierć zamiast synowej. Powiedziała: Jak ona pójdzie, jest przecież w ostatnich tygodniach ciąży, ja pójdę za nią. Niemiec zgodził się, a Marianna wraz z synem Stanisławem trafiła do więzienia w Grodnie (obecnie Białoruś), gdzie poprosiła o różaniec i poduszkę. Przedmioty zostały wysłane, ale nie wiadomo czy dotarły do odbiorcy. Marianna w więzieniu dużo czasu spędzała na modlitwie, odmawiając różaniec i śpiewając Godzinki. 13 czerwca 1943 roku Marianna została rozstrzelana przez Niemców razem z innymi mieszkańcami Lipska.
Marianna Biernacka oddała swoje życie za synową i jej nienarodzone dziecko, czyniąc to z miłości i poświęcenia. Zginęła męczeńsko, co przypomina mieszkańcom jej heroizm i wiarę. Jej ofiara jest porównywana do męczeństwa św. Maksymiliana Kolbego.
W 1983 roku mieszkańcy Lipska, z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Lipska, postawili pomnik obok domu Marianny z napisem: W hołdzie zamordowanej 13 VII 1943 r. przez hitlerowskich oprawców, mieszkańcy Lipska Marii Biernackiej, która oddała swoje życie za innych. W 1989 roku w kościele parafialnym w Lipsku odsłonięto tablicę pamiątkową z nazwiskami pomordowanych, w tym Marianny i jej syna Stanisława.
Marianna Biernacka została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w 1999 roku jako jedna z 108 męczenników II wojny światowej. Jest przykładem heroizmu, wiary i ofiarnej miłości bliźniego. Jest patronką teściowych, ale jej wstawiennictwa wzywają także kobiety w ciąży i wdowy.
Patronat
Błogosławiona Marianna Biernacka jest patronką teściowych.
Czego uczy nas bł. Marianna Biernacka dziś?
Błogosławiona Marianna Biernacka uczy nas przede wszystkim bezwarunkowej miłości i ofiarności. Jej gotowość do oddania życia za synową, która była w ciąży, jest przykładem bezinteresownej miłości do drugiego człowieka. Marianna przypomina również o odwadze i wierze, które mogą inspirować nas do stawiania czoła trudnym wyborom z godnością i współczuciem.
Modlitwa do bł. Marianny Biernackiej
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś błogosławionej Mariannie udział w męce Chrystusa, wspomóż swoją łaską naszą słabość, abyśmy naśladując męczenników, którzy nie wahali się umrzeć za Ciebie, odważnie wyznawali Cię naszym życiem. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Litania do bł. Marianny Biernackiej
/do prywatnego odmawiania/
Kyrie, eleison. Chryste, eleison, Kyrie, eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, Jedyny Boże,
Matko Boża Bazylianko, módl się za nami.
Święta Maryjo, Królowo męczenników,
Błogosławiona Marianno, gorliwa służebnico Chrystusa,
Błogosławiona Marianno, jasny wzorze świętości,
Błogosławiona Marianno, perło ziemi lipskiej,
Błogosławiona Marianno, świątynio żywej wiary,
Błogosławiona Marianno, dobrowolna ofiaro miłości,
Błogosławiona Marianno, przykładzie szczerej pobożności,
Błogosławiona Marianno, pokutująca za grzechy świata,
Błogosławiona Marianno, gotowa do ofiar w imię miłości Bożej –
Błogosławiona Marianno, roztropna w działaniu,
Błogosławiona Marianno, miłośniczko modlitwy różańcowej,
Błogosławiona Marianno, nauczycielko ewangelicznej prostoty,
Błogosławiona Marianno, przykładzie cnót chrześcijańskich,
Błogosławiona Marianno, wzorze cierpliwości i pokory,
Błogosławiona Marianno, prostolinijna w postępowaniu,
Błogosławiona Marianno, przepełniona miłością do bliźnich,
Błogosławiona Marianno, orędowniczko niewiast oczekujących potomstwa,
Błogosławiona Marianno, zgodna małżonko i teściowo,
Błogosławiona Marianno, ozdobo żon, matek i wdów,
Błogosławiona Marianno, patronko teściowych,
Błogosławiona Marianno, dyskretna podporo młodych małżonków,
Błogosławiona Marianno, mistrzyni życia rodzinnego,
Błogosławiona Marianno, rozumnie kochająca wnuki,
Błogosławiona Marianno, obrończyni życia nienarodzonych,
Błogosławiona Marianno, pocieszycielko samotnych i opuszczonych,
Błogosławiona Marianno, przykładzie życzliwości sąsiedzkiej,
Błogosławiona Marianno, opiekunko ubogich i nieszczęśliwych,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata. Przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata. Wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata. Zmiłuj się nad nami.
P.: Módl się za nami, błogosławiona Marianno.
W.: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się
Wszechmogący i miłosierny Boże, dzięki Twojej pomocy błogosławiona Marianna Biernacka przelała krew męczeńską w obronie swojej synowej i jej poczętego dziecka. Spraw, prosimy, abyśmy wpatrując się w ten świetlany przykład ofiarnej miłości bliźniego, nauczyli się kochać drugiego człowieka, bronić poczętego życia i nieustannie dawać świadectwo o Chrystusie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.