biskup
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
13 czerwca
Życiorys św. Tryfiliusza z Leukozji
Święty Tryfiliusz był z pochodzenia Rzymianinem, ale wychował się w Konstantynopolu, dokąd jego rodzina przeniosła się za panowania Konstantego Wielkiego. Kształcił się w Berit (obecnie Bejrut w Libanie). W młodości pielgrzymował z matką do Jerozolimy. Potem został uczniem św. Spirydiona, biskupa Trimitonte na Cyprze.
Wkrótce Tryfiliusz został wyświęcony na diakona. Razem ze Spirydionem udał się do Nicei na pierwszy synod ekumeniczny w 325 roku. Tryfiliusz był oczarowany pięknym pałacem, majestatyczną postacią cesarza i przepychem życia pałacowego. Spirydion powiedział mu wtedy: Czemu się dziwisz? Czy to wszystko czyni cesarza bardziej sprawiedliwym? Wszyscy oni, zarówno cesarze, jak i dostojnicy, umrą i staną razem z najbiedniejszymi przed tronem sądu Bożego. Należy szukać wiecznych błogosławieństw i niebiańskiej chwały.
Po powrocie na Cypr został biskupem Leukozji. Gorliwie głosił słowo Boże, a jego dom był otwarty przez cały dzień i noc. Przyjmował biednych, sieroty, wdowy i chorych i pocieszał ich. Służył jako pasterz swojej trzody z wielką gorliwością i miłością, czego nauczył się od swojego nauczyciela i ojca duchowego, świętego Spirydiona. Ufundował także klasztor, w którym życie zakończyła jego matka.
Św. Hieronim przypisuje mu również działalność pisarską; sam czytał komentarz Tryfiliusza do Pieśni nad pieśniami. Wszystko to jednak zaginęło. Natomiast św. Atanazy z Aleksandrii wynosi jego prawowierność i udział w synodzie w Sardyce (obecnie Sofia w Bułgarii).
Tryfiliusz z Leukozji zmarł około 370 roku. W greckich meneach wspominano go 13, 11 lub 12 czerwca. Baroniusz wybrał pierwszy z tych terminów i w tym też dniu wspomina go najnowsze Martyrologium Romanum.
Modlitwa do św. Tryfiliusza z Leukozji
Boże, Ty włączyłeś do grona świętych pasterzy świętego Tryfiliusza, odznaczającego się wiarą, która zwycięża świat, i gorącą miłością ku Tobie, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy trwając w wierze i miłości, zasłużyli na udział w jego chwale. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen