męczennica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
2 czerwca
Życiorys św. Blandyny z Lyonu
Święta Blandyna z Lyonu była młodą niewolnicą, jednym z 48 męczenników, którzy zginęli w 177 roku w starożytnym Lugdunum (Lyon) za panowania Marka Aureliusza. Gdy jej pani poszła na męczeństwo, śmiało ruszyła w jej ślady i wyznała wiarę w Chrystusa. Została wtedy uwięziona i zmuszona do przyglądania się męczeństwu innych. Blandyna jednak nie ugięła się, a towarzyszy niedoli zachęcała do wytrwania. Wtedy poddano ją okrutnym torturom i zaprowadzono do amfiteatru. Tam została zawieszona na palu i oddana na pastwę dzikich zwierząt. Ponieważ żadne zwierzę jej nie tknęło zdjęto ją z pala i wrzucono znowu do więzienia. Po kolejnych torturach została włożona do sieci i rzucona bykowi, a na koniec poderżnięto jej gardło.
U Euzebiusza zachował się List, który opowiada o tych wydarzeniach. Czytamy tam między innymi: Wszyscy byliśmy pełni obawy, a jej panią co do ciała, która również z męczennikami stawał do boju, ogarnął niepokój, że Blandyna nie będzie mogła zdobyć się na wyznanie [wiary] z powodu słabości swego ciała. Było w niej jednak tyle mocy, że oprawcom siły ustawały i wyczerpanie ogarnęło tych, co ją po kolei katowali od rana do wieczora, tak, że sami się uznawali za pokonanych, bo już zupełnie nie wiedzieli, jakie jej jeszcze można zadać męczarnie, i dziwili się, że życie z niej nie uleciało. Całe jej bowiem ciało było porozdzierane i pootwierane. Oprawcy stwierdzili, że już jeden tylko rodzaj tortury mógł ją pozbawić życia, a cóż dopiero tyle i tak wielkich katuszy. Tymczasem błogosławiona męczennica, jak dzielny szermierz, czerpała nowe siły z wyznawania. Jej wzmocnieniem, odpoczynkiem i znieczuleniem znoszonych cierpień były słowa: „Jestem chrześcijanką, i nic się u nas zdrożnego nie dzieje” (Męczennicy pierwszych wieków chrześcijaństwa, pod red. ks. Marka Starowieyskiego, Wydawnictwo WAM, 2021, str. 137-138).
W ikonografii Blandyna przedstawiana jest jako młoda kobieta, z narzędziami męczeństwa: siecią, lwami, bykiem, rusztem, a także z księgą i palmą. Martyrologium Romanum wspomina Blandynę razem z pozostałymi męczennikami z Lyonu 2 czerwca.
Patronat
Święta Blandyna z Lyonu jest patronką Lyonu, dziewic i służących.
Modlitwa do św. Blandyny z Lyonu
Boże, Ty pozwoliłeś, aby święta Blandyna mogła aż do śmierci głosić radość z bycia chrześcijanką, uczyń nas godnymi poznawania Cię coraz bardziej, abyśmy idąc za jej przykładem, mogli przez czynione dobro dawać świadectwo potęgi Twojej miłości. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.