wdowa
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
27 sierpnia
Życiorys św. Moniki
Święta Monika, urodził się w Tagaście (Afryka Północna) około 330 roku w rodzinie chrześcijańskiej. W bardzo młodym wieku wydano ją za mąż za bogatego patrycjusza, poganina z Tagasty. Człowiek ten okazał się być nieopanowanym, gwałtownym. Święta Monika przez lata cierpliwie znosiła jego wybuchy i przykrości. Natomiast jej łagodność, spokój i pobożne życie z biegiem czasu zrobiły swoje. Mąż nawrócił się i przyjął wiarę chrześcijańską. Rok po przyjęciu chrztu świętego zmarł.
Dla świętej wdowy wielkim krzyżem pozostał siedemnastoletni syn Augustyn. Prowadził on pogański tryb życia. Monika długie lata ze łzami modliła się o jego nawrócenie. Kiedy wyjechał do Włoch, podążyła za nim. W Mediolanie pod wpływem nauk św. Ambrożego, biskupa, przekonał się o fałszu doktryny manichejskicj. Całkowite jego nawrócenie nastąpiło w 386 roku. Po rocznym przygotowaniu, św. Ambroży ochrzcił go w przeddzień Wielkanocy.
Modlitwy świętej Moniki zostały wysłuchane. W roku 387 Augustyn razem z uradowaną matką wyruszył do Afryki. Ale dni uszczęśliwionej matki były już policzone. Czekając w Ostii na statek, odbyła jeszcze z synem podniosłą rozmowę o rzeczach ostatecznych. W kilka dni później zapadła na febrę i zmarła.
Ponieważ nie znamy dokładnego dnia jej śmierci, jej wspomnienie, przed reformą liturgiczną z 1969 roku, było obchodzone 4 maja, zaś obecnie obchodzimy je w wigilię wspomnienia jej syna Augustyna, czyli 27 sierpnia. W ikonografii św. Monika przedstawiana jest w stroju wdowy.
Patronat
Święta Monika jest patronką matek, wdów i kościelnych stowarzyszeń.
Czego uczy nas św. Monika dziś?
W dzisiejszym świecie, w którym żyjemy mediami społecznościowymi, szybkimi kredytami i fast foodami, w świecie w którym ciągle się spieszymy, w którym ciągle brakuje nam czasu dla bliskich, czasu na modlitwę, św. Monika wskazuje nam na cnotę cierpliwości. Niech jej postawa uczy nas wytrwałej modlitwy, która może przemienić nawet najbardziej zatwardziałe serca.
Modlitwa do św. Moniki
Boże, pocieszycielu zasmuconych, Ty miłosiernie przyjąłeś matczyne łzy świętej Moniki i udzieliłeś łaski nawrócenia jej synowi, Augustynowi, daj nam za wstawiennictwem, obojga opłakiwać nasze grzechy i znaleźć Twoje przebaczenie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Modlitwa za wstawiennictwem św. Moniki
Święta Moniko, stroskana żono i matko, jakże wiele smutków przeszywało Twoje serce przez całe Twe życie. A jednak nigdy nie popadłaś w rozpacz ani nie straciłaś wiary. Z zaufaniem, wytrwałością i głęboką wiarą modliłaś się codziennie o nawrócenie swego męża oraz ukochanego syna, Augustyna. Twoje modlitwy zostały wysłuchane. Wyproś dla mnie taki sam hart ducha, taką cierpliwość i takie zaufanie do Boga, jakie Ty miałaś. Wstawiaj się za mną, droga św. Moniko, aby Bóg życzliwie wysłuchał mojej prośby za … (tu wymień swoją intencję) i wyproś mi łaskę przyjęcia Jego woli we wszystkim. Przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana, który żyje i króluje z Bogiem Ojcem w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.