dziewica i męczennica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
8 października
[ez-toc]
Życiorys św. Reparaty z Cezarei Palestyńskiej
Święta Reparata z Cezarei Palestyńskiej jest postacią mało znaną, choć w Cezarei Palestyńskiej już od III wieku, w dniu 8 października, obchodzono wspomnienie jej męczeństwa. Gdy miała 15 lat, za to, że nie chciała złożyć ofiary fałszywym bożkom, była dręczona na różne sposoby. Najpierw próbowano ją spalić żywcem, ale uratowała ją ulewa. Następnie zmuszono ją do picia wrzącej smoły, ale po raz kolejny przeżyła. W końcu ścięto jej głowę. Miało to miejsce w czasie prześladowań za cesarza Decjusza.
Według legendy ciało św. Reparaty przypłynęło do Nicei na barce wymoszczonej mchem, udekorowanej liśćmi palmowymi, liliami i różami wiedzionej przez anioły i białą gołębicę. Stąd wzięła się nazwa zatoki okalającej miasto – Zatoka Aniołów. Od XI wieku jej kult jest potwierdzony w Nicei, w kaplicy należącej do opactwa Saint-Pons (obecnie szpital Pasteur), gdzie jest błagana o ochronę ludności przed dżumą i cholerą.
Patronat
Święta Reparata z Cezarei Palestyńskiej jest patronką patronka miasta Nicei i diecezji nicejskiej (Francja), oraz miasta Florencja (Włochy).
Modlitwa do św. Reparaty z Cezarei Palestyńskiej
Boży, Ty ukazujesz swoją moc w ludzkiej słabości, od Ciebie święta Reparata, dziewica, otrzymała siłę do zniesienia męczeństwa, niech wszystkim, którzy się radują jej chwałą, zawsze wyprasza łaskę do przezwyciężania pokus. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.