diakon, męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
10 sierpnia
Życiorys św. Wawrzyńca
Święty Wawrzyniec jest postacią mało znaną. Mimo to, przez stulecia – od starożytności do średniowiecza – był on jednym z najpopularniejszych chrześcijańskich świętych. Przypuszcza się, że urodził się na początku III wieku w Hiszpanii, a jego rodzicami byli według tradycji, Orencjusz i Pacjencja.
Papież św. Sykstus II wyniósł Wawrzyńca do godności diakona i powierzył mu administrację dóbr kościelnych oraz pieczę nad ubogimi w Rzymie. W tych latach władzę w imperium sprawował cesarz Walerian, który nie chciał pogodzić się z rosnącą popularnością chrześcijaństwa. Z jego inicjatywy wszczęto wówczas prześladowania Kościoła. Imperator między innymi zarządził egzekucje wszystkich biskupów, kapłanów i diakonów. Wawrzyniec był świadkiem jak papieża Sykstusa II pojmano i prowadzono na śmierć. Wawrzyniec podążył za nim wołając: Ojcze, dokąd podążasz bez swojego syna? Dokąd zmierzasz święty kapłanie, bez swego diakona? Nigdy nie odprawiałeś Mszy Świętej bez swojego diakona, czymże więc mogłem ściągnąć na siebie niełaskę twoją? Sykstus zdążył jeszcze odpowiedzieć: Dla mnie steranego wiekiem jest przygotowana mniejsza próba. Ciebie czekają o wiele większe cierpienia i wspaniała korona chwały.
Wawrzyniec nie przeląkł się, lecz uradował. Nie próbował nawet się ukryć, lecz z jeszcze większą gorliwością podjął się misji, którą zlecił mu papież, i rozdał cały majątek Kościoła chorym, biednym i najbardziej potrzebującym. Gdy zaś prefekt przybył z gwardzistami, by go uwięzić i dowiedzieć się, jaki jest stan majątku Kościoła rzymskiego, Wawrzyniec wskazał na biedaków i powiedział: Oto są skarby Kościoła! Rozwścieczony sędzia nakazał siec Wawrzyńca knutami i wolno palić ogniem, aż powie gdzie są skarby Kościoła. Jednak Wawrzyniec, wśród tak wyszukanych katuszy, miał jeszcze zdobyć się na słowa skierowane do swych oprawców: Widzisz, że ciało moje już dosyć jest przypieczone z jednej strony, obróć je na drugą stronę.
Ciało Świętego pogrzebał ze czcią św. Justyn. Bohaterska śmierć Wawrzyńca wyjednała mu w Kościele najwyższy podziw i zapewniła chwałę. Jego grób należał do najchętniej nawiedzanych. Już za czasów cesarza Konstantyna I Wielkiego wystawiono bazylikę ku jego czci.
Wstawiennictwa Wawrzyńca przyzywano w czasie pożarów i przeciw chorobom reumatycznym. Otoczono go też wieloma legendami, jak na przykład tą, że w każdy piątek schodzi on do czyśćca i wyzwala z niego jedną duszę. W ikonografii Świętego przedstawia się jako młodzieńca, najczęściej w scenie męczeństwa, na rozpalonym ruszcie lub płycie z ogniem pod spodem. Nieraz ma przy sobie sakiewkę z pieniędzmi od papieża lub chleby, które rozdaje ubogim.
Patronat
Święty Wawrzyniec jest patronem Hiszpanii, Norymbergi, Rzymu, diecezji pelplińskiej, Karpacza, Sępólna Krajeńskiego, Wodzisława Śląskiego, studentów, diakonów, ubogich, piekarzy, kucharzy, bibliotekarzy, bibliotek, księgarzy, archiwistów, strażaków, przewodników sudeckich i ratowników GOPR. Jest także wzywany przy chorobach reumatycznych i podczas pożarów.
Czego uczy nas św. Wawrzyniec dziś?
Podczas sakramentu bierzmowania ksiądz biskup pyta zgromadzonych jakich łask oczekują od Boga w tym sakramencie. Na to wszyscy odpowiadają: Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. Takiego właśnie mężnego wyznawania wiary i życia według jej zasad uczy nas św. Wawrzyniec. Wpatrując się w przykład jego życia i męczeńskiej śmierci miejmy odwagę być uczniami Chrystusa i przyznawać się do niego w szkole, w pracy czy na ulicy.
Modlitwa do św. Wawrzyńca
Miłosierny Boże, z gorącej miłości ku Tobie święty Wawrzyniec wiernie służył ubogim i odważnie poniósł męczeństwo, spraw, abyśmy miłowali to, co on miłował i wypełniali to, czego uczył. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Litania do św. Wawrzyńca
Kyrie eleison, Chryste, eleison, Kyrie, eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, jedyny Boże,
Święta Maryjo, módl się za nami.
Święta Boża Rodzicielko, mód
Święta Panno nad pannami,
Święty Wawrzyńcze, Męczenniku, módl się za nami.
Święty Wawrzyńcze, Lewito rzymski Sykstusa Papieża,
Święty Wawrzyńcze, Diakonie najniewinniejszy,
Święty Wawrzyńcze, kolumno stałości wiary nienaruszona,
Święty Wawrzyńcze, laurze cierpliwości zawsze zielony,
Święty Wawrzyńcze, naśladowco św. Szczepana diakona,
Święty Wawrzyńcze, wspomożycielu sierot i ubogich,
Święty Wawrzyńcze, obrońco wdów osieroconych,
Święty Wawrzyńcze, czystych panien obrońco,
Święty Wawrzyńcze, jałmużniku skarbów kościelnych,
Święty Wawrzyńcze, pelikanie krwią męczeńską płynący,
Święty Wawrzyńcze, zwycięzco srogich tyranów przez miłość,
Święty Wawrzyńcze, wodzu dusz Chrystusowych,
Święty Wawrzyńcze, wspomożycielu dusz w czyśćcu cierpiących,
Święty Wawrzyńcze, perło najdroższa miasta rzymskiego,
Święty Wawrzyńcze, udzielający Ciała I Krwi Chrystusowej przy ołtarzu,
Święty Wawrzyńcze, krzaku ogniem miłości gorejący,
Święty Wawrzyńcze, źródło żywe pragnących Boga,
Święty Wawrzyńcze, od głodu, ognia, zarazy i wojny szczególniejszy Patronie,
Święty Wawrzyńcze, tarczo od strzał gniewu Bożego,
Święty Wawrzyńcze, od ognia piekielnego wybawicielu,
Święty Wawrzyńcze, chorych w gorączkach i upałach jedyna ochłodo,
Święty Wawrzyńcze, towarzyszu wszystkich Świętych,
Baranku Boży, który gładzisz grzechu świata, przepuść nam Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
P: Święty Wawrzyniec oddał życie za Kościół.
W: Zasłużył na wieniec zwycięstwa i z radością wstąpił do Pana, Jezusa Chrystusa.
Módlmy się
Miłosierny Boże, z gorącej miłości ku Tobie święty Wawrzyniec wiernie służył ubogim i odważnie poniósł męczeństwo, spraw, abyśmy miłowali to, co on miłował i wypełniali to, czego uczył. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.