prorok, postać biblijna
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
15 czerwca

Życiorys św. Amosa
Święty Amos jest jednym z dwunastu proroków nazwanych mniejszymi. Znany jest nam przede wszystkim z księgi, opatrzonej jego imieniem. Żył w VIII wieku przed Chrystusem. Urodził się Tekoa (około 18 km od Jerozolimy w Palestynie). Dzieciństwo spędził w rodzinnym mieście.
Był pasterzem, ale trudnił się także sadownictwem i uprawiał sykomory (odmiana drzewa figowego). Sam o sobie mówił: Nie jestem ja prorokiem ani nie jestem uczniem proroków, gdyż jestem pasterzem i tym, który nacina sykomory (Am 7,14).
Przejęty demoralizacją, wkradającą się zwłaszcza w życie miast takich, jak Betel czy Samaria, rozpoczął swe przepowiadanie, piętnując przede wszystkim deprawujący elity luksus oraz niesprawiedliwość względem ubogich. Nie znajdywał jednak posłuchu i dlatego wieścił też kary Boże. Sprzeciwiali mu się między innymi kapłani, denuncjując go jako rzekomego wroga dynastii.
Być może musiał nawet opuścić Królestwo Północne i swe przepowiadanie kontynuował dopiero po śmierci Jeroboama II. Przed śmiercią wrócił do swego rodzinnego Tekoa, gdzie według starożytnej tradycji znajduje się jego grób.
Amos wyróżniał się na tle innych proroków przede wszystkim tym, że nie był związany ze Świątynią, lecz został posłany przez Jahwe z bezpośrednim objawieniem i misją. Jego religijna wizja miała charakter uniwersalistyczny – Bóg Jahwe Izraela jest Jedynym Bogiem całego świata i wszystkich narodów, który czuwa nad sprawiedliwością, nagradza i karze, ale w szczególny sposób opiekuje się swoim narodem wybranym. Jahwe sprawuje władzę z Świątyni w Jerozolimie.
Grecy wspominali Amosa w dniach 15, 16 lub 17 czerwca, natomiast Usuardus wprowadził go do martyrologiów zachodnich pod dniem 31 marca. Najnowsze Martyrologium Romanum wspomina go w dniu 15 czerwca. W ikonografii ukazuje się go w tunice lub stroju pasterskim, z atrybutami takimi jak księga lub zwój, a także stado owiec lub baranów, co nawiązuje do jego prorockiej misji i pasterskiego życia.
Modlitwa do św. Amosa
Boże, tylko Ty jesteś święty i bez Ciebie nikt nie jest dobry, spraw za wstawiennictwem świętego Amosa, abyśmy prowadzili życie prawdziwie chrześcijańskie i mogli oglądać Twoją chwałę w niebie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.