biskup
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
6 stycznia
Życiorys św. Andrzeja Corsini
Święty Andrzej Corsini urodził się 30 listopada 1302 roku we Florencji (Włochy). Pochodził z możnego rodu Corsinich. Po okresie burzliwej młodości wstąpił do karmelitów bosych. Tak spełnił się sen jego matki, która przed urodzeniem syna ujrzała wilka wstępującego do pewnego klasztoru we Florencji. W progu zamienił się on w baranka.
Po studiach w Paryżu i Awinionie, mając 22 lata, przyjął święcenia kapłańskie. Przez 4 lata przebywał w klasztorze na wzgórzu delle Selve w pobliżu miasta Segna. W roku 1347 został wybrany prowincjałem. W parę lat później, mimo protestów i ucieczki, mianowano go biskupem Fiesole. Miłosierny i energiczny, kilkakrotnie godził zwaśnione między sobą włoskie miasta.
Zmarł w 6 stycznia 1373 roku. Jego ciało spoczywa w kościele karmelitów we Florencji w kaplicy ufundowanej przez rodzinę Corsinich. Beatyfikował go w 1374 roku papież Grzegorz XI. Natomiast w poczet świętych zaliczył go 28 kwietnia 1629 roku papież Urban VIII, ale dopiero papież Benedykt XIII w 1724 roku podał jego bullę do publicznej wiadomości. We Florencji do dziś w dzień wspomnienia świętego biskupa miasto urządza piękną procesję z jego relikwiami. W ikonografii św. Andrzej Corsini przedstawiany jest w stroju biskupim. Jego atrybutami są pastorał, wilk i baranek.
Wspominany jest w różnych terminach (9 stycznia, 4 lutego), ale najnowsze Martyrologium Romanum wymienia go w dniu 6 stycznia słowami: W Fiesole w Toskanii, świętego Andrzeja Corsini, biskupa z Zakonu Karmelitów, który odznaczał się surowym życiem i wytrwałą medytacją Pisma Świętego, przywrócił klasztory zdewastowane plagą i mądrze rządził swoim Kościołem, niosąc pociechę ubogim i jednając wrogów.
Modlitwa do św. Andrzeja
Boże, Ty włączyłeś do grona świętych pasterzy świętego Andrzeja, odznaczającego się wiarą, która zwycięża świat, i gorącą miłością ku Tobie, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy trwając w wierze i miłości, zasłużyli na udział w jego chwale. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Modlitwa św. Andrzeja Corsini
Najświętsza Panno Maryjo, od kiedy twym sługą jestem dzień i noc z całą pilnością chcę pełnić winną Tobie służbę. Proś miłosiernego Syna Swego, aby zechciał mi przebaczyć grzechy młodości! Straciłem Twoje i Jego upodobnienie grzechami dotychczasowymi, odtąd chcę je zupełnie odzyskać uczciwą poprawą życia. Wytyczną dla mnie tylko Bóg, bo Bóg mnie zawsze widzi, chociażbym miał się ukryć przed swoimi przełożonymi.