męczennica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
6 stycznia
Życiorys św. Bazylisy z Antiochii
Święta Bazylisa wspominana jest w Martyrologium Romanum razem ze swoim mężem św. Julianem. Tradycja podaje, że byli przymuszeni do małżeństwa przez swoich rodziców, dlatego oboje postanowili żyć po ślubie w dziewictwie. Dopiero po śmierci rodziców oboje małżonkowie zamieszkali w klasztorach. Bazylisa, podobnie zresztą jak jej mąż, poniosła śmierć męczeńską w czasie prześladowań za cesarza Dioklecjana, na początku IV wieku.
Relikwie świętych małżonków Bazylisy i Juliana przechowywane są w różnych kościołach, w tym w Bazylice Ostiense w Rzymie oraz w katedrze w Chieri. Według legendy, zostały one zabrane przez rycerza, który był krzyżowcem w Ziemi Świętej i umieszczone w kaplicy na wsi między Chieri i Andezeno, a następnie rozproszone. Odnaleziono je w roku 1187, ale powstał spór między Chieri i Andezeno o ich posiadanie. Zatem powierzono rozstrzygnięcie sporu boskiemu sądowi. Woły, które ciągnęły wózek, na którym była umieszczona urna z relikwiami pozostawiono wolne. Skierowały się one do katedry w Chieri, przekroczyły przednie drzwi i zatrzymały się przed ołtarzem. Dla upamiętnienia tego cudu, 21 maja każdego roku, rolnicy z Chieri robią procesję z relikwiami na wózku ciągniętym przez dwa białe woły.
Modlitwa do św. Bazylisy
Boży, Ty ukazujesz swoją moc w ludzkiej słabości, od Ciebie święta Bazylisa otrzymała siłę do zniesienia męczeństwa, niech wszystkim, którzy się radują jej chwałą, zawsze wyprasza łaskę do przezwyciężania pokus. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święta Bazylisa z Antiochii wzywana jest przed odmrożeniami.