męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
6 stycznia

Życiorys św. Juliana z Antiochii
Święty Julian pochodził ze znakomitej rodziny rzymskiej osiadłej w Antiochii Syryjskiej (Syria). Brak jest bliższych wiadomości na temat jego dzieciństwa. Tradycja podaje, że w osiemnastym roku życia przymuszony przez rodziców ożenił się. Jednak za zgodą żony – św. Bazylisy, postanowili żyć w dziewictwie. Dopiero po śmierci rodziców oboje małżonkowie zamieszkali w klasztorach.
Podczas prześladowań zapoczątkowanych przez cesarza Dioklecjana Julian został schwytany i oskarżony o udzielenie schronienia kapłanowi. Nawet w więzieniu nie przestał nauczać o Chrystusie, co spowodowało nawrócenie 20 żołnierzy rzymskich, chłopca Celzusa i jego matki, Marcjanilli i wielu innych osób. Postawa Juliana spowodowała, że stosowano wobec niego najokrutniejsze tortury, aż wreszcie ścięto go mieczem ok. 305 roku.
Procesja z relikwiami św. Juliana i św. Bazylisy
Relikwie świętych małżonków Juliana i Bazylisy przechowywane są w różnych kościołach, w tym w Bazylice Ostiense w Rzymie oraz w katedrze w Chieri. Według legendy, zostały one zabrane przez rycerza, który był krzyżowcem w Ziemi Świętej i umieszczone w kaplicy na wsi między Chieri i Andezeno, a następnie rozproszone. Odnaleziono je w roku 1187, ale powstał spór między Chieri i Andezeno o ich posiadanie. Zatem powierzono rozstrzygnięcie sporu boskiemu sądowi. Woły, które ciągnęły wózek, na którym była umieszczona urna z relikwiami pozostawiono wolne. Skierowały się one do katedry w Chieri, przekroczyły przednie drzwi i zatrzymały się przed ołtarzem. Dla upamiętnienia tego cudu, 21 maja każdego roku, rolnicy z Chieri robią procesję z relikwiami na wózku ciągniętym przez dwa białe woły.
Warto jeszcze dodać, że w katedrze w Chieri znajduje się także srebrna figura św. Juliana przedstawiająca rzymskiego żołnierza, który w lewej ręce trzyma miecz, a w prawej palmę – symbol zwycięstwa, chociaż jak wiadomo Julian nigdy nie był żołnierzem rzymskim.
Modlitwa do św. Juliana
Wszechmogący, wieczny Boże, z Twoją pomocą święty Julian aż do śmierci walczył w obronie wiary, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy z miłości ku Tobie cierpliwie znosili wszelkie przeciwności i ze wszystkich sił dążyli do ciebie, bo Ty jesteś prawdziwym życiem. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.