dziewica i zakonnica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
18 czerwca
Życiorys św. Elżbiety z Schönau
Święta Elżbieta z Schönau urodziła się w Bingen (Niemcy) 1129 roku w rodzinie szlacheckiej, ściśle związanej z Kościołem. W młodym wieku wstąpiła do klasztoru benedyktynek w Schönau, w Hesji, gdzie w 1147 roku złożyła śluby zakonne. Wkrótce została mistrzynią, czyli przełożoną żeńskiej części klasztoru, którym zarządzał opat, a później jej brat, Egbert, i bratanek, Szymon.
W 1152 roku Elżbieta z Schönau zaczęła doświadczać wizji, ekstaz i objawień, które opisał jej brat Egbert w dziełach Liber viarum Dei oraz Visiones. Jej mistyczne doświadczenia wpłynęły na jej przesłanie duchowe i na szerzenie kultu św. Urszuli z Kolonii i jej towarzyszy oraz Matki Bożej (szczególnie Jej wniebowzięcia). Elżbieta z Schönau, która pozostawała pod wpływem św. Hildegardy z Bingen, aktywnie zachęcała do pokuty i reformy Kościoła.
Zmarła 18 czerwca 1165 roku i została pochowana w kościele św. Florina w Schönau. Jej kult został zatwierdzony w 1584 roku przez papieża Grzegorza XIII poprzez wpisanie jej imienia do Martyrologium Romanum. W ikonografii przedstawiana jest jako benedyktynka, pogrążona w wizji, a jej atrybutami są księga, pastorał i krzyż.
Podczas wojny trzydziestoletniej żołnierze szwedzcy i hescy zaatakowali klasztor Schönau. Wygnali mnichów, splądrowali klasztor, włamali się do grobu Elżbiety i rozrzucili jej kości. Ocalała tylko czaszka, która obecnie jest przechowywana w relikwiarzu po prawej stronie ołtarza kościoła.
Patronat
Święta Elżbieta z Schönau jest patronką osób cierpiących na depresję, wzywana w obronie przed pokusami.
Modlitwa do Elżbiety z Schönau
Boże, ze czcią wspominamy dziewicze życie świętej Elżbiety, wysłuchaj nasze prośby i spraw, abyśmy wytrwali w Twojej miłości i postępowali w niej aż do końca życia. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.