wdowa
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
29 czerwca
Życiorys św. Emmyz Gurk
Święta Emma urodziła się około 980 roku w Karyntii (Austria), w hrabiowskiej rodzinie Friesach-Zeltschach. Poślubiono ją przedstawicielowi tamtejszego rycerstwa, Wilhelmowi, hrabiemu Sann. Wcześnie jednak owdowiała. W dwadzieścia lat później straciła syna, którego zamordowano. Emma stała się wówczas jedyną właścicielką rozległych włości położonych na terenie Karyntii, Styrii i Krainy. Majętności te w dużej mierze obróciła na pobożne fundacje, zwłaszcza na założenie klasztoru benedyktynek w Gurk oraz opactwa benedyktynów w Admont. Dotowała także wiele parafii. Kiedy w 1073 roku utworzono w Gurk biskupstwo i uposażono je w dobra, darowane Kościołowi przez Emmę, zaczęła uchodzić za fundatorkę nowej diecezji.
Zmarła 29 czerwca 1045 roku. Jej grób był świadkiem wielu cudownych uzdrowień, pielgrzymowały do niego setki wiernych. W 1174 roku jej szczątki przeniesiono do katedry, a następnie kilkakrotnie starano się o papieską aprobatę kultu. Została beatyfikowana 21 listopada 1287 roku przez papieża Honoriusza IV. Proces kanonizacyjny rozpoczęto w 1466 roku, lecz dopiero 5 stycznia 1938 roku kanonizował ją papież Pius XI. W ikonografii przedstawiana jest w stroju z epoki. Jej atrybutem jest: klasztor, katedra w Gurk, róże.
Z życiem św. Emmy związane są także różne legendy. Jedna z nich głosi, że po śmierci synów, Emma wrzuciła do szybu kopalni, w której zostali zabici, obrączkę mówiąc, że dopóki nie zostanie odnaleziona, w kopalni nie będzie można wydobywać ani srebra, ani rud żelaza, ani soli. Obrączki nie odnaleziono do dziś, a kopalnie jak stały, tak stoją nieczynne.
Inna legenda opowiada o tym, jak w czasie budowy kościoła jeden z pracowników zażądał większego wynagrodzenia niż mu się należało za wykonaną pracę. Emma przyniosła sakiewkę z pieniędzmi i kazała wszystkim robotnikom wziąć z niej tyle, ile im się należało za wykonaną pracę. Ten który żądał więcej, wziął z sakiewki pieniądze, ale w dłoni zostało mu tylko tyle na ile się z nim wcześniej umówiono, reszta przesypała się przez palce. I działo się tak kilkakrotnie, zanim zrozumiał, że zażądał za dużo.
Modlitwa do św. Emmy z Gurk
Ześlij nam, Boże, ducha mądrości i miłości, którym napełniłeś swoją służebnicę świętą Emmę, abyśmy wiernie Ci służąc, za jej wzorem podobali się Tobie przez wiarę i uczynki. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święta Emma z Gurk jest patronką Karyntii, Gurk, szczęśliwego porodu i wdów. Wzywana jest w zagrożeniu niepłodnością, atakiem padaczki i chorobami oczu.