dziewica i męczennica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
18 listopada
Życiorys bł. Karoliny Kózkównej
Błogosławiona Karolina Kózka urodziła się 2 sierpnia 1898 roku we wsi Wał-Ruda koło Tarnowa (Polska), jako córka bogobojnych i niezamożnych wieśniaków – Jana i Marii. Była czwartym z jedenaściorga dzieci. Wychowywała się w domu, w którym była codzienna, wspólna modlitwa, częsta Msza św. i nabożeństwo do Najświętszego Serca i Matki Bożej. Ich ubogi dom nazywano kościółkiem, gdyż krewni i sąsiedzi gromadzili się u nich często na wspólnym czytaniu Pisma świętego, żywotów świętych oraz czasopism religijnych. W okresie Bożego narodzenia śpiewano u nich kolędy, a w okresie Wielkiego Postu Gorzkie Żale.
Jako nastolatka Karolina poświęcała wiele wolnego czasu swemu licznemu rodzeństwu. Zachęcona przez księdza proboszcza aktywnie uczestniczyła także w życiu parafii, znajdując czas na nauczanie katechizmu dzieci z sąsiedztwa oraz odwiedzanie starszych i chorych. W swojej parafii była członkinią Apostolstwa Modlitwy, Towarzystwa Wstrzemięźliwości i Arcybractwa Wiecznej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
W 1906 roku rozpoczęła naukę w szkole podstawowej, którą ukończyła w 1912 roku. W szkole okazywała wielkie zdolności, była pracowita i obowiązkowa. Zaatakowana przez carskiego żołnierza, zginęła pocięta szablą w pobliskim lesie 18 listopada 1914 roku. Miała wtedy zaledwie 16 lat. Jej ciało odnalezione dopiero 4 grudnia, pochowano dwa dni później na cmentarzu parafialnym, a wieści o męczeństwie natychmiast zaczęły krążyć po okolicy. Pogrzeb Karoliny był wielką manifestacją okolicznej ludności, która z wielkim przekonaniem mówiła, że uczestniczy w pogrzebie męczennicy.
Kilka lat później wzniesiono ku jej czci pomnik w pobliżu kościoła w Zabawie, a w lesie, w miejscu śmierci, został ustawiony krzyż. Skromne oznaki lokalnego kultu sprawiły, że w roku 1917 szczątki Karoliny przeniesiono do grobowca przy kościele w Zabawie. Karolinę Kózkównę beatyfikował 10 czerwca 1987 roku w Tarnowie papież Jan Paweł II.
Patronat
Błogosławiona Karolina Kózkówna jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruch Czystych Serc, polskiej młodzieży, Szkolnych Kół Caritas w diecezji Tarnowskiej.
Czego uczy nas bł. Karolina Kózka dziś?
Pięknie o tym, czego uczy nas Karolina Kózka powiedział Jan Paweł II podczas homilii z okazji beatyfikacji. […] młodziutka córka Kościoła tarnowskiego, którą od dzisiaj będziemy zwać błogosławioną, swoim życiem i śmiercią mówi przede wszystkim do młodych. Do chłopców i dziewcząt. Do mężczyzn i kobiet. Mówi o wielkiej godności kobiety: o godności ludzkiej osoby. O godności ciała, które wprawdzie na tym świecie podlega śmierci, jest zniszczalne, jak i jej młode ciało uległo śmierci ze strony zabójcy, ale nosi w sobie, to ludzkie ciało, zapis nieśmiertelności, jaką człowiek ma osiągnąć w Bogu wiecznym i żywym, osiągnąć przez Chrystusa (Jan Paweł II, Tarnów 10.06.1987 r.).
Modlitwa do bł. Karoliny Kózki
Najłaskawszy Boże, który sprawiłeś że młoda dziewczyna poświęciła swoją czystość wyłącznie Tobie przez ofiarę ze swojego życia ginąc z rąk nieprzyjaciela, spraw, prosimy, abyśmy za Jej wstawiennictwem umieli podejmować codziennie walkę z pokusami. Wzbudź w nas mocne postanowienie życia czystego i szlachetnego. Spraw łaskawie, byśmy umieli rozpoznać swoje powołanie i naśladować cnoty błogosławionej Karoliny, a spełniając Twoją wolę oczyszczali swoje intencje i przez zachowanie czystości ciała i duszy służyli Tobie z radością. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Litania do bł. Karoliny Kózkówny
Kyrie eleison. Chryste eleison, Kyrie eleison.
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu Odkupicielu świata Boże,
Duchu święty Boże,
Święta Trójco jedyny Boże,
Święta Maryjo, módl się za nami.
Błogosławiona Karolino,
Męczennico w obronie czystości,
Apostołko Krzyża Chrystusowego,
Czcicielko Różańca świętego,
Świadku Ewangelii,
Wzorze żywej wiary,
Kwiecie polskiej ziemi,
Troskliwa opiekunko świątyni,
Nauczycielko prawdziwej pobożności,
Niestrudzona w posłudze bliźnim,
Przykładzie poszanowania rodziców,
Gorliwa nauczycielko dzieci,
Strażniczko kościoła domowego,
Przykładzie pracowitości,
Przykładzie uczciwości,
Apostole dobroci,
Wrażliwa pocieszycielko skrzywdzonych,
Światło dla zagubionych,
Wzorze szczerej przyjaźni,
Patronko ciężkiej pracy rolników,
Patronko młodzieży,
Przewodniczko w drodze do świętości,
Przez zasługi Błogosławionej Karoliny, prosimy Cię Panie.
O wytrwanie w wierze,
O posłuszeństwo słowu Bożemu,
O mądrość w podejmowaniu życiowych decyzji,
O właściwe wykorzystanie darowanych nam talentów,
O umiejętność dostrzegania dobra,
O pokrzepienie w trudnych chwilach życia,
O pocieszenie w smutkach i udrękach,
O siłę ducha w chwilach zwątpień,
O męstwo w znoszeniu cierpienia,
O wrażliwość sumienia,
O wierność Bogu, bliźnim i sobie,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
P: Módl się za nami błogosławiona Karolino.
W: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się
Wszechmogący, miłosierny Boże. Ty w błogosławionej Karolinie dziewicy i męczennicy zostawiłeś nam świetlany przykład umiłowania modlitwy, czystości i pracy, spraw za jej wstawiennictwem, abyśmy na ziemi naśladowali jej cnoty i razem z nią radowali się wieczną nagrodą w niebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.