męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
4 maja
Życiorys św. Floriana
Święty Florian żył na przełomie III/IV wieku. Jego życiorys znamy niemal wyłącznie ze znacznie późniejszych podań. Na ich podstawie uważa się, że był on urzędnikiem cesarskim z Norikum (prowincja rzymska na terenie dzisiejszej Austrii).
Gdy za panowania Dioklecjana wybuchły prześladowania chrześcijan, Florian udał się do mieszkańców Lauriacum (dziś Lorch), aby umocnić ich na duchu (sam bowiem był już wyznawcą Chrystusa). Niebawem wiadomość o jego działalności dotarła do miejscowego prefekta Akwiliana, który natychmiast kazał go aresztować i strącić z kamieniem u szyi do Anizy (dziś Ems). Miało to miejsce w 304 roku. Po wyłowieniu ciała pochowała jej w pobliżu miasta pobożna wdowa Waleria. Inne wersje mówią, że Florian był żołnierzem rzymskim, który zanim został utopiony przeszedł wiele cierpień i tortur.
W ikonografii święty Florian przedstawiany jest zazwyczaj w stroju rycerza rzymskiego, z chorągwią i naczyniem z wodą w ręku, na tle palącego się domu, niekiedy z kamieniem młyńskim u szyi i z orłem.
Modlitwa do św. Floriana
Wszechmogący, wieczny Boże, za wstawiennictwem świętego Floriana, męczennika, daj nam stłumić płomienie naszych namiętności i zachowaj nas od pożarów. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Florian jest patronem Górnej Austrii, miasta Linz, Bolonii, Krakowa, Chrzanowa (od 1993 roku), archidiecezji katowickiej, strażaków, kominiarzy, hutników, garncarzy. Wzywany w czasie powodzi, pożarów, nieurodzajów i sztormów.