dziewica, męczennica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
4 maja
Życiorys św. Antoniny
Święta Antonina w Martyrologium Romanum była wspominana trzy razy: 1 marca, 4 maja i 12 czerwca i za każdym razem w inny sposób, jakby to były trzy różne osoby. Jednak dziś wiemy, że chodzi o tą samą świętą, której dies natalis (dzień narodzin dla nieba) według Martyrologium Syryjskiego (IV wiek) przypada na dzień 4 maja.
Wspomnienie w Martyrologium Romanum odzwierciedla starożytne zagubione passio. Według tych źródeł Antonina, chrześcijanka z Nicei w Bitynii, w czasie prześladowań Dioklecjana, została aresztowana z rozkazu prefekta Priscilliano, a następnie pobita prętami, zawieszona na sztaludze, rozerwana na boki i ostatecznie spalona żywcem.
Martyrologium Hieronima dodaje, że Antonina została zabita przez miecze. Niektóre dokumenty mówią, że została zamknięta w worku i wrzucona w bagno, ale wydaje się, że te okoliczności nie występują w starszych dokumentach. Według Martyrologium Syryjskiego i Martyrologium Hieronima, męczeństwo miało miejsce w Nikomedii na przełomie III/IV wieku, podczas gdy inne martyrologia umiejscawiają je w Nicei. Ten fakt wydaje się być bardziej pewny.
Nowe Martyrologium Romanum wspomina świętą Antoninę 4 maja słowami: W Nicei, w Bitynii, w dzisiejszej Turcji, wspomnienie świętej Antoniny, męczennicy, która okrutnie torturowana i poddawana różnym torturom, po tym jak została powieszona na trzy dni i uwięziona na dwa lata, została ostatecznie spalona w ogniu przez gubernatora Pryscyliana, wyznając jednocześnie swoją wiarę w Pana.
Modlitwa do św. Antoniny
Boże, Ty co roku dajesz nam radość ze wspomnienia świętej Antoninie, która zostawiła świetlany przykład czystości i męstwa, niech jej zasługi wyjednają nam łaskę wierności Chrystusowi. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.
Patronat
Święta Antonina jest patronką wzywaną przy próbach gwałtu oraz o wstawiennictwo w zachowaniu czystości małżeńskiej.
.