kapłan, doktor Kościoła
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
30 września
[ez-toc]
Życiorys św. Hieronima
Święty Hieronim urodził się w 347 roku, w Strydonie, miasteczku na pograniczu Dalmacji i Pannonii (prawdopodobnie w dzisiejszej Chorwacji), w bogatej chrześcijańskiej rodzinie. Ojciec upewniwszy się, że dał mu dobre podstawy wiary wysłał go na studia do Rzymu. Kształcił się tam pod kierunkiem mistrzów retoryki i łaciny, między innymi u Donata. Studiował również grekę i język hebrajski. Między 358 a 364 rokiem przyjął chrzest święty z rąk papieża św. Liberiusza.
Po trzech latach pobytu w Rzymie rozpoczął podróże po świecie. Był w Galii, Dalmacji i we Włoszech. Prawdopodobnie podczas pobytu w Trewirze doznał pewnego rodzaju nawrócenia duchowego. Hieronim rozpoczął więc nowy rozdział swego życia i został mnichem w Akwilei, która pod koniec IV wieku była żywym ośrodkiem chrześcijańskim. Około 373 roku wyjechał na Wschód, by w Jerozolimie pracować naukowo. Poprzez Azję Mniejszą wyruszył do Ziemi Świętej, ale wyczerpany trudami podróży zatrzymał się w Antiochii. Tam ciężko zachorował i otarł się o śmierć. Gdy wyzdrowiał zaczął intensywną naukę greki i języka hebrajskiego. Poświęcił się też studiowaniu Pisma świętego. W 377 roku przyjął w Antiochii święcenia kapłańskie.
Następnie podróżował do Palestyny, Konstantynopola i Rzymu. Jakiś czas był sekretarzem papieża św. Damazego I. Po jego śmierci wrócił na Wschód, przebywając na Cyprze, w Jerozolimie i Aleksandrii. Wszędzie studiował, interesując się szczególnie Biblią.
W końcu osiadł w Betlejem, gdzie spędził życie w samotności, poświęcając się naukom biblijnym i tłumaczeniu Pisma Świętego z języków oryginalnych na łacinę. Zajmował się też analizą i zwalczaniem błędnych poglądów. Hieronim cieszył się ogólnym podziwem i szacunkiem. Długie życie spędzone na modlitwie, pokucie i pracy naukowej zakończył w Betlejem w 420 roku.
W ikonografii św. Hieronim przedstawiany jest zwykle jako starzec, często z siwymi włosami, w kapeluszu kardynalskim (chociaż godność ta jeszcze wówczas nie istniała), z kamieniami, klepsydrą, księgą, lwem u stóp, z przyrządami do pisania, trupią czaszką.
Patronat
Święty Hieronim jest patronem Dalmacji, Lyonu, biblistów, księgarzy, teologów, uczonych, studentów, nauczycieli, tłumaczy, ascetów, uniwersytetów i organizacji naukowych.
Myśli św. Hieronima
„Zajmij się jakąś pracą, aby cię diabeł zawsze zastawał zajętym”.
„Święty nigdy nie powinien być pewny siebie, gdy toczy walkę tego żywota, ani grzesznik rozpaczać, gdyż w jednym dniu może stać się sprawiedliwym”.
„Kto nie odeprze pokusy natychmiast, już w połowie jest zwyciężony”.
„Słuchać Słowa – to wystawiać żagle na wiatr Ducha, nie wiedząc, do jakich brzegów człowiek dobije”.
„Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”.
Modlitwa do św. Hieronima
Boże, który obdarzyłeś świętego Hieronima miłością i znajomością Pisma Świętego, pozwól, aby Twój lud obficie żywił się Twoim słowem i znajdował w nim źródło życia. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.