księżna, zakonnica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
17 listopada
Wspomnienie w Polsce:
19 listopada
Życiorys bł. Salomei
Błogosławiona Salomea urodziła się w 1211 (lub jak podają inne źródła 1212) roku w Krakowie (Polska). Była córką księcia małopolskiego Leszka Białego i Grzymisławy, księżniczki ruskiej oraz starsza siostrą Bolesława Wstydliwego. Mając zaledwie 8 lat została zaręczona z 12-letnim Kolomanem – księciem węgierskim, którego poślubiła kilka lat później. Od początku też przyrzekli sobie żyć w dziewiczym małżeństwie.
W roku 1219 wraz z mężem zasiadła na tronie halickim. Po dwóch latach zostali uwięzieni w Toczersku, na następnie zmuszeni do rezygnacji z Halicza i odesłani na Węgry. Otrzymali władzę nad terenami dzisiejszej Dalmacji, Chorwacji i Słowenii. W obliczu szerzących się sekt młodzi małżonkowie starali się krzewić wiarę katolicką. Papież Grzegorz IX udzielił im nawet specjalnej opieki i przywilejów papieskich. Poznali także wtedy tworzący się zakon franciszkański i stali się jego tercjarzami. Na ich dowrze wychowywała się mała Kinga, przyszła żona Bolesława Wstydliwego i późniejsza święta.
Po bitwie z Tatarami nad rzeką Sajo w 1241 roku zmarł mąż Salomei. Po jego śmierci 30-letnia wdowa wróciła do Polski, na dwór swego brata. Bolesław Wstydliwy wszędzie okazywał jej wielką serdeczność. Salomea jednakże nie chciała pozostać na dworze książęcym, postanowiła bowiem poświęcić się życiu zakonnemu. W 1245 roku wstąpiła do ufundowanego przez Bolesława Wstydliwego klasztoru klarysek w Zawichoście koło Sandomierza. Zamieszkała tam wraz z pierwszymi polskimi klaryskami. Jednak ze względu na większe bezpieczeństwo klasztor przeniesiono niebawem do Skały pod Krakowem. Tu Salomea spędziła pozostałe lata swego życia.
W 1268 roku poważnie zachorowała. W spisanym testamencie wszystko, co miała, przekazała klasztorowi. Zmarła w opinii świętości 17 listopada (inne źródła podają datę 3 lub 10 listopada) 1268 roku. Pochówek odbył się w Krakowie, a ciało Salomei zostało umieszczone w prezbiterium kościoła franciszkańskiego. Do jej grobu przychodziły liczne pielgrzymki, aby prosić o wstawiennictwo u Boga. Kult Salomei zaaprobował w 1673 roku Klemens X. W ikonografii jej atrybutem jest gwiazda uchodząca z jej ust w chwili śmierci.
Czego nas uczy bł. Salomea dziś?
Kardynał Karol Wojtyła podczas kazania wygłoszonego w kościele franciszkanów z okazji 700-lecia śmierci bł. Salomei powiedział między innymi takie słowa: Spróbuję wraz z Wami odczytać wymowę życia i śmierci bł. Salomei po siedmiuset latach. Naprzód życie bł. Salomei, naszej rodaczki, mówi nam o najwyższej wartości, jaką jest miłość. Miłość w postaci najpełniejszej, najdojrzalszej, miłość całkowitego oddania się, miłość, w której całkowite oddanie się rodzi pełną rezygnację. Taka była Jej miłość, miłość Salomei, klaryski. Taka była Jej miłość. Miłość najpełniejsza, oddanie całkowite jedynemu Oblubieńcowi. Taka miłość najwięcej nam mówi o wielkości człowieka, o wielkości ludzkiej duszy, o szlachetności duchowej natury w człowieku, o jego godności. Taka miłość w szczególny sposób wyrasta ponad warunki, okoliczności i potrzeby życia doczesnego. Taka miłość jest najpełniejszym świadectwem dobra, dobra nieprzemijającego, dobra wiecznego. Taka miłość jest też dla wszystkich ludzi, na zawsze, przez wszystkie czasy świadectwem naszego powołania do wiecznego zjednoczenia, nie tylko doczesnego, do wiecznego zjednoczenia z Bogiem. Kiedy stoimy po siedmiu wiekach nad grobem naszej rodaczki, bł. Salomei, musimy rozważyć prawdę o tej miłości, która bynajmniej nie dezaktualizowała się; dalej zostaje tym wielkim powołaniem człowieka, sięgającego wyżej niż doczesne, sięgającego dalej niż grób. Dlatego też powiedziano o miłości, że jest mocniejsza niż śmierć. O miłości bł. Salomei możemy powtórzyć, że jest mocniejsza niż śmierć.
Modlitwa do bł. Salomei
Boże, Ty uwolniłeś błogosławioną Salomeę, dziewicę, od trosk ziemskiego panowania i wzbudziłeś w niej pragnienie doskonałej miłości, spraw, abyśmy za jej przykładem służąc Tobie w czystości i pokorze serca, osiągnęli wieczną chwałę. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Modlitwa w potrzebie
Wszechmogący dobry Boże, Ciebie błogosławiona Salomea kochała i wielbiła całym swoim życiem; przez Jej wstawiennictwo rozpal w moim sercu żywy płomień wiary i miłości oraz udziel mi łaski (wymienić swoją intencję), o którą Cię proszę z pokora i ufnością. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Modlitwa za ojczyznę przez wstawiennictwo bł. Salomei
Panie, któryś w bł. Salomei pochodzącej z królewskiego rodu Piastów, dał nam wzór miłości kraju ojczystego, udziel za jej wstawiennictwem naszej ojczyźnie łaski pokoju i zgody wewnętrznej, wierności Bogu, Ewangelii i Kościołowi Świętemu, a nas umocnij na drodze zdobywania koniecznych nam wartości moralnych – wierności w małżeństwach, poszanowania życia dzieci, trzeźwości i pracowitości, abyśmy przez to zapewnili sobie Twoje błogosławieństwo na życie doczesne i wieczne. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Litania do bł. Salomei
Kyrie, eleison, Christe, eleison, Kyrie, eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu, Święty Boże,
Święta Trójco, Jedyny Boże,
Święta Maryjo, módl się za nami.
Święta Boża Rodzicielko,
Święta Panno nad pannami,
Święty Ojcze Franciszku,
Święta Matko Klaro,
Błogosławiona Matko Salomeo,
Szczepie krwi Piastowskiej,
Wzorze godności królewskiej,
Obrazie cnoty anielskiej,
Kwiecie wstydliwości,
Perło czystości,
Przykładzie niewinności,
Królowo najpokorniejsza,
Żywicielko ubogich,
Opiekunko wdów i sierot,
Pocieszycielko strapionych,
Lekarko chorych,
Krzewicielko wiary katolickiej,
Skarbnico niebieskich darów,
Wybrana córko św. Ojca Franciszka,
Oblubienico Chrystusowa,
Wzgardzicielko świata,
Wzorze zakonności,
Zwierciadło pobożności,
Przykładzie świątobliwości,
Męczennico umartwieniem,
Dziewic matko i ozdobo,
W życiu wsławiona cnotami,
Po śmierci sławna cudami,
Dziedziczko niebieskiej Ojczyzny,
Towarzyszko wszystkich świętych,
Patronko Polski,
Tarczo w jej obronie,
Pośredniczko rodaków przed Bogiem,
Wspomożenie prześladowanych za wiarę,
Nadziejo lepszej przyszłości,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
P. Módl się za nami, błogosławiona Salomeo.
W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty połączyłeś w błogosławionej Matce Salomei cnotę dziewictwa w małżeństwie z ubóstwem duchowym w ziemskim panowaniu. Udziel nam za Jej wstawiennictwem, abyśmy naśladując Jej cnoty i służąc Ci w pokorze, otrzymali od Ciebie koronę chwały. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.