dziewica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
3 marca
Życiorys św. św. Katarzyny Drexel
Święta Katarzyna Drexel urodziła się w Filadelfii (Stany Zjednoczone) 26 listopada 1858 roku. Była drugą córką Franciszka Antoniego Drexela i Hannah Langstroth. Dwa miesiące później zmarła jej matka, a ojciec po upływie dwóch lat ożenił się z Emmą Bouvier, która otoczyła pasierbicę macierzyńską miłością. Ojciec Katarzyny był bankierem i znanym filantropem. Rodzice uczyli córki, na czym polega prawdziwa wartość bogactwa, i wpajali im przekonanie, że należy je dzielić z innymi ludźmi.
Gdy rodzina udała się w podróż na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, Katarzyna zetknęła się po raz pierwszy z Indianami. Ogromne wrażenie wywarło na niej ich ubóstwo oraz uwłaczające ludzkiej godności warunki, w jakich zmuszeni byli żyć. Zapragnęła wówczas zrobić coś, by zmienić ich sytuację, i to pragnienie zaważyło na całym jej późniejszym życiu. Poświęciła wszystkie swoje siły oraz środki finansowe na wspieranie misji i misjonarzy w swojej ojczyźnie.
Pierwszym dziełem przez nią założonym była szkoła św. Katarzyny w Santa Fé (Nowy Meksyk) dla Indian. Po kilku latach udała się do Rzymu i podczas audiencji poprosiła papieża Leona XIII o przysłanie misjonarzy do jednej z placówek, którą wspierała materialnie. W odpowiedzi papież zasugerował jej, by sama została misjonarką. Po rozważeniu tej rady razem ze swoim kierownikiem duchowym biskupem Jamesem O’Connorem postanowiła poświęcić się całkowicie służbie Bogu i założyć zgromadzenie zakonne.
12 lutego 1891 roku złożyła pierwsze śluby zakonne, dając początek Zgromadzeniu Sióstr Najświętszego Sakramentu, które poświęciło się głoszeniu Ewangelii pośród Indian i Afroamerykanów. Katarzyna była kobietą modlitwy. Z niej i z Eucharystii czerpała inspirację do działania na rzecz ubogich i pokrzywdzonych, a także do apostolstwa w szpitalach i więzieniach. Walczyła z uprzedzeniami rasowymi i rozpowszechnioną wówczas w Ameryce dyskryminacją rasową. Zakładała szkoły dla Indian i Afroamerykanów i troszczyła się o formację pracujących w nich nauczycieli. Największym jej osiągnięciem było powstanie w 1925 roku Xavier University w Luizjanie, pierwszej w Stanach Zjednoczonych wyższej uczelni przeznaczonej głównie dla katolików należących do mniejszości rasowych. Oprócz tego tylko do 1940 roku założyła w Stanach Zjednoczonych ponad 30 placówek, w których posługiwało ponad 400 sióstr. Siostry otworzyły w sumie 62 szkoły i ponad 140 misji.
Niestety, ciężka choroba spowodowała, że przez ostatnie 18 lat swego życia Katarzyna Drexel pozostawała przykuta do łóżka. W 1937 roku z powodu choroby zrezygnowała z urzędu przełożonej generalnej. Lata te spędziła na modlitwie i kontemplacji.
Katarzyna Drexel zmarła 3 marca 1955 roku w Cornvell Heights. Beatyfikował ją Jan Paweł II 20 listopada 1988 roku, a następnie ten sam papież 1 stycznia 2000 roku ogłosił ją świętą Kościoła katolickiego. Podczas kanonizacji Ojciec Święty powiedział między innymi takie słowa: Matka Katarzyna Drexel urodziła się w bogatej rodzinie w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych. Od swoich rodziców nauczyła się jednak, że majątek rodziny nie był przeznaczony tylko dla niej, ale należało dzielić się nim z ludźmi mniej zamożnymi. Jako młoda kobieta głęboko ubolewała nad ubóstwem i beznadziejnym położeniem wielu Indian i Afroamerykanów. Zaczęła wykorzystywać swój majątek w pracy misyjnej i oświatowej pośród najuboższych członków społeczeństwa. Później zrozumiała, że potrzeba czegoś więcej. Z wielką odwagą i ufnością w łaskę Bożą postanowiła oddać bez reszty Panu nie tylko swoje dobra materialne, ale całe swe życie. W swojej wspólnocie zakonnej – Zgromadzeniu Sióstr Najświętszego Sakramentu – krzewiła duchowość opartą na modlitewnym zjednoczeniu z Chrystusem Eucharystycznym oraz na gorliwej służbie ubogim i ofiarom dyskryminacji rasowej. Jej apostolat przyczynił się do tego, że coraz żywiej uświadamiano sobie potrzebę walki z wszelkimi formami rasizmu poprzez wychowanie oraz działalność socjalną. Katarzyna Drexel jest znakomitym przykładem praktycznego miłosierdzia i wielkodusznej solidarności z mniej zamożnymi – postaw, które od dawna charakteryzują amerykańskich katolików. Niech jej przykład pomaga zwłaszcza ludziom młodym uświadomić sobie, że na tym świecie największy skarb można znaleźć przez naśladowanie Chrystusa niepodzielnym sercem i wielkoduszne korzystanie z darów, które otrzymaliśmy, tak aby służyły one innym i przyczyniały się do budowania świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego.
Jej ciało spoczywało w domu macierzystym sióstr od Najświętszego Sakramentu w Bensalem w Pensylwanii, gdzie również znajdowało się jej sanktuarium. Niestety, w 2017 roku, z powodu malejącej wspólnoty, siostry postanowiły sprzedać budynek. Tak więc ciało Katarzyny zostały przeniesione do filadelfijskiej katedry św. Piotra i Pawła i obecnie tu znajduje się jej grób oraz jej sanktuarium.
Modlitwa do św. Katarzyny Drexel
Boże, ze czcią wspominamy dziewicze życie świętej Katarzyny, wysłuchaj nasze prośby i spraw, abyśmy wytrwali w Twojej miłości i postępowali w niej aż do końca życia. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.