pustelnik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
6 listopada
Życiorys św. Leonarda z Noblat
Święty Leonard z Noblat (znany też jako Leonard z Limoges) urodził się pod koniec V wieku we Francji (wówczas Galia). Pochodził ze szlachetnego frankońskiego rodu. Jego rodzina była zaprzyjaźniona z panującym wtedy królem Franków do tego stopnia, że król Chlodwig I był jego ojcem chrzestnym.
Leonard wychował się u św. Remigiusza z Reims, potem był pustelnikiem, a w końcu miał założyć klasztor w Nobiliacum (Noblat, dzisiaj St-Léonard-de-Noblat, niedaleko Limoges we Francji). W jego pustelni odwiedził go król Chlodwik I prosząc o modlitwę w intencji oczekującej potomstwa żony. Szczęśliwy poród przypisywano modlitwie Leonarda. Król z wdzięczności podarował mu cały las, który otaczał jego pustelnię. Św. Leonard wystawił tam kościółek ku czci Najświętszej Maryi Panny z osobnym ołtarzem poświęconym św. Remigiuszowi.
Sława świątobliwego pustelnika rozchodziła się aż do Anglii i Germanii. Przybywali do niego liczni pątnicy prosząc o modlitwę w intencji uzdrowienia chorych. Był orędownikiem uwięzionych i wstawiał się za nimi u króla, stąd na obrazach widzimy go z łańcuchem i rozpiętymi kajdanami. Spontanicznie uznano go też patronem więźniów.
Leonard z Noblat zmarł w swojej pustelni w 559 roku. Wspominany był zawsze 6 listopada. W wiekach średnich św. Leonard należał do najbardziej znanych i czczonych świętych we Francji, Anglii, Niemczech, Austrii, Szwecji, Italii i w Polsce. Pielgrzymi licznie przybywali do jego grobu, a w jednym małym miasteczku w Bawarii są zapiski o 4 tysiącach łask udzielonych za wstawiennictwem św. Leonarda. W katedrze wawelskiej zachowała się do naszych czasów krypta świętego Leonarda z X wieku. W czasie wypraw krzyżowych był on patronem jeńców wojennych, a później czczony także jako opiekun bydła i rzemiosła.
Patronat
Święty Leonard z Noblat jest patronem włoskich miast: Ardore, Baselice, Borgoricco, Cariati, Castelmauro, Castelnuovo, Castelsiliano, Colli a Volturno, Conegliano, Lajatico, Malgrate, Manciano, Mascali, Masi Torello, Mongiuffi Melia, Montallegro, Monte Rinaldo, Montorio Romano, Moriago della Battaglia, Offida, Partinico, Portigliola, Saint-Rhémy-en-Bosses, San Leonardo, San Leonardo in Passiria, Serradifalco, Serramanna, Sgurgola, Trebisacce, Vernio, Villadose, Zuglio oraz Kirkop na Malcie; kowali, jeńców, porodów, górników, rolników, więźniów, ślusarzy, tragarzy, bednarzy, koni. Wzywany jest także przed włamaniami, rabunkami, złodziejami.
Modlitwa do św. Leonarda z Noblat
Boże, któryś świętemu Leonardowi udzielił cudownej mocy wyzwalania więźniów z kajdan, za Jego pośrednictwem i przez Jego zasługi prosimy Cię, racz nas wybawić z więzów grzechów naszych i od niewoli szatańskiej zachowaj nas na wieki. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Litania do św. Leonarda z Noblat
Kyrie eleison. Chryste eleison. Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, jedyny Boże,
Święty Leonardzie, wierny sługo Maryi, módl się za nami.
Święty Leonardzie, ubóstwa apostolskiego wzorze,
Święty Leonardzie, ojcze ubogich,
Święty Leonardzie, między ubogimi dobrowolnie najuboższy,
Święty Leonardzie, przykładzie pokory,
Święty Leonardzie, gardzący służbą króla doczesnego dla tym gorliwszej służby Królowi nad Królami,
Święty Leonardzie, wielki miłośniku samotności i umartwienia,
Święty Leonardzie, zbawienia dusz ludzkich jedynie pragnący,
Święty Leonardzie, w pracach dla zbawienia bliźniego niestrudzony,
Święty Leonardzie, gorliwy opiekunie więźniów,
Święty Leonardzie, miedzy niewiernymi niestrudzony głosicielu Chrystusa,
Święty Leonardzie, mężu Boży, słowem i przykładem do miłości Chrystusa zachęcający,
Święty Leonardzie, któryś kraje swoje słowem Bożym napełnił,
Święty Leonardzie, w nawałnościach pokus światowych mężna podporo,
Święty Leonardzie, rodzących w boleściach skuteczny orędowniku,
Święty Leonardzie, w życiu i po śmierci niezliczonymi cudami słynący,
Święty Leonardzie, wiarą swą nad mocami piekielnymi panujący,
Święty Leonardzie, we wszystkich chorobach tkliwy opiekunie,
Święty Leonardzie, wiernych swoich czcicieli dobroczyńco i opiekunie,
Święty Leonardzie, na ziemi naszej w Tyszowcach od wieków czczony,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
P: Módl się za nami święty Leonardzie,
W: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się
Wszechmogący wieczny Boże, któryś nam dał w życiu i czynach Św. Leonarda wzór pokory i miłości bliźniego, racz wysłuchać nas niegodnych, aby sługa Twój na ziemi naszej od wieków czczony, nie wypuszczał ze swej opieki wiernego ludu polskiego. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.