dziewica i męczennica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
13 grudnia
Życiorys św. Łucji z Syrakuz
Święta Łucja pochodziła z Syrakuz na Sycylii. Urodziła się około 281 roku. Legenda z V/VI wieku głosi, że udała się ona do grobu św. Agaty, aby za jej pośrednictwem uprosić zdrowie dla swej chorej matki. Od Świętej otrzymała jednak nie tylko dar, o który prosiła, ale zapewnienie, że sama dostąpi chwały męczeństwa.
Po powrocie do domu złożyła ślub dozgonnej czystości i rozdała majątek ubogim. Kandydat do jej ręki zadenuncjował ją jako chrześcijankę. Uwięziono ją i skazano na pohańbienie w domu publicznym. Jednak oprawcy żadną siłą nie mogli jej ruszyć z miejsca, nawet parą wołów. Kiedy sędzia nakazał spalić ją na stosie, ogień jej nie tknął. Wtedy wydał wyrok śmierci przez ścięcie mieczem. Miała 23 lata. Po torturach, którymi usiłowano ją skłonić do porzucenia wiary, w 304 roku poniosła śmierć męczeńską przeszyta mieczem.
Imię Łucji wymienia się w Kanonie rzymskim (inaczej I Modlitwie eucharystycznej). Jest orędowniczką w chorobach oczu. W ikonografii Łucję z Syrakuz przedstawia się w stroju rzymskiej niewiasty z palmą męczeństwa w ręce i z tacą, na której leży para oczu. Jej atrybutami są: lampa, miecz, palma męczeństwa, płomień u stóp; na tacy oczy, które jej wyłupiono; sztylet.
Modlitwa do św. Łucji z Syrakuz
Wszechmogący Boże, ożyw w nas gorliwość za wstawiennictwem świętej Łucji, dziewicy i męczennicy, abyśmy za jej przykładem postępowali na ziemi jak dzieci światłości, a w niebie oglądali jej chwałę. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święta Łucja z Syrakuz jest patronką Syrakuz (Sycylia), Toledo (Hiszpania), krawców, szklarzy, niewidomych, rolników, szwaczek, tkaczy.