kapłan, zakonnik, męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
23 lutego
Życiorys bł. Ludwika Mzyka
Błogosławiony Ludwik Mzyk urodził się 22 kwietnia 1905 roku w Chorzowie Starym (Polska). Pochodził z górniczej, religijnej i praktykującej rodziny. Już od najmłodszych lat służył do Mszy świętej jako ministrant. Żywo interesował się sprawami religii i Kościoła. Podczas misji parafialnych, które głosił misjonarz z Nysy, poczuł powołanie misjonarskie. Gdy opowiedział o tym rodzicom, ci odnieśli się do tej decyzji krytycznie. Poparli go natomiast dalsi krewni oraz ksiądz proboszcz.
Tak więc 13 września 1918 roku Ludwik Mzyk przyjechał do Nysy, gdzie wstąpił do Niższego Seminarium Misjonarzy Werbistów. Po odbytej nauce, w 1926 roku zdał egzamin maturalny. Po powrocie do domu, podczas wakacji pracował razem z bratem w kopalni, aby w ten sposób pomóc matce po śmierci ojca. Ludwik zapisał się także do związku Kwikborn, którego członkowie dobrowolnie wyrzekali się napojów alkoholowych i palenia papierosów. Tym przyrzeczeniom Ludwik był wierny do końca życia.
Następnie po wakacjach Ludwik Mzyk udał się do Niemiec, aby odbyć nowicjat i przygotować się do złożenia ślubów zakonnych. Pod koniec studiów, za przykładem o. Grignon de Montfort, oddał się całkowicie Najświętszej Maryi Pannie, a dokument podpisał własną krwią.
Gdy skończył studia filozoficzne został skierowany przez przełożonych do Rzymu na studia teologiczne. Tam też 30 października 1932 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Trzy lata później obroną pracy doktorskiej z teologii zakończył studia na Pontificia Universitas Gregoriana. Następnie wyjechał do Austrii, gdzie przez kilka miesięcy był socjuszem w nowicjacie. Latem, tego samego roku wyjechał do Chludowa pod Poznaniem, gdzie werbiści otwierali swój pierwszy nowicjat w Polsce. Tam najpierw został magistrem nowicjuszy, a następnie w 1939 roku otrzymał nominację na rektora nowicjatu.
Po wybuchu II wojny światowej ojciec Ludwik starał się różnymi sposobami zadbać o przyszłość nowicjuszy. Niestety 25 stycznia 1940 roku został aresztowany przez gestapo. Najpierw w Domu Żołnierza hitlerowcy zdarli z niego sutannę i straszenie go pobili. Następnie 1 lutego 1940 ks. Ludwik został przewieziony do niemieckiego obozu zagłady w Forcie VII w Poznaniu. Dalsze wydarzenia potoczyły się już błyskawicznie.
20 lutego 1940 do celi, gdzie przebywał ksiądz Ludwik, wpadli dwaj oficerowie, którzy zaczęli go torturować. Następnie jeszcze w nocy, skatowanego o. Mzyka żołnierze niemieccy wyprowadzili z celi, a podoficer Dibus zabił go strzałem w tył głowy. Wszystkie wiadomości o męczeńskiej śmierci o. Mzyka pochodzą od naocznych świadków – ks. Sylwestra Marciniaka oraz ks. Franciszka Olejniczaka. Warto dodać, że klasztor o śmierci ks. Ludwika dowiedział się dopiero po kilku tygodniach.
Ludwik Mzyk został beatyfikowany w Warszawie 13 czerwca 1999 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II w grupie 108 Męczenników z czasów II wojny światowej. Martyrologium Romanum wspomina go 23 lutego, natomiast w Polsce liturgiczne wspomnienie wszystkich 108 męczenników przypada na dzień 12 czerwca.
Modlitwa do bł. Ludwika Mzyka
Wszechmogący i miłosierny Boże obchodzimy dzień zwycięstwa Twojego męczennika Ludwika, któremu dałeś nieugiętą stałość w cierpieniach, otocz nas swoją opieką i wybaw od zasadzek nieprzyjaciół. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.