męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
11 listopada
Życiorys św. Menasa z Egiptu
Święty Menas z Egiptu (zwany także Mina lub Mena) pochodził z chrześcijańskiej rodziny. Według niektórych był legionistą stacjonującym we Frygii i tam w czasie prześladowania za cesarza Dioklecjana odważnie stanął przed prefektem, aby wyznać wiarę w Chrystusa. Przed śmiercią poprosił, aby pochowano go w ziemi ojczystej. Miało to miejsce w Kytaion około 300-304 roku.
Jego grób był miejsce pielgrzymek i licznych cudów, aż do inwazji arabskiej w VII wieku. Ruiny bazyliki i ślady licznego kultu zostały odkryte dopiero w 1905-1908 roku. Wstawiennictwu św. Menasa przypisuje się także klęskę armii niemiecko-włoskiej pod El-Alamein, która miała miejsce 11 listopada 1942 roku, czyli w dzień, w którym męczennika od początku wspominano w synaksariach i martyrologiach. Warto dodać, że święty Menas jest czczony także w kościele prawosławnym, ormiańskim i koptyjskim.
W ikonografii święty Menas z Egiptu jest przedstawiany jako mężczyzna w sile wieku, ubrany jest w rycerską zbroję i czerwony płaszcz. Zwykle ma wzniesione do góry ręce. Towarzyszą mu dwa wielbłądy.
Patronat
Święty Menas z Egiptu jest patronem osób fałszywie oskarżonych, wędrownych handlarzy i karawan oraz chorych na oczy.
Modlitwa do św. Menasa z Egiptu
Wszechmogący i miłosierny Boże obchodzimy dzień zwycięstwa Twojego męczennika Menasa, któremu dałeś nieugiętą stałość w cierpieniach, otocz nas swoją opieką i wybaw od zasadzek nieprzyjaciół. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.