Marcjan z Dorostorum
Święty Marcjan z Dorostorum jest wspominany razem ze św. Nikanerem. Był rzymskim żołnierzem, który poniósł śmierć męczeńską pod koniec III w.
Święty Marcjan z Dorostorum jest wspominany razem ze św. Nikanerem. Był rzymskim żołnierzem, który poniósł śmierć męczeńską pod koniec III w.
Święty Medard z Noyon, biskup żyjący w VI wieku. Odbudował wiele kościołów zniszczonych podczas najazdu Hunów i był doradcą króla Chlotara I.
Święty Maturus był nowo nawróconym mieszkańcem Lyonu. Mężnie znosił wszystkie tortury i zginął śmiercią męczeńską w 177 roku.
Święty Makary z Lyonu jest jednym z męczenników z Lyonu. Śmierć męczeńską poniósł w czasie prześladowania w 177 roku.
Święty Metrofan z Bizancjum, biskup, syn Domecjusza, który był bratem cesarza Probusa. Zmarł w 325 roku w Konstantynopolu (obecnie Turcja).
Święty Morand, mnich, urodzony około 1050 roku w okolicach Wormacji. Następnie pracował w Owernii i Alzacji. Zmarł 3 czerwca około 1115 roku.
Święty Marcelin, kapłan, poniósł śmierć męczeńską podczas prześladowań za cesarza Dioklecjana w 304 roku. Wspominany razem ze św. Piotrem.
Święty Marceli Akojmeta żyjący w V wieku, opat klasztoru akojmetów (akemitów). Zmarł 485 roku w Konstantynopolu (obecnie Turcja).
Święty Maksym z Riez urodził się około 388 roku. W 433 roku mianowany biskupem Riez. Budował kościoły i tworzył dyscyplinę kościelną.
Święty Mojżesz Rzymki, kapłan i męczennik, znany nam dzięki wiarygodnym informacjom, które pochodzą z listów św. Cypriana z Kartaginy.
Św. Maur z Parenzo urodził się ok. 313 r. w Poreču na Istrii. Był pierwszym biskupem w Istrii. Poniósł śmierć męczeńską za cesarza Numeriana.
Święty Mitrias urodził się w Grecji w rodzinie szlacheckiej. Dostał się jednak do niewoli i został niewolnikiem w Aix-en-Provence we Francji.
Święty Menas z Egiptu (zwany także Mina lub Mena) pochodził z chrześcijańskiej rodziny. Według niektórych był legionistą we Frygii.
Święty Melaniusz z Rennes urodził się około 450 roku w Plaz koło Redon (Francja). Brał udział w 511 roku w synodzie w Orleanie.
Święty Marek Chŏng Ui-bae urodził się około 1794 roku w Korei. Był nauczycielem języka chińskiego. Zginął śmiercią męczeńską 11 marca 1866 r.
Błogosławiony ksiądz Mieczysław Bohatkiewicz urodził się 1 stycznia 1904 roku w Krykałach (Polska, obecnie Litwa).
Błogosławiony Marek Marconi urodził się w 1480 roku w Mantui lub jak podają inne źródła w Borgoforto w pobliżu Mantui (Włochy).
Święty Mesrop (Mesrob) Masztoc urodził się w drugiej połowie IV wieku w Hastik (Armenia). Zdobył staranne wykształcenie i został urzędnikiem.
Błogosławiony Mikołaj Paglia (lub Mikołaj Palea) jest postacią mało znaną. Wiemy, że urodził się w 1197 roku w Giovinazzo (Włochy).
Święty Mateusz jest jednym z Pięciu Barci Męczenników Polskich. Był młodszym bratem św. Izaaka urodzonego około 975 roku.
Święty Marcin z Tours urodził się w 317 roku w Panonii (współcześnie Węgry). Jego rodzice byli poganami. W wieku 15 lat wstąpił do armii.
Święty Michał Archanioł jest jednym z trzech Archaniłów, których czcimy 29 września. Na kartach Pisma Świętego spotykamy go pięć razy.
Święty Mateusz Apostoł, syn Alfeusza, był celnikiem w Kafarnaum. MIędzy 50 a 60 rokiem napisał pierwszą z czterech Ewangelii.
Święty Mamas (Mammas, Mammes, Mames) wspominany jest w homiliach św. Bazylego Wielkiego i św. Grzegorza z Nazjanzu.
Święty Miron (Myron) był kapłanem w Achai, a więc gdzieś na terenie Grecji. Śmierć męczeńską poniósł podczas prześladowani za Decjusza.
Święty Maksymilian Maria Kolbe urodził się 8 października 1894 roku w Zduńskiej Woli (Polska). Na chrzcie otrzymał imię Rajmund.
Święty Memiusz był może pierwszym biskupem Châlons-sur-Marne i żył na początku IV wieku. Legenda chciała się w nim dopatrzeć ucznia św. Piotra Apostoła.
Święty Matern był biskupem Mediolanu (Włochy). Na stolicy tej zasiadał jako siódmy z rzędu pasterz, zapewne między 315 a 340 rokiem.
Święty Maksymin jest postacią znaną z Biblii. W Ewangelii św. Jana (J 9,1-7) znajduje się opis jednego z cudów Jezusa Chrystusa.
Święty Mikołaj urodził się około 270 roku w Patara, w Licji (Azja Mniejsza). Jest bardzo popularnym świętym w chrześcijaństwie.
Święty Maciej Apostoł należy do jednych z pierwszych uczniów Jezusa. Po Wniebowstąpieniu został wybrany i dołączony do grona Dwunastu w miejsce Judasza.
Święty Mamert urodził się niedaleko Lyony (Francja). W latach 461-477 był biskupem w Vienne pod Rodanem. Był pasterzem pełnym gorliwości i pobożności.
Święty Makulf urodził się około 490 roku w Bayeux (Francja). Wykształcenie zdobył w szkole biskupa Posesora w Coutances.
Święty Marek, zwany także Janem, był synem Marii, właścicielki jakiegoś jerozolimskiego domostwa, być może samego wieczernika oraz krewnym św. Barnaby.
Święty Marek Rey, znany w zakonie jako Fidelis z Sigmaringen (Niemcy) urodził się we wrześniu lub październiku 1578 roku.
Święty Mappalik wspominany jest w Martyrologium Hieronimiańskim kilkakrotnie: 21 lutego, 17 i 18 kwietnia, 6 maja.
Święty Maksym z Rzymu jest postacią mało znaną. Wspominany jest razem ze św. Tyburcjuszem i św. Maksymem. Według Passio św. Cecylii był żołnierzem.
Święty Marcin pochodził z włoskiego miasta Todi. Był synem kapłana Fabrycjusza. Od młodości przebywał w Rzymie i należał do jego hierarchii duchownej.
Błogosławiony Mikołaj Czarnecki urodził się 14 grudnia 1884 roku we wsi Semakiwici (Zachodnia Ukraina). Pochodził z prostej, ale pobożnej rodziny.
Święty Malchus z Cezarei wspominany jest razem ze św. Pryskusem i św. Aleksandrem. Zginęli oni w Cezarei Palestyńskiej w 260 roku.
Św. Macedoniusz z Nikomedii jest postacią mało znaną. Istniała zapewne Passio, która przedstawiała jego męczeństwo, ale nie dotrwała ona do naszych czasów.
Święty Makary był biskupem Jerozolimy. O jego życiu i działalności pisali św. Atanazy i św. Epifaniusz, dając świadectwo jego osobistej świętości.
Święty Modest jest postacią mało znaną. Wiemy, że żył w V wieku i był biskupem Trewiru (Niemcy). Zmarł około 480 roku.
Święty Maro urodził się w Syrii w 350 roku. Jan Chryzostom, który przebywał na wygnaniu, skierował do niego krótki list. Zmarł w 423 roku.
Święty Mojżesz był pochodzenia saraceńskiego (arabskiego). Jako wysoce poważany pustelnik żył w pobliżu Rinokolury, na pograniczu egipsko-syryjskim.
Święty Maksym z Noli (Włochy) jest nam znany przede wszystkim z wierszy, które ku jego czci ułożył św. Paulin, który był jego następcą na stolicy biskupiej.
Błogosławiony Manfred Settala urodził się w Mediolanie. O jego życiu wiemy niewiele. Wcześnie zostawił wszystko i osiadł na stokach góry Monte Bisbino.
Błogosławiony Michał Wawryszuk jest jednym z 13 Męczenników z Pratulina. Urodził się w 1853 roku we wsi Derło. Był żonaty.
Błogosławiony Maksym Gawryluk jest jednym z 13 Męczenników z Pratulina. Urodził się 22 maja 1840 roku. Był rolnikiem i prowadził gospodarstwo we wsi Derło.
Święty Mariusz, według starego martyrologium, przybył z Persji do Wiecznego Miasta, aby odwiedzić groby Apostołów, gdzie poniósł śmierć męczeńską.
Święty Meleuzyp jest wspominany razem ze św. Eleuzypem i św. Speuzypem. Według legendarnej greckiej pasji byli oni trojaczkami.
Święty Marceli odgrywał kluczową rolę w Kościele po śmierci papieża Marcelina, kiedy to przez trzy i pół roku nie wybierano nowego biskupa Rzymu.
Święty Milcjades (Miltiades, Melchiades) według Liber Pontyficalis pochodził z Afryki. Niestety o jego wczesnym życiu nie mamy żadnych informacji.
Błogosławiony Markolini Amanni urodził się w 1317 roku w Forli (Włochy). W wieku 10 lat przyłączył się do dominikanów i żył według ich reguły przez 70 lat.
Święty Mainchini z Limerick (znany też jako Munchin) jest postacią mało znaną. Żył w VII wieku. Prawdopodobnie urodził się w County Clark (Irlandia).