kapłan, zakonnik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
16 lutego
Życiorys bł. Mikołaja Paglii
Błogosławiony Mikołaj Paglia (lub Mikołaj Palea) jest postacią mało znaną. Wiemy, że urodził się w 1197 roku w Giovinazzo (Włochy). Studiował w Bolonii, gdzie poznał św. Dominika Guzmana i został jego uczniem. Później sam zapragnął życia doskonałego i przyjął habit dominikański. Był jednym z wybitniejszych przedstawicieli zakonu, a dzięki swoim znakomitym kazaniom pozyskał do niego wielu nowych członków.
Mikołaj był też niestrudzonym towarzyszem apostolskich wędrówek św. Dominika. Nazywano go najłaskawszym kaznodzieją. Wyróżniał się prawością i łagodnością. Zasłużył się również w badaniach Pisma Świętego i w przygotowaniu konkordancji biblijnej. Przez kilka lat pełnił funkcję prowincjała rzymskiej prowincji dominikanów. Wokół jego osoby wydarzyło się wiele cudów, co spowodowało do silnego kultu Mikołaja jeszcze za jego życia.
Mikołaj Paglia zmarł w Perugii w 1256 roku, gdzie założył klasztor dominikański. Beatyfikował go 26 marca 1828 roku papież Leon XII. Nowe Martyrologium Romanum wspomina go w dniu 16 lutego słowami: W Perugii w Umbrii wspomnienie bł. Mikołaja Paglii, kapłana Zakonu Kaznodziejskiego, który otrzymał od świętego Dominika habit i misję przepowiadania.
Modlitwa do bł. Mikołaja Paglii
Boże, dzięki Twojej łasce błogosławiony Mikołaj wytrwale naśladował Chrystusa ubogiego i pokornego, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy wiernie trwając w naszym powołaniu osiągnęli doskonałość, której wzór nam zostawiłeś w swoim Synu Jezusie Chrystusie. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.