męczennicy
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
20 września

Pierwsi chrześcijanie w Korei
Korea zetknęła się z nauką Chrystusa po raz pierwszy około 1620 roku. Na skutek izolacji kraju doszło do ponownego zetknięcia dopiero pod koniec XVIII stulecia, kiedy to wysłana do Pekinu delegacja koreańska przywiozła ze sobą egzemplarz Pisma świętego. Jeden z członków owej delegacji, niejaki Yi Song-Hun przyjął w 1794 roku w Pekinie chrzest z rąk francuskiego misjonarza. Song-Hun przyjął imię chrzestne Piotr i stał się gorliwym głosicielem Ewangelii. Potem niestety stał się apostatą, ale zasiane ziarno Słowa Bożego zaczęło kiełkować w koreańskich sercach i wydawać owoce. Liczna grupa chrześcijan po raz pierwszy w 1791, a potem 1795 roku natknęła się na silny opór władzy.
Początki Kościoła w Korei i prześladowania chrześcijan
W tym czasie do Korei przybył chiński ksiądz Jakub Cho, który przez siedem lat prężnie ewangelizował. W 1801 roku został aresztowany i skazany na śmierć, a wraz z nim grupa około trzystu chrześcijan. Władze argumentowały, że nowa religia zagraża porządkowi publicznemu i pokojowi. Mimo kolejnych fal prześladowań kościół w Korei rozwijał się bardzo dynamicznie. Wierni słali prośby do Rzymu o przysłanie im kapłanów i ewentualnie biskupa.
W 1831 roku Stolica Apostolska utworzyła w Korei wikariat apostolski i wysłała nominata, który jednak w drodze zmarł. Dwa lata później dotarł tam incognito biskup Wawrzyniec Imbert. W 1836 roku do Korei przybyli pierwsi misjonarze z Francji, potem przybywali też duchowni z Chin. Zdołali oni zbudować struktury organizacyjne Kościoła, ale w 1839 roku zostali aresztowani i skazani na śmierć.
Beatyfikacja i kanonizacja 103 Męczenników koreańskich
Dopiero po 1869 roku prześladowania wygasły. Próbowano jeszcze administracyjnie ograniczać działalność Kościoła, ale pod naciskiem Stanów Zjednoczonych i państw europejskich zaniechano i tego. Wierni koreańscy czcili swoich męczenników nie troszcząc się jednak o ich formalne uznanie. Z biegiem lat zaczęto gromadzić konieczna dokumentację: pisma misjonarzy, sprawozdania biskupów i relacje wiernych. Trwało to dość długo i wymagało dużych nakładów pieniężnych ponieważ w Korei podczas prześladowań katolików w latach 1839-1868 śmierć męczeńską poniosło 3 biskupów katolickich, 10 kapłanów i – jak się szacuje – ponad 10000 osób świeckich.
Skompletowano najpierw listę 79 męczenników (zamęczeni przed 1847 rokiem), którą przedłożono papieżowi Piusowi XI. Ich beatyfikacja miała miejsce w Rzymie 5 lipca 1925 roku. Kolejnych 24 męczenników (zamęczeni po 1859 roku) ogłosił błogosławionymi 6 października 1968 roku papież Paweł VI.
Kanonizacji łącznie 103 męczenników dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu 6 maja 1984 roku w Seulu podczas swojej wizyty w Korei Południowej. Warto zaznaczyć, że była to pierwsza od 1369 roku kanonizacja przedsięwzięta poza Rzymem. Podczas kanonizacji Jan Paweł II powiedział między innymi takie słowa:
Wspaniały rozkwit Kościoła w Korei jest prawdziwym owocem bohaterskiego świadectwa męczenników. Jeszcze dzisiaj podtrzymuje ich nieśmiertelny duch chrześcijan milczącego Kościoła z północy, tego tak tragicznie podzielonego kraju. Dzisiaj dane mi jest jako biskupowi Rzymu i następcy świętego Piotra wziąć udział w jubileuszu Kościoła koreańskiego i poprzez liturgię kanonizacji błogosławionych męczenników koreańskich zaliczyć w poczet świętych Kościoła katolickiego. Są oni autentycznymi synami i i córkami waszego narodu, do których dołączyło kilku misjonarzy z innych krajów. Są waszymi przodkami z krwi, mowy i kultury. Są zarazem waszymi ojcami i matkami w wierze, której dali świadectwo, przelewając swoją krew. Od trzynastoletniego Piotra Yu po siedemdziesięciodwuletniego Marka Chong: mężczyźni i kobiety, duchowni świeccy, bogaci i biedni, zwykli ludzie i szlachta, potomkowie wcześniejszych męczenników, których nikt już nie pamięta; wszyscy oni oddali życie dla Chrystusa.
Martyrologium Romanum wspomina 103 Męczenników Koreańskich 20 września (wspomnienie liturgiczne Andrzeja Kim Tae-gŏn, Pawła Chŏng Ha-sang i towarzyszy), a także każdego osobno w dniu narodzin dla nieba (dies natalis). Warto dodać, że w przypadku osób pochodzenia koreańskiego pierwsze imię jest imieniem nadanym podczas chrztu, następnie nazwisko i imię koreańskie, które nosili przed chrztem.
Wykaz 103 świętych Męczenników Koreańskich
Biskupi
- św. Szymon Berneux
- św. Antoni Daveluy
- św. Wawrzyniec Imbert
Księża
- św. Piotr Aumaitre
- św. Bernard Ludwik Beaulieu
- św. Jakub Chastan
- św. Justyn Ranfer de Bretenieres
- św. Henryk Dorie
- św. Marcin Huin
- św. Piotr Maubant
- św. Andrzej Kim Tae-gŏn
Katechiści
- św. Andrzej Chŏng Hwa-gyŏng
- św. Augustyn Pak Chong-wŏn
- św. Augustyn Yi Kwang-hŏn
- św. Damian Nam Myŏng-hyŏg
- św. Franciszek Ch’oe Kyŏng-hwan
- św. Jan Chrzciciel Chŏn Chang-un
- św. Jan Chrzciciel Yi Kwang-nyŏl
- św. Jan Yi Yun-il
- św. Józef Chang Chu-gi
- św. Józef Han Wŏn-sŏ
- św. Marek Chŏng Ŭi-bae
- św. Paweł Chŏng Ha-sang
- św. Paweł Hong Yŏng-ju
- św. Piotr Ch’oe Ch’ang-hŭb
- św. Piotr Ch’oe Hyŏng
- św. Piotr Hong Pyŏng-ju
- św. Piotr Nam Kyŏng-mun
- św. Piotr Son Sŏn-ji
- św. Piotr Yi Ho-yŏng
- św. Piotr Yu Chŏng-nyul
- św. Sebastian Nam I-gwan
- św. Stefan Min Kŭk-ka
- św. Wawrzyniec Han I-hyŏng
Pozostali świeccy
- św. Agata Chŏn Kyŏng-hyŏb
- św. Agata Kim A-gi
- św. Agata Kwŏn Chin-i
- św. Agata Yi
- św. Agata Yi Kan-nan
- św. Agata Yi Kyŏng-i
- św. Agata Yi So-sa
- św. Agnieszka Kim Hyo-ju
- św. Aleksy U Se-yŏng
- św. Anna Kim Chang-gŭm
- św. Anna Pak A-gi
- św. Antoni Kim Sŏng-u
- św. Augustyn Yu Chin-gil
- św. Barbara Cho Chŭng-i
- św. Barbara Ch’oe Yŏng-i
- św. Barbara Han A-gi
- św. Barbara Kim
- św. Barbara Ko Sun-i
- św. Barbara Kwŏn Hŭi
- św. Barbara Yi
- św. Barbara Yi Chŏng-hŭi
- św. Bartłomiej Chŏng Mun-ho
- św. Benedykta Hyŏng Kyŏng-nyŏn
- św. Cecylia Yu So-sa
- św. Elżbieta Chŏng Chŏng-hye
- św. Ignacy Kim Che-jun
- św. Jan Chrzciciel Nam Chong-sam
- św. Jan Pak Hu-jae
- św. Jan Yi Mun-u
- św. Józef Chang Sŏng-jib
- św. Józef Cho Yun-ho
- św. Józef Im Ch’i-p’ek
- św. Julia Kim
- św. Karol Cho Shin-ch’ŏl
- św. Karol Hyŏn Sŏng-mun
- św. Katarzyna Chŏng Ch’ŏr-yŏm
- św. Katarzyna Yi
- św. Kolumba Kim Hyo-im
- św. Łucja Kim
- św. Łucja Kim Nusia
- św. Łucja Pak Hŭi-sun
- św. Łukasz Hwang Sŏk-tu
- św. Magdalena Cho
- św. Magdalena Han Yŏng-i
- św. Magdalena Hŏ Kye-im
- św. Magdalena Kim Ŏb-i
- św. Magdalena Pak Pong-son
- św. Magdalena Son Sŏ-byok
- św. Magdalena Yi Yŏng-dŏk
- św. Magdalena Yi Yŏng-hŭi
- św. Maria Pak K’ŭn-agi
- św. Maria Wŏn Kwi-im
- św. Maria Yi In-dŏk
- św. Maria Yi Yŏn-hŭi
- św. Marta Kim Sŏng-im
- św. Paweł Hŏ Hyŏb
- św. Perpetua Hong Kŭm-ju
- św. Piotr Cho Hwa-sŏ
- św. Piotr Chŏng Wŏn-ji
- św. Piotr Kwŏn Tŭg-in
- św. Piotr Yi Myŏng-sŏ
- św. Piotr Yu Tae-ch’ŏl
- św. Protazy Chŏng Kuk-bo
- św. Róża Kim No-sa
- św. Teresa Kim
- św. Teresa Kim Im-i
- św. Teresa Yi Mae-im
- św. Tomasz Son Cha-sŏn
- św. Zuzanna U Sur-im
Modlitwa do świętych Męczenników z Korei
Boże, Stwórco i Zbawicielu wszystkich narodów, Ty wezwałeś do wiary naród koreański i umocniłeś go przez chwalebne męczeństwo świętych Andrzeja, Pawła i Towarzyszy, spraw, abyśmy za ich przykładem i wstawiennictwem aż do śmierci trwali w Twojej nauce. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.