męczennik, wspomożyciel
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
27 lipca
Życiorys św. Pantaleona z Nikomedii
Święty Pantaleon żył w drugiej połowie III wieku w Nikomedii (Bitynia, Azja Mniejsza). Na życzenie ojca uczył się sztuki lekarskiej. Jako lekarz odnosił duże sukcesy. Jego sława dotarła do cesarza Maksymiana, który mianował go nawet swoim lekarzem przybocznym. Wystawne życie odwiodło go od wiary otrzymanej od matki. Jednak gorliwy kapłan Hermolaus odnowił w nim łaskę wiary i udzielił mu chrztu.
Stał się potem przykładnym, pobożnym chrześcijaninem, łącząc praktykę lekarską z modlitwą. Swój majątek rozdał ubogim. Gdy na polecenie cesarza Dioklecjana w całym imperium wybuchło prześladowanie chrześcijan, objęło ono także Nikomedię.
W Martyrologium Romanum pod datą 27 lipca czytamy: W Nikomedii męczeństwo świętego Pantaleona męczennika, lekarza. Za wiarę w Chrystusa został pojmany z rozkazu cesarza Maksymina. Dręczono go wykręcając mu członki i przypiekając go ogniem. Wśród tych mąk ukazał mu się Chrystus i umocnił go. W końcu ścięty zakończył swoje męczeństwo w 305 roku.
Na Wschodzie i Zachodzie czczono go bardzo intensywnie. W prawosławiu zaliczono go później do „Wielkich świętych lekarzy”, podczas gdy Kosma i Damian byli tylko „Małymi świętymi lekarzami”. W Rzymie św. Pantaleon patronował trzem kościołom. Wreszcie zaliczono go do grona 14 Wspomożycieli, pomagających nam w potrzebach duszy i ciała.
Patronat
Święty Pantaleon z Nikomedii jest patronem lekarzy, mamek i niań, chorych na zeza, położnych, kawalerów.
Modlitwa do św. Pantaleona z Nikomedii
Wszechmogący i miłosierny Boże, z Twoją pomocą święty Pantaleon, lekarz, aż do śmierci walczył w obronie wiary, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy z miłości ku Tobie znosili wszelkie przeciwności i ze wszystkich sił dążyli do Ciebie, bo Ty jesteś prawdziwym życiem. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.